Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Prostat Ameliyatı İzle
Prostat Ameliyatı İzle: Prostat ameliyatı öncesi ve sonrası ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makaleyi okumanızı öneririz.

VİDEO: http://www.youtube.com/watch?v=GDsHUUDhyn8

İyi huylu Prostat büyümesinde ilaçla tedaviye yanıt alınamıyorsa işte orada devreye ameliyat giriyor. Ameliyatlar açık ve kapalı olarak iki şekilde yapılabiliyor. Ayrıca bilinenin aksine, Prostat ameliyatı sanıldığı gibi Cinsel hayatı olumsuz etkilemiyor. Marmara Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Türkeri anlattı.

40 yaşından sonra ortaya çıkan Prostat büyümesi bazı ilaçlarla küçültülebiliyor. Ancak ilaç kullanamayanlarda, sık enfeksiyon geçirenlerde, idrar torbasında taş olanlarda yaklaşık bir saat süren ameliyat gerekiyor.

İyi huylu Prostat büyümesi olan hangi hastalarda ameliyat zorunlu


Eğer ilaçla tedaviye yanıt alınamıyorsa devreye ameliyat girer. Hastaların bir kısmı ‘Her gün hap almak istemiyorum’ diyebiliyor. Bu durumda ameliyat bir seçenek olabilir. Prostat tedavisinde kullanılan ilaçların bazı hastalarda önemli yan etkileri var. Örneğin tansiyonu düşürebiliyor, halsizlik, yorgunluk, bazen de baygınlık yapabiliyor. Böyle durumlarda da ameliyatı düşünmek lazım. Bir de idrar torbasında taş olması, sık enfeksiyon, geçmeyen kanamalar, böbreklerin ve idrar kanalının yapısında ileri derecede bozulmalar olması da ameliyatı gündeme getiriyor.

Kaç tür Prostat ameliyatı var?


İyi huylu Prostat büyümesinde iki tane ameliyat yöntemi var: Açık ve kapalı ameliyatlar. Karından girilerek yapılan açık ameliyatlar büyük Prostat bezleri için geçerli. 80 gramdan küçük olan prostatlara uygulanan kapalı yöntemde ise ameliyat idrar kanalından girilerek gerçekleştiriliyor. Kapalı ameliyatların da birkaç türü var. Ancak her iki ameliyat yönteminde yapılan şey şu: Prostat bezinin içindeki portakal dilimlerini andıran kısım çıkartılır, prostatın kabuk kısmı yerinde bırakılır.

Peki bu işlem bir olumsuzluğa yol açar mı?

Neden olacağı şeylerin başında Kısırlık gelir. Çünkü bu ameliyattan sonra hastaların yüzde 85’inde boşalma sırasında meni dışarı gelmez. Meni idrar torbasının içerisine kaçar, sonra işeme sırasında dışarı atılır. Bunun tıbbi açıdan hiçbir önemi yok ama hastaların bunu ameliyattan önce bilmesi gerekir. Çünkü bu durum bazen onlara sürpriz olabiliyor. Prostat ameliyatına ihtiyaç duyan erkekler genellikle ileri yaşlarda olduğu için çocuk sahibi olma gibi bir dertleri olmuyor. Prostatın iç kısmının olmaması bunun dışında başka bir anormalliğe neden olmuyor.

Peki Prostat ameliyatı Cinsel yaşamı nasıl etkiler?


Erkekler zannediyorlar ki, meni ameliyattan sonra dışarı gelmezse orgazm olamayacaklar. Oysa ikisi birbirinden oldukça farklı. Orgazm denilen şey beyinsel bir durumdur. Meninin dışarı gelmesi ise tamamen genital bir hadisedir. İkisinin aynı anda olması tabiatın türün devamını sağlamak için kullandığı bir mekanizma. Meninin gelmemesi sadece çocuk sahibi olmalarına engel bir durum. Hastaların normal Cinsel yaşantılarına devam edeceklerini bilmeleri gerekir.

