Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Prostat Ameliyatı İzle
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın
Prostat Ameliyatı İzle: Prostat ameliyatı öncesi ve sonrası ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makaleyi okumanızı öneririz.

VİDEO: http://www.youtube.com/watch?v=GDsHUUDhyn8

İyi huylu prostat büyümesinde ilaçla tedaviye yanıt alınamıyorsa işte orada devreye ameliyat giriyor. Ameliyatlar açık ve kapalı olarak iki şekilde yapılabiliyor. Ayrıca bilinenin aksine, prostat ameliyatı sanıldığı gibi Cinsel hayatı olumsuz etkilemiyor. Marmara Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Türkeri anlattı.

40 yaşından sonra ortaya çıkan prostat büyümesi bazı ilaçlarla küçültülebiliyor. Ancak ilaç kullanamayanlarda, sık enfeksiyon geçirenlerde, idrar torbasında taş olanlarda yaklaşık bir saat süren ameliyat gerekiyor.

İyi huylu prostat büyümesi olan hangi hastalarda ameliyat zorunlu


Eğer ilaçla tedaviye yanıt alınamıyorsa devreye ameliyat girer. Hastaların bir kısmı ‘Her gün hap almak istemiyorum’ diyebiliyor. Bu durumda ameliyat bir seçenek olabilir. Prostat tedavisinde kullanılan ilaçların bazı hastalarda önemli yan etkileri var. Örneğin tansiyonu düşürebiliyor, halsizlik, yorgunluk, bazen de baygınlık yapabiliyor. Böyle durumlarda da ameliyatı düşünmek lazım. Bir de idrar torbasında taş olması, sık enfeksiyon, geçmeyen kanamalar, böbreklerin ve idrar kanalının yapısında ileri derecede bozulmalar olması da ameliyatı gündeme getiriyor.

Kaç tür prostat ameliyatı var?


İyi huylu prostat büyümesinde iki tane ameliyat yöntemi var: Açık ve kapalı ameliyatlar. Karından girilerek yapılan açık ameliyatlar büyük prostat bezleri için geçerli. 80 gramdan küçük olan prostatlara uygulanan kapalı yöntemde ise ameliyat idrar kanalından girilerek gerçekleştiriliyor. Kapalı ameliyatların da birkaç türü var. Ancak her iki ameliyat yönteminde yapılan şey şu: Prostat bezinin içindeki portakal dilimlerini andıran kısım çıkartılır, prostatın kabuk kısmı yerinde bırakılır.

Peki bu işlem bir olumsuzluğa yol açar mı?

Neden olacağı şeylerin başında Kısırlık gelir. Çünkü bu ameliyattan sonra hastaların yüzde 85’inde boşalma sırasında meni dışarı gelmez. Meni idrar torbasının içerisine kaçar, sonra işeme sırasında dışarı atılır. Bunun tıbbi açıdan hiçbir önemi yok ama hastaların bunu ameliyattan önce bilmesi gerekir. Çünkü bu durum bazen onlara sürpriz olabiliyor. Prostat ameliyatına ihtiyaç duyan erkekler genellikle ileri yaşlarda olduğu için çocuk sahibi olma gibi bir dertleri olmuyor. Prostatın iç kısmının olmaması bunun dışında başka bir anormalliğe neden olmuyor.

Peki prostat ameliyatı cinsel yaşamı nasıl etkiler?


Erkekler zannediyorlar ki, meni ameliyattan sonra dışarı gelmezse orgazm olamayacaklar. Oysa ikisi birbirinden oldukça farklı. Orgazm denilen şey beyinsel bir durumdur. Meninin dışarı gelmesi ise tamamen genital bir hadisedir. İkisinin aynı anda olması tabiatın türün devamını sağlamak için kullandığı bir mekanizma. Meninin gelmemesi sadece çocuk sahibi olmalarına engel bir durum. Hastaların normal cinsel yaşantılarına devam edeceklerini bilmeleri gerekir.

Kapalı ameliyat yöntemleri neler?


