Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Prostat Boyutları Ne Olmalı
Prostat Boyutları Ne Olmalı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Prostat Boyutları Ne Olmalı: Prostat kestane boyut ve şekillerinde bir salgı bezidir. Prostat bezi mesanenin tam altında bulunur. Bezler seksüel aktivite esnasında sıvı üretir ve semen denilen bu sıvının bir kısmında prostat üretir.

Prostatın tam merkezinden üretra denilen mesaneden idrarı boşaltmaya yarayan kanal yer alır. Ejekülasyon (Cinsel boşalma) sırasında prostatı çevreleyen kaslar seminal sıvıyı üretraya doldurur. Seminal sıvı üretra boyunca penis ucuna kadar gelerek buradan dışarıya akar

Prostat görevini yerine getirmek için testislerde üretilen androjen hormonlara ihtiyaç duyar. Eğer bu erkeklik hormonları düşükse prostat küçülür. Bezlerden gelen sıvı epitel dokular tarafından üretilir. Bezlerde mevcut epitel, stroma denilen bir doku ile kaplıdır. Prostatın içinde bulunan stroma prostat hastalıklarının neden olduğu semptomları etkileyebilen kas lifleri ihtiva eder. Prostat büyüdüğünde hem epitel hem de stroma da büyür.

Prostat tek bir organ gibi gözükse de gerçekte değişik hastalıklara eğilimli olan iki değişik bölümden oluşmaktadır. Bu durum biraz karmaşık gibi gözükse de prostatın neden olabildiği problemlere ve bunların nasıl tedavi edildiklerine yakından göz atmakta fayda vardır. Aşağıda ikinci resimde görüldüğü üzere prostat her ikisi de kas ihtiva eden stroma ile kaplı bezlerden( epitel) oluşan iç ve dış kısımdan meydana gelmiştir.

Prostata yakınında bulunan sifinkster denilen iki adet kas bulunmaktadır. Bu kaslar mesanenin idrar sızdırmasını engeller. Bu kaslar aynı zamanda seksüel boşalma esnasında semenin hareketini hızlandırarak üretradan dışarı çıkmasını sağlar. Prostatın hemen altında bulunan ve dış mesane sifinksteri denilen kas ise mesaneden idrar sızmasını önlemektedir.

Prostat büyürse içinden geçen üretrayı sıkıştırarak idrar akışını zorlaştırabilir hatta tamamen durdurabilir. Bu nedenle prostat kanserinin belirtilerinden birisi idrar yapmakta güçlüktür. Prostat bezinin yanından penise giden ve peniste sertleşmeyi kontrol eden bir grup sinir lifleri geçer. Ameliyat sırasında bu sinirler zedelenip sonuçta peniste sertleşme güçlüğü (impotans) gelişebilir.

Son yıllarda bu ameliyat sırasında bu sinirleri koruyucu teknikler geliştirilmiştir. Ancak bu sinirleri koruyucu yöntemlerin uygulanabilmesi tümörün boyutuna ve prostat içerisindeki yerleşimine bağlıdır. Eğer radikal prostat ameliyatı size bir seçenek olarak sunulmuşsa kararınızı verirken bu olasılığı akılda tutmanızda yarar vardır. Ancak, impotans gelişse bile günümüzde bunu değişik yöntemlerle tedavi etmek mümkündür.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Mustafa Ozaydınmerhabalar hocam. prostat boyutları ne gıbı degısık tedavı yontemlerı gerektırır. bu konu hakkında onerebılecegınız urunler veya tedavı yontemlerı varmı? detaylı bılgılendırme ıcın cevaplarsınız sevınırım. tesekkurler ıyı aksamlar..
  • Prostat

    Boyutları

    Ne

    Olmalı