Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
prostat bitkisel tedavi ahmet maranki
prostat bitkisel tedavi ahmet maranki
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Prostat İlaç Tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makaleyi okumanızı öneririz.sizler için araştırıp düzenlediğimiz aşağıdaki makaleyi okuyunuz.

Büyümüş prostatımın ilaçla tedavisi var mıdır?

Evet. İlaçla tedavide kullanılan 2 grup ilaç vardır. Bunlardan birinci grup prostat bezinin içindeki idrar yolunun ve idrar torbası boynunun çapını artırarak rahat idrar yapmayı sağlar. Diğer grup ilaç ise prostat büyümesini durduran ve büyümüş prostatı bir miktar küçülten ilaçlardır.

İlaçla tedavi prostat ameliyatının yerine kullanılabilir mi?

İlaçla tedavi ameliyatın yerini tutmaz. İlaçla tedavinin etkisi sınırlıdır ve orta derecede büyümüş prostatı olanlarda kullanılabilir.

Prostat büyümesini durduran ve büyümüş prostatı küçülten ilaçlar sürekli kullanılsa prostatı normal hacmine indirebilir mi?

Hayır. Prostatı küçülten ilaçlar ilk yılda prostat hacmini en fazla yüzde yirmi oranında küçültebilir. Bu etki her hastada aynı değildir. Etki dereceleri yüzde sıfır ile yüzde yirmi arasında değişir.

Prostat bezini küçülten ilaçların ilk yıldan sonraki etkinlikleri nasıldır?

Prostatın mevcut hacminin daha artmasını önler. Ama prostatı küçültücü etkisi yok denecek kadar azdır. Bu etki teorik olarak sıfır kabul edilebilir.

Prostatı küçülten ilaçların dezavantajları var mıdır?

Evet. Bu grup ilaçlar Cinsel isteği azaltır. Yada az da olsa tamamen yok eder. Bu durum yaşı genç olan hastalarda daha çok belirginleşir.

İkinci bir dezavantajı ise psa dediğimiz prostat spesifik antijenin kandaki seviyesini azaltmasıdır. Psa prostatın içinde kanserli bir odak olup olmadığı konusunda bize yol gösterici bir tümör belirleyicisidir. Prostatı küçülten ilaçlar psa‘nın kandaki seviyelerini azaltarak Prostat Kanseri tespit edilmesini güçleştirirler.

Üçüncü bir dezavantajı ise ilacı bıraktıktan kısa bir süre sonra prostat eski hacmine yeniden ulaştığı gibi bu sürede büyüyemediği miktar doku da yine aynı sürede büyümektedir.

Prostatı küçülten ilaçlar psa seviyesini düşürüyorsa prostat kanseri oluşmasını da engeller mi?

Hayır. Prostatı küçültücü ilaçlar psa seviyesini azaltır ama prostat kanseri oluşmasını yada oluşma ihtimalini azaltmaz.

Aksine prostat kanseri gelişiyorsa bunun tespit edilmesini güçleştirir. Bu yüzden sizden psa tetkiki isteyen üroloji uzmanınıza prostatı küçültücü ilaç kullanıp kullanmadığınızı mutlaka söylemeniz gerekmektedir.

Prostat içindeki idrar yollarını açan ilaçlar ne kadar süre ile kullanılmalıdır?


Bu gruptaki ilaçlar kullanıldıkları sürece etki ederler. İlaç bırakıldıktan sonra idrar yapma şikayetleri yeniden başlar.

Bu iki grup ilaç beraber kullanılabilir mi? Kullanılırsa zararı olur mu? Yada daha fazla fayda sağlanabilir mi?

Buna hastanın sağlık durumunu inceledikten ve tetkiklerini yaptırdıktan sonra üroloji uzmanı karar vermelidir.

Prostat içindeki idrar yollarını açan ilaç grubunun avantajları nelerdir?

Bu gruptaki ilaçlar prostatı küçültücü ilaç grubuna göre daha çabuk etki ederler. Etkinlikleri ise prostatı küçültücü ilaçlardan daha fazladır. Ayrıca kanda psa seviyesini de düşürmezler.
En büyük avantajları ise büyümüş prostatı ile beraber hipertansiyonu olan hasta grubunda olmaktadır. Çünkü idrar yollarını açıcı ilaçlar aynı zamanda tansiyonu da düşürürler. Hipertansif hasta grubunda böylece tek ilaçla iki hastalık birden tedavi edilmiş olur. İdrar yollarını açıcı ilaçlar çeşitlidir. Bazıları tansiyonu çok bazıları ise az düşürür. Hangi ilacın hangi hastada kullanılması gerektiğine üroloji uzmanı karar vermelidir.

İdrar yollarını açıcı ilaçlar tansiyonu normal ya da düşük olan hastalarda tansiyonu daha da düşürebilir mi?


Genelde tansiyonu normal yada düşük olan hastalarda tansiyonu daha da düşürmez. Az bir hasta grubunda tansiyonu daha da düşürebilir. Bu yüzden ilaç düşük dozda başlanarak vücut alıştırılır ve yavaş yavaş ilaç dozu artırılarak prostata etki edecek seviyeye getirilir.

Bu şekilde hasta ilacın ani hipotansiyon yapıcı etkisinden korunmuş olur. Bu doz ayarlamasını üroloji uzmanı yapmalıdır. Hastalar kulaktan dolma bilgilerle yada başka hastalarla konuşarak onların kullandıkları ilaçları kendi başlarına almamalıdırlar.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

prostat

bitkisel

tedavi

ahmet

maranki