Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Prolaktin Hormonu Tedavisi
Prolaktin Hormonu Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Prolaktin Hormonu Tedavisi :

Prolaktin hormonu hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur ve süt hormonu olarak bilinir. Prolaktin hormon yüksekliği sıklıkla hipofiz bezinde oluşan bir tumorden kaynaklanabildiği gibi kullanılan bazı ilaçlar (özellikle uyku ve psikiyatri ilaçları) ve tiroid hormon azlığından da kaynaklanabilir.Bir olgumuzda saptadığımız aşırı prolaktin yüksekliğinin nedenini araştırırken hiçbir neden bulamadık. Ancak hastanın kullandığı bitkisel bir urun kesildiğinde prolaktin düzeyinin normale geldiğini saptadık. Bu bitkisel urun Vites Agnus Castus idi. Bu bitki ülkemizde Hayıt bitkisi olarak bilinir ve yurtdışındaki ismi chasteberry' dir.

Yaptığımız literatür araştırmasında Vites Agnus Castus‘un premenstrual sendrom denilen adet öncesi sıkıntılar, meme ağrısı, meme kistleri, menopoz sıkıntıları ve hatta prolaktin yüksekliği için bitkisel alternatif tedavi olarak kullanıldığını saptadık.Yapılan ve yayınlanan bir çalışmada bu bitkisel ürünün ufak dozlarda prolaktini artırdığı yüksek dozlarda ise azalttığı saptanmıştır. Ancak hangi dozda bu etkilerin geliştiği klinik çalışmalarla ortaya konmuş değildir.Bir prolaktin yüksekliği olan olguda ise hipofizdeki tumorun bu bitki kullanan kişide prolaktin düşük çıktığı için teşhisinin gecikmesine neden olduğu bildirilmiştir.

Sonuç Olarak: Prolaktin yüksekliği araştırılırken kullanılan her türlü ilacın ve özellikle bitkisel ürünlerin dikkate alınması gerekmektedir. Diğer önemli bir konu da doktorunuza sormadan bitkisel ilaçlar kullanmayınız.

Prolaktin Yüksekliği Nedir?

Hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonunun aşırı salgılanması durumuna tıp dilinde ‘‘hiperprolaktinemi‘‘ denir.
Prolaktin yüksekliği her zaman hastalık nedeniyle olmaz. Gebelik, stres, aşırı proteinli beslenme, meme başının uyarılması ve egzersiz de prolaktin düzeyini artırabilir.
Kullanılan bazı ilaçlar da prolaktin düzeyini artırabilir. Özellikle depresyon ilaçları, psikiyatrik hastalık tedavisinde kullanılan ilaçlar, içinde verapamil olan tansiyon ilacı gibi ilaçlar, östrojen ilaçları veya doğum kontrol hapları prolaktin düzeyinde artış yapabilir.

Hastalık nedeniyle prolaktin yükselmesi ise şu durumlarda görülür:

1) Hipofiz bezinde tümör olması: Eğer bu tümör prolaktin salgılıyorsa buna ‘‘prolaktinoma‘‘ adı verilir. Diğer hipofiz tümörlerinde de prolaktin kanda artabilir.
2) Hipofizin travmaya uğraması
3) Hipofiz bezindeki sarkoidoz veya tüberküloz gibi hastalıklar
4) Hipofizin radyasyona (ışın tedavisine) maruz kalması
5) Tiroid bezi yetmezliği varsa prolaktin yükselir
6) Kronik böbrek yetmezliği ve siroz hastalığında da prolaktin yükselir
7) Bazen polikistik over sendromlu kadınlarda da hafif derecede prolaktin yüksekliği olabilir.
8) Bazı herbal ilaçlar

Makroprolaktin Nedir?

Bazen prolaktin molekül yapısı bozuk olabilir. Bu durum varken yapılan ölçümlerde prolaktin yüksek çıkar. Aslında bu yükseklik molekülün bozuk olmasından kaynaklanır. Bir hastalık değildir. Bu nedenle prolaktin düzeyi yüksek olan hastalarda makroprolaktin (diğer adı big prolaktin) bakılmasında bu nedenle fayda vardır. Prolaktini yüksek hastaların yaklaşık % 20‘sinde makroprolaktin vardır.