Kapalı ameliyat yöntemleri neler?


Bunlardan bir tanesi altın standart olarak kabul ettiğimiz Trans Üretral Rezeksiyon (TUR) ameliyatı. Bu ameliyat türünde prostata idrar kanalından giriyoruz. Özel bazı aletler kullanarak marangozların tahtaları minik parçalar halinde küçültmesi gibi, ufak yongalarla Prostat içinden parçalar alıyoruz. Büyümüş dilimi bu şekilde tamamen çıkartıyoruz. TUR, yıllardır uyguladığımız ve başarısını ispat ettiğimiz bir yöntem. Ancak teknoloji geliştikçe kapalı ameliyat tekniklerine yenileri eklendi. Şu anda en son aşama lazer ışığı. Bazen hastalarımız kalp rahatsızlığı nedeniyle aspirin gibi ilaçlar kullanmak zorunda kalabiliyorlar. Bazı hastalarımızın doğuştan kan problemleri nedeniyle kanamaya eğilimleri çok fazla oluyor. İşte kanama riskini azalttığı için lazer bu gruptaki hastalar için uygun bir yöntem.

Lazer yönteminde tam olarak yapılan şey ne?

Kesme- biçme olmadan idrar kanalından girip lazer ışığıyla prostatın büyüyen kısmını buharlaştırıyoruz. Ancak son zamanlarda ‘Lazer ameliyatı Cinsel yaşamda hiçbir soruna yol açmaz’ gibi yanlış açıklamalar yapılıyor. Bu gerçek değil, çünkü diğer ameliyatlar da cinsellik konusunda bir soruna yol açmıyor. Sadece lazerde meninin dışarı atılmasındaki oran biraz daha yüksek. Diğer ameliyatlarda bu oran yüzde 85, lazerde ise yüzde 50.

Lazer ve TUR’un diğer farklılıkları neler?

TUR’da Prostat ufak parçalar halinde kesilerek çıkartılıyor, lazerde Prostat yakılarak buharlaştırılıyor. TUR’un avantajı patolojik inceleme için doku alınabilmesi. Çünkü bazen Prostat büyümesi kanserle ilişkili olabiliyor. Ama lazerde böyle bir inceleme yapmak mümkün değil. Ancak lazer TUR’a göre daha az kanama riskine sahip. Bir de her iki ameliyatta işlem sırasında hem aletlerin çalışması hem de rahat bir görüş için üzerinde çalıştığımız alanı bir serumla yıkarız. Lazerde kullanılan solüsyon vücut sıvılarına çok yakın. Ancak TUR’da kullanılan sıvılar vücut tarafından emildiğinde çok nadir de olsa böbrek faaliyetlerinin bozulması gibi problemler ortaya çıkabilir.

Bu hasarlar kalıcı mı?


Tedaviyle çoğu zaman geçicidir. Ama bazen hayatı tehdit edici bazı sorunlara yol açabilir. Fakat dikkatli yapılan cerrahilerde bu durum çok nadir görülür.

Lazer yaygın kullanılan bir yöntem mi?

Lazer her merkezde kullanılan bir yöntem değil. Ancak Türkiye Avrupa’da lazerin en yaygın bulunduğu ülkelerden bir tanesi. Bildiğim kadarıyla İngiltere’dekinden çok daha fazla. Maalesef çok doğru olmayan biçimde bu yöntemlerin reklamı yapılıyor. Hastalarımız da konuyu detayıyla bilmedikleri için bazı yöntemleri kendilerine daha uygun görebiliyorlar. Bu da hekimlerin kendi pratiklerini o yönde değiştirmelerine yol açıyor. Bazen aktarılan her şey tam olarak gerçek olmayabiliyor. Lazer konusunda genellikle hiçbir olumsuzluk çıkmayacağı söyleniyor. Bunlar doğru değil. Lazerde de kanama olabilir, hatta doku eğer çok uzun süreler yakılmak zorunda kaldıysa çok ciddi yanmalar, sızlamalar ameliyat sonrası dönemde uzun süre devam edebilir. Ayrıca lazer yapısı gereği nispeten yavaş çalışan bir yöntem olduğu için ancak belli bir büyüklüğe kadar olan prostatları tedavi etmek mümkün. Daha büyük prostatlarda geride önemli ölçüde doku kalacağı için tıkanıklığın devam etmesi söz konusu olabilir. Kısacası lazer için uygun olan hastalar var, olmayanlar var. Uygun yöntemin seçilmesi konusunda hasta ve doktor birlikte karar vermeli.