Bunlardan bir tanesi altın standart olarak kabul ettiğimiz Trans Üretral Rezeksiyon (TUR) ameliyatı. Bu ameliyat türünde prostata idrar kanalından giriyoruz. Özel bazı aletler kullanarak marangozların tahtaları minik parçalar halinde küçültmesi gibi, ufak yongalarla prostat içinden parçalar alıyoruz. Büyümüş dilimi bu şekilde tamamen çıkartıyoruz. TUR, yıllardır uyguladığımız ve başarısını ispat ettiğimiz bir yöntem. Ancak teknoloji geliştikçe kapalı ameliyat tekniklerine yenileri eklendi. Şu anda en son aşama lazer ışığı. Bazen hastalarımız kalp rahatsızlığı nedeniyle aspirin gibi ilaçlar kullanmak zorunda kalabiliyorlar. Bazı hastalarımızın doğuştan kan problemleri nedeniyle kanamaya eğilimleri çok fazla oluyor. İşte kanama riskini azalttığı için lazer bu gruptaki hastalar için uygun bir yöntem.

Lazer yönteminde tam olarak yapılan şey ne?

Kesme- biçme olmadan idrar kanalından girip lazer ışığıyla prostatın büyüyen kısmını buharlaştırıyoruz. Ancak son zamanlarda ‘Lazer ameliyatı cinsel yaşamda hiçbir soruna yol açmaz’ gibi yanlış açıklamalar yapılıyor. Bu gerçek değil, çünkü diğer ameliyatlar da cinsellik konusunda bir soruna yol açmıyor. Sadece lazerde meninin dışarı atılmasındaki oran biraz daha yüksek. Diğer ameliyatlarda bu oran yüzde 85, lazerde ise yüzde 50.

Lazer ve TUR’un diğer farklılıkları neler?

TUR’da prostat ufak parçalar halinde kesilerek çıkartılıyor, lazerde prostat yakılarak buharlaştırılıyor. TUR’un avantajı patolojik inceleme için doku alınabilmesi. Çünkü bazen prostat büyümesi kanserle ilişkili olabiliyor. Ama lazerde böyle bir inceleme yapmak mümkün değil. Ancak lazer TUR’a göre daha az kanama riskine sahip. Bir de her iki ameliyatta işlem sırasında hem aletlerin çalışması hem de rahat bir görüş için üzerinde çalıştığımız alanı bir serumla yıkarız. Lazerde kullanılan solüsyon vücut sıvılarına çok yakın. Ancak TUR’da kullanılan sıvılar vücut tarafından emildiğinde çok nadir de olsa böbrek faaliyetlerinin bozulması gibi problemler ortaya çıkabilir.

Bu hasarlar kalıcı mı?


Tedaviyle çoğu zaman geçicidir. Ama bazen hayatı tehdit edici bazı sorunlara yol açabilir. Fakat dikkatli yapılan cerrahilerde bu durum çok nadir görülür.

Lazer yaygın kullanılan bir yöntem mi?

Lazer her merkezde kullanılan bir yöntem değil. Ancak Türkiye Avrupa’da lazerin en yaygın bulunduğu ülkelerden bir tanesi. Bildiğim kadarıyla İngiltere’dekinden çok daha fazla. Maalesef çok doğru olmayan biçimde bu yöntemlerin reklamı yapılıyor. Hastalarımız da konuyu detayıyla bilmedikleri için bazı yöntemleri kendilerine daha uygun görebiliyorlar. Bu da hekimlerin kendi pratiklerini o yönde değiştirmelerine yol açıyor. Bazen aktarılan her şey tam olarak gerçek olmayabiliyor. Lazer konusunda genellikle hiçbir olumsuzluk çıkmayacağı söyleniyor. Bunlar doğru değil. Lazerde de kanama olabilir, hatta doku eğer çok uzun süreler yakılmak zorunda kaldıysa çok ciddi yanmalar, sızlamalar ameliyat sonrası dönemde uzun süre devam edebilir. Ayrıca lazer yapısı gereği nispeten yavaş çalışan bir yöntem olduğu için ancak belli bir büyüklüğe kadar olan prostatları tedavi etmek mümkün. Daha büyük prostatlarda geride önemli ölçüde doku kalacağı için tıkanıklığın devam etmesi söz konusu olabilir. Kısacası lazer için uygun olan hastalar var, olmayanlar var. Uygun yöntemin seçilmesi konusunda hasta ve doktor birlikte karar vermeli.