Prolaktinoma ve Prolaktin Yüksekliğinin Neden Olduğu Şikayet ve Bulgular

Hipofiz bezinde bulunan ve prolaktin salgılayan kanser olmayan tümörlere ‘‘prolaktinoma‘‘ denir. Bunların çoğu iyi huylu tümörlerdir ve ilaç tedavisine cevap verir.Prolaktinoması olan hastalarda prolaktin hormon yüksekliğine bağlı olarak kadın hastaların % 30-80‘ninde memeden süt gelmesi (tıp dilinde buna ‘‘galaktore‘‘ denir), adetlerde azalma veya olmaması, çocuk olmaması, libido (Cinsel istek) azalması, vajinal kuruluk, sıcak basması, ağrılı cinsel ilişki, tüylenme ve kilo artışı oluşur. Bu şikayetlerin çoğu yüksek prolaktin nedeniyle yumurtalıktan östrojen az salgılanmasına bağlıdır. Erkek hastalarda ise testosteron azalması, empotans, vücut kıllarında azalma, testislerde yumuşama, Sperm sayısında azalma ve memelerde büyüme (tıp dilinde ‘‘jinekomasti ‘‘ denir) görülebilir. Bazı erkeklerde enerji azalması, kas kitlesinde azalma ve kan sayımında azalma olur.

Hipofizdeki tümörlerin % 30-40‘nı prolaktinoma oluşturur ve kadınlarda daha sık görülür. Hastalarda Kemik Erimesi de görülebilir.Hipofizdeki tümörün çapı önemlidir. Çapı 1 cm den büyük ise buna tıp dilinde ‘‘makroadenom‘‘ denir ve prolaktinomaların çoğu mikroadenomdur. Bu tümörler göz sinirine bası yapabilir. Bu nedenle önem taşır. Çapı 1 cm‘den küçük ise bu tümörlerte ‘‘mikroadenom‘‘ denir. Özellikle kadınlarda tanı konulduğunda prolaktinomaların büyük çoğunluğu mikroadenom halindedir yani çapı küçüktür. Erkeklerde ise tanı konulduğunda prolaktinomalar genellikle makroadenomlar halinde yani çapı 1 cm‘den büyüktür ve göz sinirine baskı yapabilir.Çapı büyük olan tümörlerde baş ağrısı vakaların %50‘sinde görülebilirken, tümörün etkisiyle diğer hipofiz hormonlarında oluşabilecek eksikliklere bağlı şikayetler olabilir.Uzun süre tedavi edilmemiş prolaktin yüksekliğinde FSH ve LH hormonları az salgılanacağından ve prolaktinin etkisiyle kemik erimesi olabilir.Prolaktini hafif yüksek kadınlarda yumurtlamada bozulma ve çocuk olmasında zorluk olabilir.

Teşhis:

Teşhis için kanda prolaktin düzeyi ölçülür. Hafif yükseklik varsa tetkik tekrarlanabilir. İlaç kullanımı özellikle araştırılmalıdır. Prolaktin düzeyinde yükseklik varsa bunun tiroid yetmezliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için tiroid hormonlarına bakılır. Kanda üre, kreatinin, karaciğer testleri yapılabilir. Kadınlarda gebelik testi de yapılmalıdır. Hipofizde tümör olup olmadığını anlamak için hipofiz MR tetkiki, yoksa tomografi yapılabilir. Hipofizde tümör varsa hipofizin diğer hormonları incelenebilir. Büyük tümör varsa görme alanı yapılır.

Tedavi

Prolaktin yüksekliği olan hastalarda ilaç tedavisi yapılır. Doktorunuz size uygun ilacı verecektir. Bu ilaçlar, içinde cabergolin veya bromokriptin olan ilaçlardır. Bu ilaçların en sık rastlanan yan etkileri; bulantı, tansiyon düşmesi, halsizlik, nadiren depresyon ve kabızlıktır. İlacın dozunu yavaş artırarak ve gece yatarken alarak yan etkiler azaltılır.İlaç tedavisiyle hem prolaktin normale gelir hem de tümör küçülür.En az 2 yıllık tedavi sonrasında, tümör boyutlarında en az %50‘ lik küçülme sağlandığında mikroadenomu olan hastalarda cabergoline ya da bromokriptin dozu yavaşça azaltılarak hasta değerlendirilir.

Tümör büyükse tedavi kesilmez.Gebelik isteyenlerde bromokriptin ilacı tercih edilmektedir.Gebelik sırasında mikroadenomun büyüme riski % 1 civarındadır. Şikayet olmadıkça bu hastalarda görme alanı ya da prolaktin düzeyi takibine gerek yoktur. Yine laktasyon (emzirme) döneminde tedaviye ara verilmelidir. Makroadenomu olan ve gebe kalan hastalarda ise tümör büyükse görme alanı ile takip edilir.İlaç tedavisini tolere edemeyen, tedaviye dirençli ya da gittikçe büyüyen makroadenomu olanlarda cerrahi tedavi (ameliyat) düşünülmelidir

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Turgut Ozkanaraştırmalarınız cok kapsamlı ve cok kaliteli. her turlu devayı burada bulacagıma ınanıyorum. benım ıkıncı hastahanem oldu. tesekkur ederım. başarılarınızın devamını dılerım efendım...
  • Prolaktin

    Hormonu

    Tedavisi