Ameliyattan sonra idrar yollarında darlık olabilir mi?

Kapalı ameliyatlardan sonra olabilecek en önemli sorunlardan biri idrar yollarında darlıktır. İşlem sırasında birtakım metal aletlerle idrar kanalına girildiği için bu bölgenin bazı yerleri tahriş olabilir. Prostat bölgesi açık olsa bile tahriş olan yerlerde daralmalar meydana gelebilir. Bu yüzden hasta birkaç ay sonra ‘Ben ameliyat oldum ama hiçbir fayda görmedim, yine zor idrar yapıyorum’ diyecek hale gelebilir. Özellikle lazer ameliyatlarından sonra idrarla ilgili yanma, sızlama, sık idrara gitme gibi şikayetler olabilir. Bunların hepsi görülebilecek şeyler. Ama çoğu zaman hastaların önemli bir bölümünde ciddi bir problem olmaz.

Daralma yüzünden tekrar ameliyat gerekebilir mi?


Evet gerekir. Eğer bir daralma olmuşsa tekrar kapalı yöntemle sorunlu alana gireriz. Dar bölgeyi keskin bir bıçakla kesip açarız. Böylece hastalar idrarlarını rahat yapar hale gelirler.

Peki daralmalar tekrarlayabilir mi?

Evet, tekrarlama riski var. Tekrar tekrar darlık oluyorsa bir daha daralma olmasın diye kalp damarlarında olduğu gibi idrar yolları içine stent yerleştiririz. Çok nadir olarak da açık ameliyat gerekebilir.

Prostat ameliyatları ne kadar sürüyor?

Genellikle bir -bir bUçuk saat kadar sürer. Açık ameliyatta hastanede kalış süresi bir hafta, kapalı ameliyatlarda ise bir -üç gün.

Ameliyattan sonra iyileşme tam olarak ne kadar sürüyor?

Hastanın ameliyatından sonra iyileşmesi için geçen süre bir-üç ay arasında. İlk bir ay en zor kısmı. Çünkü bu süre içinde sık idrara gitme, hafif yanma, bazen idrarda kan gibi sıkıntılar bir miktar da olsa devam eder. Birinci aydan sonra bunlar epeyce azalır, üçüncü aydan sonra da hemen hemen her şey normale döner.

Peki bu sürede hastaların dikkat etmesi gerekenler neler?

Kanama riskine karşı zorlayıcı hareketlerden kaçınmak lazım. Özellikle uzun süreli sert zeminlerde oturmanın, ağır kaldırmanın ve ıkınmanın zararlı olduğu bilinmeli. Hasta çok zorlanırsa kan damarları açılıp ani ve şiddetli kanama ortaya çıkabilir.

Ameliyattan sonra seks yasak mı?


