Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Parmaklarda Kireçlenme
Parmaklarda Kireçlenme
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Parmaklarda Kireçlenme :

El Eklemlerinize İyi Bakın

Eller dışımızdaki dünya ile fiziksel bağlantımızı kurar. Onlarsız bir eylem , olmaz gibidir. Elleri ve parmakları tutan bir çok hastalık belirtisi vardır. Parmak eklemlerinin kireçlenmesi de bu hastalıklardan biridir. Romatizmal tutulumlardan farklıdır.

Eklemlerin yapısında iki karşılıklı kemik yüzeyini kaplayan kıkırdak ile eklemi çevreleyen ve örten zarlar (sinovial membran, kapsül) vardır.

Eklem boşluğunda ise eklem sıvısı bulunur.Bu sıvı kayganlığı sağladığı gibi damardan yoksun olan kıkırdağın da beslenmesini sağlar. Kıkırdak , yapısı ve bulunduğu şartlar gereği zedelenmesi durumunda kendisini onarma yeteneği çok sınırlı bir dokudur.Eklem kapsülü , çevr4e bağlar ve kaslar eklemin korunmasında rol alırlar. Bağların gevşek , kasların güçsüz kalması eklemdeki bozulmayı hızlandırır.

Kireçlenme (Artroz) ; özet olarak , eklem kıkırdağında hasar ve kıkırdak altındaki kemikte , ekleme binen yükü karşılayabilmek için düzensiz kemik gelişmesidir. Eklem zarında iltihaplanma romatizmal hastalıklarda olur. Kireçlenmelerde iltihap yoktur, ancak alevlenme dönemlerinde eklem zarlarında hafif derecede iltihaplanma olabilir.

Yaşlandıkça eklemlerde bozulmalar başlar. Erken yaşta başlaması genetik yatkınlık, şişmanlık , kötü kullanma gibi sebeplerle olur. 40 yaşın üzerinde %10, 60 yaş üzerinde %50 , 65 yaş üzerinde % 80 oranında değişik derecelerde dejeneratif eklem hastalığı vardır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Parmaklarda

Kireçlenme