Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Payot Krem
Payot Krem
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Payot Krem

Payot krem nedir?

Payot krem hakkında yararlanacağınız bilgileri bu sayfada sizler için araştırıp bulduk.

Cilt sağlığı ve bakımı için genel öneriler


* Sigara ve içki içmeyin: İkisi de vücudunuzu zehirler ve geriye pörsümüş sarkık bir cilt bırakır. Sigara ayrıca ağız kenarındaki çizgilerin derinleşmesini hızlandırır.

* Uykunuza dikkat edin: Eğer yeterli derecede uyuyamıyorsanız, egzersiz yapın ve yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Uykusuzluğun yol açtığı çizgileri kapatmak için hafif bir Nemlendirici sürün.

* Çok sıcak suyla yıkanmayın: Yıkanırken suyun kaynar derecede sıcak olmaması için önlem alın. Aşırı sıcak, cildi kurutur ve dokuları zedeler.

* Sağlıksız beslenmeyin: Sağlıksız besleniyorsanız deriyi koruyucu yaşamsal maddeleri alamıyorsunuz demektir. Ayrıca güneşin kavurucu ışınlarından uzak durmaya çalışın.

* Makyajınızı temizleyin: Gözenekleri tıkayarak toksinlerin cilt yüzeyine çıkıp atılmasını önler. Göz makyajı silinmediği takdirde bir göz iltihabına neden olabilir.

* Sivilcelerle oynamayın: Sivilce, deri dokularına zarar verir. Ayrıca enfeksiyonun çevreye yayılmasına neden olarak sorunu büyütür. Enfeksiyonlu bölgeye antiseptik krem sürün.

* Cildinize nazik davranın: Yüzünüzdeki ölü deriyi temizlemek için satılan bazı toz ya da kremler deriniz için fazla kaba gelebilir. Cilt tipiniz ne olursa olsun yüzünüze daima nazik davranın.

* Cilt tipine uygun ürünleri seçin.

* Çevreden biriken kirlerin, ter yağ gibi kişisel salgılarımızın ve dökülmekte olan ölü cilt hücrelerimizin temizlenmesi önemlidir.

* En hafif temizlemeyle bile bozulabilen cildin üst tabakasındaki doğal nemlendirme sistemlerinin nemlendiricilerle takviye edilmesi önemlidir. Genel kural olarak vücuttaki nemi hapsetmesi açısından nemlendiricilerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması gerekir.

* UV ışınlarının verdiği hasarı önlemek için güneşten koruyucu kullanın.

* Normal cildin bilhassa foto yaşlanma ve hasarı için tedavi edici ürünlerin kullanılması uygundur.

Cilt sağlığı ve bakımı için cilt tipine göre öneriler


Normal Cilt:
* Temiz ve yumuşak görülüyorsa,
* Cildin dokusu ve rengi her yerde aynıysa,
* Kızarıklık yoksa ya da çok azsa, yağlanma ve kuruma görülmüyorsa,
* Güneşe hassasiyeti yoksa normal cilde sahipsiniz demektir. Nadir görülen bir cilt tipidir.

Karma Cilt:
Kozmetik olarak T bölgesi olarak bilinen yüzün yağlı alanları olan yanaklar, alın burun ve çene daha fazla yağlıyken diğer alanlarda kuruluk gözlenir.

Normal karma ciltler için olan temizleme ürünleri, yağ dengesini sağlarken aynı zamanda cildin nem ihtiyacını karşılar. Yağ içermeyen güneşten koruyucular kullanabilirsiniz.

Kuru Cilt:
* T -zone denilen alın, burun ve çevresi kuru ise,
* Cildiniz soluk, gergin, donuk ise ve özellikle çenede pullanma oluyorsa,
* Ciltteki porlar ince ve küçük ise,
* Göz ve dudak çevresinde ve alında erken kırışıklıklarınız oluşmuş ise,
* Lekelenme nadir bir problem ise,
* Güneş ve soğuğa aşırı hassas ise, kuru cilde sahipsiniz demektir. Her yaşta görülebilmekle beraber en çok 30 yaş üstü kadınlarda rastlanılmaktadır.

Kuru ciltlerde kurutucu ve alkol içeren ürünler ciltten nemi söküp atacağı için tercih edilmemelidir. Hassas yumuşak Sabun içermeyen likit bir temizleyici sonrası gliserin, hiyalironik asit gibi ürünlerle formüle edilmiş nem kaybını azaltan nemlendiriciler kullanılmalıdır. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu SPF15 ve üstü bir ürün yıl boyunca dışarıya çıkmadan yarım saat önce açıkta kalan alanlara uygulanmalıdır.

Yağlı Cilt:
* Özellikle T- zone bölgesi yağlı ise,
* Burun, çene ve yanaklarda porlar geniş ise,
* Cildiniz yumuşak ve elastik ise,
* Akne ve lekelenmeye eğilimli ise, yağlı cilde sahipsiniz demektir.

Yağlı ciltlere özgün yağ bağlayıcı likit veya jel şeklinde temizleyicileri tercih edin. Krem bazlı, kakao yağı, lanolin içeren sabunlardan uzak durun. Losyon şeklinde suyu çekip tutan (humectane) maddeler içeren nemlendiricileri tercih edin. Ergenlik çağındaki gençlerde görülen Hormon değişiklikleri nedeniyle yağlı ve akneye yatkın cildin temizliği ve doktor tarafından önerilen ürünlerin düzenli kullanılması önemlidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Payot

Krem