Genellikle değil ama ilk bir ay içinde zorlanma, kanama olmasın diye hastalara mümkünse ilişkiden uzak durmalarını tavsiye ederiz. Bu önlem her şey normale dönsün diye alınır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Green Light Prostat Greenlight Prostat
 Kapalı Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır Lazerle Prostat Ameliyatı Yapan Hastaneler
 Normal Prostat Büyüklüğü Normal Prostat Büyüklüğü Ne Kadardır
 Pankreas Kanseri Tedavisi Porastat
 Porostad Porostat
 Prostad Ameliyatı Prostad Belirtileri
 Prostad Büyümesi Prostad İltihabı
 Prostad Kanseri Prostad Kanseri Belirtileri
 Prostad Kanseri Tedavisi Prostad Kanserinin Belirtileri
 Prostad Tedavisi Prostada İyi Gelen Bitkiler
 Prostada Ne İyi Gelir Prostat Ağırlığı
 Prostat Ağrıları Prostat Agrisi
 Prostat Ameliyat Çeşitleri Prostat Ameliyatı Fiyatı
 Prostat Ameliyatı Fiyatları Prostat Ameliyatı İzle
 Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır Prostat Ameliyatı Riskleri
 Prostat Ameliyatı Sonrası Prostat Ameliyatı Sonrası Bakım
 Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma
 Prostat Ameliyatı Video Prostat Ameliyatı Videosu
 Prostat Belirti Prostat Belirtileri
 Prostat Belirtileri Nedir Prostat Belirtileri nelerdir 2
 Prostat Belirtileri Uzman Tv Prostat Belirtileri Ve Tedavisi
 Prostat Belirtisi Prostat Belirtisi Nedir
 Prostat Belirtisi Nelerdir Prostat Bezi
 Prostat Bezi Boyutları Prostat Biopsisi
 Prostat Bitkisel Çözüm Prostat Bitkisel İlaç
 Prostat Bitkisel Tedavi Prostat Biyopsi
 Prostat Biyopsi İğnesi Prostat Biyopsi Nasıl Yapılır
 Prostat Biyopsi Sonuçları Prostat Biyopsisi
 Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır Prostat Boyutları
 Prostat Boyutları Ne Olmalı Prostat Boyutu
 Prostat Büyüklüğü Prostat Büyüklüğü Ne Kadar Olmalı
 Prostat Büyümesi Prostat Büyümesi Belirtileri
 Prostat Büyümesi Bitkisel Tedavi Prostat Büyümesi Tedavisi
 Prostat Büyümesine İyi Gelen Bitkiler Prostat Büyümesini Engelleyen Bitkiler
 Prostat Büyümesinin Belirtileri Prostat Büyümesinin Nedenleri
 Prostat Ca Nedir Prostat Cancer
 Prostat Çayı Prostat Cinselliği Etkilermi
 Prostat Değerleri Prostat Diyeti
 Prostat Doğal Tedavi Prostat Enfeksiyonu Belirtileri
 Prostat Görevi Prostat Greenlight
 Prostat Hangi Bölüme Girer Prostat Hastalığı
 Prostat Hastalığı Belirtileri Prostat Hastalığı Nedir
 Prostat Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Prostat Hastalığının Belirtileri
 Prostat Hastalığının Belirtileri Nelerdir Prostat Hastalıkları
 Prostat İçin Prostat İçin Bitkisel Çözüm
 Prostat İçin Bitkisel Tedavi Prostat İçin Faydalı Bitkiler
 Prostat İcin Sifali Bitkiler Prostat İlaç İsimleri
 Prostat İlaç Tedavisi Prostat İlaçları
 Prostat İlaçları Nelerdir Prostat İlaçlarının Yan Etkileri
 Prostat İltihabi Belirtileri Prostat İltihabı Bitkisel Çözüm
 Prostat İltihabı Bitkisel Tedavi Prostat İltihabı Bitkisel Tedavisi
 Prostat İltihabı İlaçları Prostat İltihabı Nedir
 Prostat İltihabi Tedavisi Prostat Kaç Gramdır
 Prostat Kalsifikasyon Nedir Prostat Kanaması
