Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
prostat boyutları nedir
prostat boyutları nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Prostat Ölçüleri

Erkeklerde mesane boynunda bir salgı bezidir. Normal ağırlığı 18-20 gramdır. Erkeklerde iç ve dış denilen iki adet sfinkter (idrar tutma büzüğü) vardır. İç sfinkter mesaneyle prostatın birleştiği yerde, dış sfinkter prostatın hemen sonrasında leğen kemiğinin tabanını saran kaslardan oluşan ve istemli olarak idrar tutmasını ve yapmasını sağlayan sfinkterdir.

Prostat bezi meninin yaklaşık %10-20'lik bir sıvı bölümünü oluşturur. Bu salgının içinde bulunan maddeler özellikle spermlerin vajinal ortamda infeksiyonla karşılaşmasını önlemek ve spermin 20-30 dakikada akışkan hale gelmesin (likefikasiyon) neden olmaktadır ve iç büzük istemsiz olarak kasılarak spermin mesaneye kaçışını engellemektedir.

Prostat selim veya habis tümörleriyle en çok hastalanan erKek organıdır. Üretranın en proksimal kısmında oluşur. Normal prostat ölçüleri 4-6 cm ve anteropasterior çapı 2-3 cm'dir. Prostat Kanseri %60-70 oranda periferik zardan gelişir. 55 yaşında erkeklerin yaklaşık %25'i obstrüktif işeme semptomları bildirilmektedir. BPH nedeni tam bilinmemekle endokrin kontrollü olduğu bilinmektedir. BPH transizyonel zondan gelişiyor.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

prostat

boyutları

nedir