Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Patolojik Durumlarda Apoptoz
Patolojik Durumlarda Apoptoz
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Patolojik Durumlarda Apoptoz :

Apoptoz, genetik olarak bozulmuş veya onarılamayacak denli zedelenmiş hücreleri şiddetli bir konak reaksiyonu olmadan ortadan kaldırarak, rendelenmenin olabildiğince sınırlı kalmasını sağlar. Apoptoz ile ölüm, değişik patolojik durumlardaki hücre kaybından sorumludur:

• DNA zedelenmesi. Radyasyon, sitotoksik antikaser ilaçlar, aşın sıcak veya soğuk, hatta hipoksi DNA'yı doğrudan veya serbest radikaller aracılığıyla zedeleyebilirler. Onarım mekanizmaları hasarın üstesinden gelemezlerse, hücre; apoptozin başlatan içsel mekanizmaları tetikler. Böyle durumlarda hücrenin ortadan kaldırılması, hatalı DNA'daki mutasyonların malign dönüşüme ilerlemesi riskini göze almaktan daha iyi olabilir. Bu etkiler, zedelenme hafif olduğunda apoptoze yol açarken, aynı uyaranın daha şiddetli olması nekrotik hücre ölümü ile sonlanır. Apoptozin uyarılması, çoğu DNA zedelenmesi yaparak etki gösteren kemoterapötik ajanların istenen bir etkisidir.

• Hatalı katlanmış proteinlerin birikimi. Hatalı biçimde katlanmış proteinler, bu proteinleri kodlayan genlerin mutasyonlarına bağlı olabilecekleri gibi, serbest radikaller gibi dış faktörlerin etkisiyle de oluşabilirler. Bu proteinlerin endoplazmik retikulumda (ER) aşın birikimi, ER stresi olarak adlandırılan ve hücrelerin apoptotik ölümüyle sonuçlanan duruma yol açar.

• Vira olanlar başta olmak üzere, belli infeksiyonlardaki hücre zedelenmesi. Ağırlıklı olarak apoptoz ile gerçekleşen bu durum; virüsün kendisi (adenovirüs ve HIV infeksiyonlarında olduğu gibi) veya konağın immün yanıtı tarafından (viral hepatitte olduğu gibi) başlatılabilir.

• Pankreas, parotis bezi ve böbrekte olduğu gibi, parankimal organlarda duktus obstrüksiyonundan sonra görülen patolojik atrofi.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Patolojik

Durumlarda

Apoptoz