 Prostat Kanser Belirtileri Prostat Kanser Tedavisi
 Prostat Kanseri Prostat Kanseri 2
 Prostat Kanseri 4 Prostat Kanseri 5
 Prostat Kanseri Ameliyati Prostat Kanseri Belirtileri
 Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir Prostat Kanseri Bitkisel Tedavi
 Prostat Kanseri Evreleri Prostat Kanseri Metastazı
 Prostat Kanseri Nedenleri Prostat Kanseri Nedir
 Prostat Kanseri Psa Prostat Kanseri Tedavisi
 Prostat Kanseri Ve Tedavisi Prostat Kanseri Yaşam Süresi
 Prostat Kanserinde Işın Tedavisi Prostat Kanserinde Kemoterapi
 Prostat Kanserinde Son Evre Prostat Kanserinde Yaşam Süresi
 Prostat Kanserine İyi Gelen Yiyecekler Prostat Kanserinin Belirtileri
 Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir Prostat Kanserinin Bitkisel Tedavisi
 Prostat Kanserinin Evreleri Prostat Kanserinin Son Evresi
 Prostat Kanserinin Tedavisi Prostat Kanserinin Tedavisi
 Prostat Karsinomu Prostat Kireçlenmesi
 Prostat Kisti Tedavisi Prostat Korunma Yolları
 Prostat Lazer Ameliyatı Prostat Lazer Tedavisi
 Prostat Masaj Prostat Masaji
 Prostat Masajı Nasıl Yapılır Prostat Muayenesi
 Prostat Muayenesi Nasıl Yapılır Prostat Nasıl Önlenir
 Prostat Nasıl Tedavi Edilir Prostat Ne
 Prostat Ne İyi Gelir Prostat Neden Büyür
 Prostat Neden Oluşur Prostat Nedenleri
 Prostat Nedir Belirtileri Prostat Nedir Belirtileri Nelerdir
 Prostat Nedir Nasıl Oluşur Prostat Nedir Prostat Belirtileri Nelerdir
 Prostat Nedir Tedavisi Prostat Nedir Uzman Tv
 Prostat Nedir Ve Tedavisi Prostat Normal Boyutları
 Prostat Ölçüleri Prostat Olmamak İçin
 Prostat Önlemleri Prostat Önleyici Bitkiler
 Prostat Organı Prostat Psa
 Prostat Psa Değeri Prostat Rahatsızlıkları
 Prostat Resimleri Prostat Sağlığı
 Prostat Sağlığı 2 Prostat Salgısı
 Prostat Sebepleri Prostat Şifalı Bitkiler
 Prostat Sıvısı Prostat Spesifik Antijen
 Prostat Tahlil Değerleri Prostat Tahlili
 Prostat Tanısı Prostat Taşı
 Prostat Tedavisi Prostat Tedavısı
 Prostat Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler Prostat Tedavisi İlaçları
 Prostat Tedavisi Nasıl Olur Prostat Tedavisi Nedir
 Prostat Tedavisinde Brokoli Prostat Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
 Prostat Tedavisinde Kullanılan Şifalı Bitkiler Prostat Teşhisi Nasıl Konur
 Prostat Testi Prostat Testi Nasıl Yapılır
 Prostat Tümörleri Prostat Tümörü
 Prostat Tur Prostat Tur Ameliyatı
 Prostat Ve Belirtileri Prostat Ve Tedavisi
 Prostat Volümü Nedir Prostata Bitkisel Çözüm
 Prostata Faydalı Bitkiler Prostata İyi Gelen Besinler
 Prostata İyi Gelen Yiyecekler Prostata Kanseri
 Prostata Ne İyi Gelir Prostata Son
 Prostatik Nedir Prostatın Belirtileri Nelerdir
 Prostatın Cinselliğe Etkisi Prostatın Görevi Nedir
 Prostatın Nedenleri Prostatın Sebepleri
 Prostatın Tedavisi Prostatın Zararları
 Prostatit Belirtileri Prostatit Bitkisel Tedavisi
 Prostatit İlaçları Prostatit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
 Prostatta Bitkisel Tedavi Prostatta Kist
 Purostat Savunmadaki Üçüncü Hat
 Savunmadaki Üçüncü Hat

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.