Ameliyattan sonra idrar yollarında darlık olabilir mi?

Kapalı ameliyatlardan sonra olabilecek en önemli sorunlardan biri idrar yollarında darlıktır. İşlem sırasında birtakım metal aletlerle idrar kanalına girildiği için bu bölgenin bazı yerleri tahriş olabilir. Prostat bölgesi açık olsa bile tahriş olan yerlerde daralmalar meydana gelebilir. Bu yüzden hasta birkaç ay sonra ‘Ben ameliyat oldum ama hiçbir fayda görmedim, yine zor idrar yapıyorum’ diyecek hale gelebilir. Özellikle lazer ameliyatlarından sonra idrarla ilgili yanma, sızlama, sık idrara gitme gibi şikayetler olabilir. Bunların hepsi görülebilecek şeyler. Ama çoğu zaman hastaların önemli bir bölümünde ciddi bir problem olmaz.

Daralma yüzünden tekrar ameliyat gerekebilir mi?


Evet gerekir. Eğer bir daralma olmuşsa tekrar kapalı yöntemle sorunlu alana gireriz. Dar bölgeyi keskin bir bıçakla kesip açarız. Böylece hastalar idrarlarını rahat yapar hale gelirler.

Peki daralmalar tekrarlayabilir mi?

Evet, tekrarlama riski var. Tekrar tekrar darlık oluyorsa bir daha daralma olmasın diye kalp damarlarında olduğu gibi idrar yolları içine stent yerleştiririz. Çok nadir olarak da açık ameliyat gerekebilir.

Prostat ameliyatları ne kadar sürüyor?

Genellikle bir -bir buçuk saat kadar sürer. Açık ameliyatta hastanede kalış süresi bir hafta, kapalı ameliyatlarda ise bir -üç gün.

Ameliyattan sonra iyileşme tam olarak ne kadar sürüyor?

Hastanın ameliyatından sonra iyileşmesi için geçen süre bir-üç ay arasında. İlk bir ay en zor kısmı. Çünkü bu süre içinde sık idrara gitme, hafif yanma, bazen idrarda kan gibi sıkıntılar bir miktar da olsa devam eder. Birinci aydan sonra bunlar epeyce azalır, üçüncü aydan sonra da hemen hemen her şey normale döner.

Peki bu sürede hastaların dikkat etmesi gerekenler neler?

Kanama riskine karşı zorlayıcı hareketlerden kaçınmak lazım. Özellikle uzun süreli sert zeminlerde oturmanın, ağır kaldırmanın ve ıkınmanın zararlı olduğu bilinmeli. Hasta çok zorlanırsa kan damarları açılıp ani ve şiddetli kanama ortaya çıkabilir.

Ameliyattan sonra seks yasak mı?


