Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Prostat Ne İyi Gelir
Prostat Ne İyi Gelir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Prostat Ne İyi Gelir: Doğru beslenme hem Prostat Kanseri riskini engeller hem de prostat kanserinin gelişimini yavaşlatır. Bu yazımızda prostat kanserine iyi gelen besinlerden bahsedeceğiz.

Domates: Domates bulundurduğu likopen prostat kanserinin en bilinen ilacıdır. Yapılan araştırmalarda, haftada 4 porsiyon taze domates yiyen kişilerde prostat kanseri riskinin yüzde 26 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Uzmanlara göre, haftada 10 porsiyondan çok domates ile domates suyu tüketenlerde prostat kanseri riski yüzde 50 oranında azalıyor.

Yeşil çay: Bilhassa polyphenoller açısından çok zengindir. Polyphenollerin kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlattığı, bunun dışında yeşil çayın kanser hücrelerinin saldırganlığını arttıran polyamin maddesini azalttığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Mantar: İçeriğinde bulunan selenyum, prostat kanserine en iyi gelen takviyelerden sayılabilir. Bol miktarda selenyum içeren mantarlar tümör büyümesini önlerler ve PSA seviyesini azaltırlar.

Kahve:
Yapılan araştırmalar Kahve içmenin prostat kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Günde 2-3 fincan kahve içen kişilerde prostat kanseri görülme oranı yüzde 20 daha az olarak görülmüştür.

Kabak çekirdeği: Kabak çekirdeğinin ihtiva ettiği yağ, taşıdığı özel steroller sayesinde prostat kanserine iyi geliyor. Uzmanlara göre her gün bir avuç kabak çekirdeği tüketilmelidir.

Soya fasulyesi: Vücudumuzdaki östojene benzeyen bir madde olan phytoestrogen bitkisel maddesi ihtiva eder. Prostat kanserine neden olan PSA seviyelerini düşürdüğü ve soya tüketimi yüksek toplumlarda prostat kanserinin az görüldüğü yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.

Balık yağı ve balık: Balık ve balık yağı Omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Omega 3 yağ asidi de prostat da dahil olmak üzere hemen hemen bütün kanser türlerine karşı koruyucudur. Omega 3 yağ asitleri en çok Somon balığı‘nda bulunur.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Prostat

Ne

İyi

Gelir