Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Priapizm Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Priapizm Nedir

Priapism Cinsel istek ve uyarı olmamasına rağmen oluşan ereksiyonun kaybolmaması ve devam etmesi durumudur.
Priapizm' de penis gövdesi sertleştiği halde, penis başı yumuşaktır. Normal bir ereksiyon halinde olduğu gibi penis kanla dolar, sertleşme oluşur fakat cinsel aktivite veya uyarı geçtikten sonra yumuşama meydana gelmez ve uzayan ağrılı bir ereksiyon istek dışı bir şekilde devam eder. Bu çok sık rastlanmayan durum , Lösemi gibi bazı kan hastalıklarında, omurilik rahatsızlıklarında veya üretral bazı hastalıklarda gözlenebilir. Böyle durumlarda erken tedavi son derece önemlidir, hekime başvurmakta kesinlikle gecikilmemesi gerekir, çünkü geciken durumlarda penis ereksiyon yeteneğini kaybedebilmektedir.

Priapizm iki tipe ayrılır
1) Düşük akımlı priapizm ve 2) Yüksek akımlı priapizm.

Düşük akımlı priapizm:

Sert ve ağrılı bir sertleşme durumu yaparNormalde tam ereksiyon durumundaki penise gelen ve penisten vücuda dönen kan akımı tamamen durur. Bu nedenle de tam sertliğin 6 saati bulması ve aşması halinde, şiddetli ağrı ve doku oksijenasyonu (beslenmesi) kaybolduğu için de sertleşmeyi sağlayan dokularda geriye dönüşümsüz bozulmalar meydana gelir. Özellikle penise yapılan enjeksiyonlar sonrası doktorlar hastaları olası böyle bir duruma karşı uyarır ve en geç 6 saat içinde doktora başvurmaları gerektiği söylenir. Ancak bazen hastalar başvuruyu geciktirirler. Cinsel ilişki veya mastürbasyonla boşalma da, bu durumun düzelmesini sağlayamaz. Böyle bir durumun acil tedavisi gerekir. Şiddetli sert ereksiyon, ağrılıdır, pek çok sebebin yanında intrakavernöz enjeksiyon önemli bir faktördür. Tedavi, penisten direkt kan boşaltmaktan ve içeri bazı ilaç uygulamalarından başlar ve çözülme olmazsa ameliyata kadar gidebilir. Eğer zamanında gerekli müdahale ve tedavi uygulanmazsa, kalıcı ereksiyon (sertleşme) sorunları ortaya çıkabilir. Böyle gecikilmiş bir durum sonrası sertleşme problemi olduysa, tedavisi de penise protez gerektirir hale gelebilir.

Yüksek akımlı priapizm:

Yarı sert ve ağrısız bir sertleşme yaparYüksek akımlı priapizm ise genellikle ata biner tarzda düşmeler sonrası meydana gelen damar yaralanmalarının, sertleşmenin oluştuğu dokuların içine doğru gelişmesi ve penisin sürekli yarı-sertlik durumunda olmasıdır. Böyle bir durumda penis ne tam sertlik haline, ne de yumuşama sürecine geçemez. Yarı-sert ereksiyon, ağrısız ereksiyon, peniste travma bulunması durumunda hemen akla gelir. Özellikle çocuklarda ve gençlerde görülebilir. Fizik muayene ve Renkli Doppler Ultrasonografi ile tanı konur. Tedavide girişimsel radyoloji uzmanlarıyla birlikte yırtılan damarın endoskopik onarımı, en yaygın ve doğru yaklaşımdır. Ancak bu uygulamanın da olası kalıcı ereksiyon sorunu meydana getirme riski vardır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Priapizm

Nedir