Genellikle değil ama ilk bir ay içinde zorlanma, kanama olmasın diye hastalara mümkünse ilişkiden uzak durmalarını tavsiye ederiz. Bu önlem her şey normale dönsün diye alınır.
Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Prostat Ölçüleri
 • Prostat Büyüklüğü
 • Prostat Boyutları Ne Olmalı
 • Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma
 • Prostat Psa Değeri
 • Prostat Ağırlığı
 • Prostatın Zararları
 • Lazerle Prostat Ameliyatı Yapan Hastaneler
 • Prostatit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
 • Prostat Cinselliği Etkilermi
 • Prostat Salgısı
 • Prostat Büyüklüğü Ne Kadar Olmalı
 • Prostat İlaçları Nelerdir
 • Prostat Sıvısı
 • Prostat Ve Tedavisi
 • Prostat Ameliyatı Fiyatları
 • Prostat Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
 • Prostata Son
 • Prostatit İlaçları
 • Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır
 • Prostat Ameliyatı Fiyatı
 • Prostat Ameliyatı Video
 • Prostat Agrisi
 • Prostat Resimleri
 • Green Light Prostat
 • Prostat İcin Sifali Bitkiler
 • Prostat Tedavısı
 • Prostat Kanseri Belirtileri
 • Prostat Kanseri Nedir
 • Prostat Kanseri Evreleri
 • Prostat Kanseri Yaşam Süresi
 • Prostat Kanseri Metastazı
 • Prostat Kanseri Ameliyati
 • Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir
 • Prostat Kanseri Bitkisel Tedavi
 • Prostat Kanseri Nedenleri
 • Prostat Kanseri Psa
 • Prostat Tedavisi İlaçları
 • Prostat Kanseri Tedavisi
 • Prostat Kanseri Ve Tedavisi
 • Prostata Kanseri
 • Prostat Belirtisi
 • Prostat Belirti
 • Prostatın Tedavisi
 • Prostat Büyümesi
 • Pankreas Kanseri Tedavisi
 • Prostat Kanserinin Belirtileri
 • Prostat Bitkisel Tedavi
 • Prostat Kanser Belirtileri
 • Prostat Masaj
 • Prostat Kanser Tedavisi
 • Prostat Masaji
 • Prostat Ne
 • Prostat Belirtileri
 • Prostat Nedenleri
 • Prostat Belirtileri Nedir
 • Prostat Nedir Belirtileri
 • Prostat İçin
 • Prostat Kanserinin Tedavisi
 • Prostat Belirtileri Nelerdir 2
 • Prostat Biyopsisi
 • Prostat Belirtisi Nedir
 • Prostat Biyopsi
 • Prostat Nedir Tedavisi
 • Prostat İlaçları
 • Prostat Boyutu
 • Prostat Tedavisi Nedir
 • Prostat Büyümesi Tedavisi
 • Prostat Belirtisi Nelerdir
 • Prostat Kanseri
 • Prostatın Belirtileri Nelerdir
 • Prostat Sebepleri
 • Prostat Nedir Belirtileri Nelerdir
 • Prostat Hastalığı
 • Prostat Masajı Nasıl Yapılır
 • Prostat Nedir Prostat Belirtileri Nelerdir
 • Prostat Ameliyatı Videosu
 • Prostat İltihabi Tedavisi
 • Prostat Şifalı Bitkiler
 • Prostat Boyutları
 • Prostat Psa
 • Prostat Ameliyatı İzle
 • Prostat Kanserinin Evreleri
 • Prostat Muayenesi
 • Prostat Bitkisel Çözüm
 • Prostat Bezi
 • Prostat İltihabi Belirtileri
 • Prostata Bitkisel Çözüm
 • Prostat Büyümesi Belirtileri
 • Prostat Değerleri
 • Prostatit Belirtileri
 • Prostat Kanserinde Yaşam Süresi
 • Prostat Doğal Tedavi
 • Prostat Normal Boyutları
 • Prostat Büyümesinin Belirtileri
 • Prostat Ne İyi Gelir
 • Prostat Neden Oluşur
 • Prostat Greenlight
 • Greenlight Prostat
 • Prostata İyi Gelen Yiyecekler
 • Prostata Ne İyi Gelir
 • Prostat İlaç Tedavisi
 • Prostatta Bitkisel Tedavi
 • Prostata İyi Gelen Besinler
 • Prostat Lazer Ameliyatı
 • Prostatit Bitkisel Tedavisi
 • Prostat Tur
 • Prostat Spesifik Antijen
 • Prostad Tedavisi
 • Prostat İltihabı Bitkisel Tedavi
 • Prostat İçin Bitkisel Tedavi
 • Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir
 • Prostat Hastalığı Belirtileri
 • Porostat
 • Prostat Testi
 • Prostat Hastalıkları
 • Prostat Hastalığı Nedir
 • Prostat Çayı
 • Prostat Tanısı
 • Prostata Faydalı Bitkiler
 • Purostat
 • Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır
 • Prostat İltihabı Bitkisel Tedavisi
 • Prostat Tahlili
 • Prostat Büyümesi Doğal Taktikler
 • Prostat Nasıl Tedavi Edilir
 • Prostat Kanaması
 • Prostat Lazer Tedavisi
 • Prostat Hastalığının Belirtileri
 • Prostat Tümörleri
 • Prostad Belirtileri
 • Prostat Görevi
 • Prostat Büyümesinin Nedenleri
 • Prostat Biyopsi Nasıl Yapılır
 • Prostat Bezi Boyutları
 • Prostatın Nedenleri
 • Prostad Kanseri
 • Prostat Tümörü
 • Prostat Ve Belirtileri
 • Prostad Ameliyatı
 • Prostat İltihabı İlaçları
 • Prostat İlaç İsimleri
 • Prostat Ameliyatı Riskleri
 • Prostat Kanserinin Bitkisel Tedavisi
 • Prostat Tur Ameliyatı
 • Prostat Taşı
 • Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam
 • Prostat Tedavisi
 • Prostat Korunma Yolları
 • Normal Prostat Büyüklüğü
 • Porostad
 • Prostat Ameliyatı Sonrası Bakım
 • Prostat Cancer
 • Prostat Kanserinin Son Evresi
 • Prostat Belirtileri Ve Tedavisi
 • Prostat Biyopsi Sonuçları
 • Prostat Kanserinde Işın Tedavisi
 • Prostat Nasıl Önlenir
 • Prostat Olmamak İçin
 • Prostat İçin Faydalı Bitkiler
 • Prostat İçin Bitkisel Çözüm
 • Prostat Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler
 • Prostat Kireçlenmesi
 • Prostat İltihabı Nedir
 • Prostatik Nedir
 • Prostat Önleyici Bitkiler
 • Prostat Enfeksiyonu Belirtileri
 • Prostat Kanserinde Son Evre
 • Prostat Ameliyat Çeşitleri
 • Prostat Neden Büyür
 • Prostat Nedir Nasıl Oluşur
 • Prostada İyi Gelen Bitkiler
 • Prostat Tedavisinde Brokoli
 • Prostat Ağrıları
 • Prostat Diyeti
 • Prostat Kanserinde Kemoterapi
 • Prostat Tedavisinde Kullanılan Şifalı Bitkiler
 • Prostat Biopsisi
 • Prostat Hastalığının Belirtileri Nelerdir
 • Prostatın Cinselliğe Etkisi
 • Kapalı Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır
 • Prostatta Kist
 • Prostat Hastalığına İyi Gelen Bitkiler
 • Prostat Biyopsi İğnesi
 • Prostat Belirtileri Uzman Tv
 • Prostat Kalsifikasyon Nedir
 • Prostat Büyümesini Engelleyen Bitkiler
 • Prostad Kanseri Tedavisi
 • Prostat Rahatsızlıkları
 • Prostat İltihabı Bitkisel Çözüm
 • Prostad Büyümesi
 • Prostat Testi Nasıl Yapılır
 • Prostat İlaçlarının Yan Etkileri
 • Prostat Büyümesine İyi Gelen Bitkiler
 • Prostad İltihabı
 • Prostat Sağlığı
 • Prostat Ca Nedir
 • Prostad Kanseri Belirtileri
 • Prostada Ne İyi Gelir
 • Prostad Kanserinin Belirtileri
 • Prostat Karsinomu
 • Prostat Önlemleri
 • Prostat Kanserine İyi Gelen Yiyecekler
 • Prostat Nedir Uzman Tv
 • Porastat
 • Prostat Tedavisi Nasıl Olur
 • Prostatın Görevi Nedir
 • Prostat Teşhisi Nasıl Konur
 • Prostat Nedir Ve Tedavisi
 • Prostat Tahlil Değerleri
 • Prostat Organı
 • Prostat Kanseri 2
 • Prostat Sağlığı 2
 • Savunmadaki Üçüncü Hat
 • Savunmadaki Üçüncü Hat
 • Prostat Kanseri 4
 • Prostat Kanseri 5
 • Prostat Nedir Prostat Belirtileri Nelerdir?
 • Prostat Kanseri Ve Beslenme Önerileri
 • Prostat Kanseri Tedavisi
 • Prostat Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi
 • Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?
 • İyi Huylu Prostat Büyümesi Belirtileri
 • İdrar Yolu Tıkanma Belirtileri
 • Prostat Ameliyatı Riskleri
 • Prostat

  Ameliyatı

  İzle