Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Panik Bozukluğu Tedavisi
Hastalığınız hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için tıklayın, hemen cevaplasın.

Panik Bozukluğu Tedavisi


Panik bozukluğu tedavisi için neler yapılmalı? Sorusuna yanıt olarak panik bozukluğu tedavisi hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır.


Panik Bozukluğun Tedavisi Hakkında


Panik Bozukluğu tedavisi mümkün olan bir hastalıktır, ancak genellikle uzun süreli bir tedaviyi gerektirir. Bu tedavi, panik ataklarının tekrarlayıcı özelliği göz önüne alınarak hem ilaçlarla hem de psikoterapi yöntemleriyle yapılmalıdır. Tek taraflı bir tedavi, eksik kalmış sayılır.

Hekim tedaviye başlamadan önce ya da tedaviyi yürütürken, hastalığınıza yol açabilecek etkenlerin araştırılmasına yönelik bazı tıbbi tetkiklerin yapılmasını isteyecektir. Tiroid tetkikleri, kalple ilgili bir tetkik olan ekokardiografi vb.

İlaç Tedavisi: Panik Bozukluğu'nun tedavisinde; başta Antidepresan ilaçlar olmak üzere, trankilizan ilaçlar ve hastanın özelliklerine göre diğer bazı ilaçlar kullanılmaktadır.

Bu amaçla kullanılan antidepresanlar; bağımlılık yapıcı özelliği olamyan, uyku verici özellikleri çok belirgin olmadığı için günlük yaşantıyı kısıtlamayan ilaçlardır. Bu nedenle herhangi bir sakınca yaratmadan uzun süre kullanabilirler. Her ilacın olduğu gibi bunların da bazı yan etkileri vardır. Mide bulantısı, iştah azalması, ağız kuruluğu, kabızlık, Cinsel işlevle ilgili bazı yan etkiler gibi... Ancak bunlar herkeste görülmediği gibi; kullanımdan bir süre sonra geçebilen, katlanılabilen ya da iyileşme adına katlanılması gereken yan etkilerdir. Önemli olan tedaviden alınacak iyi sonuçlardır ve bu ilaçlarla panik ataklarının azaltılması ve önünün alınması mümkündür.

Çarpıntı şikayetiniz oldukça fazla ise ve de panik atakları arasında kalan dönemlerde de çarpıntınız oluyorsa, hekiminiz beta-bloker olarak adlandırılan gruptan bir ilacı da tedavinizde bulundurabilir. Bu ilaçlar, ayrıca sıkıntınızın hafiflemesinde ve panik atakların azalmasında da yararlı olabilirler.

Tüm bu ilaçların düzenli kullanılması, sonuç almada çok önemlidir. ilaçları kendiliğinizden azaltmayınız, kesmeyiniz. Özellikle tedavinin ilk günlerinde, ilaçla ilgili konuları sormak için hekiminizi arayınız. Tedavinin her aşaması hekim denetiminde yürütülmelidir.

Hastalığın ortalama tedavi süresi 6-8 aydır. iyilik halinin sürdürülmesi ve nüksü önleme amacına yönelik olarak 12 aya kadar da devam edilebilir. Belirgin bir iyileşme sağlandığı zaman tedavi kesilebilir. Ancak hastalığın yine de tekrarlama olasılığı olduğu unutulmamalıdır. Bu durumda tedaviye yeniden başlanır. Ve bazı hastalarda ilaca hiç ara vermemek gerekebilir.

PANİK BOZUKLUĞUNUN PSİKOTERAPİSİ


Kısaca "panik ataklarını kontrol altına almayı öğrenmek" olarak tanımlanabilir. Bunlar davranışçı ve bilişsel yöntemlerdir. Davranışçı psikoterapi; aşırı soluk alıp vermenin kontrolü, kas gerginliğinin giderilmesi ve üstüne gitme alıştırmaları yapma temellerine dayanır. Bilişsel psikoterapi ise hastalık hakkında bilgi sahibi olma ve bunun sonucu olarak mantıklı düşünme anlamındadır.

AŞIRI SOLUK ALIP VERMENİN KONTROLÜ


Panik atağı sırasında Nefes Darlığı ve boğulacakmış gibi olma yakınması görülmektedir. Bunun sonucu olarak da hasta aşırı soluk alıp vermeye başlar. Bu ise panik ata­ğın hasta tarafından daha yoğun bir düzeyde yaşanmasına yol açar. Oysa ki solunum, istemli olarak kontrol edilebilecek bir işlevdir ve bunun yapılabilmesi halinde panik atağını kontrol altına almak mümkündür.

Aşırı soluk alıp vermeyi nasıl kontrol altına alacaksınız?


-Günün değişik zamanlarında, bir dakikada kaç kez yaptığınızı saptayınız. Bir kişi istirahat anında dakikada ortalama 10-12 kez soluk alıp vermektedir. Eğer hasta bundan daha fazla sayıda soluk alıp veriyorsa, bu sayı mutlaka azaltılmalıdır.

"-Yavaş solunum tekniği (Panik atağın ilk belirtilerini farkettiğinizde)

1. istirahat durumuna geçiniz.

2. Nefesinizi tutup, 10'a kadar sayınız.

3. 10'a geldiğiniz zaman nefes verip, kendinize "rahatla, gevşe" komutunu veriniz.

4. 3 saniye nefes alınız, ardından 3 saniye nefes veriniz ve nefes alıp vermeyi bu tempoyla sürdürünüz. Böylece dakikada 10 solunum yapmış olacaksınız. Her nefes verişte "rahatla, gevşe" komutunu tekrarlayınız.

5. Her 1 dakika sonunda, 10 saniye boyunca nefesinizi tutup, daha sonra 3'er saniyelik döngülerle solunumunuza devam ediniz.

6. Panik atağı hafifleyinceye ya da ortadan kalkıncaya kadar bu alıştırmaya devam ediniz.

Bunları yaptığınız zaman, belirtiler 1-2 dakika içinde hafifleyecek ve panik atağını yaşamayacaksınız. Yavaş solunum tekniği uygulayarak, panik ataklarınızı her zaman kontrol altına alabilirsiniz.

KAS GERGİNLİĞİNİN GİDERİLMESİ


Birçok işi daha dikkatli ve iyi yapmamıza olanak sağlayan kas gerginliği, insan kendisini bir tehlike karşısında ya da Stres altında hissettiği zaman belirgin olarak artar. Bu durumda önemsiz uyaranlar bile solunum hızını artırabilir ve bir panik atağın ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Panik atağı sırasında kontrolünü kaybetmekten, delirmekten ya da bayılmaktan korkan kişiler, bu korkularıyla baş edebilmek için bedenlerini aşırı derecede kasmakta ve zorlamaktadırlar. Bunu önlemek için kas gerginliği halini iyi tanımalı ve gevşemeyi öğrenmelisiniz. Gevşeme durumunda kalp atış sayısı ve solunum hızı azalır kan basıncı biraz düşer, tehlike ve stres altında aşırı miktarda salgılanan hormonlar azalır ve sakinlik hali oluşur. Hekiminizin size önereceği gevşeme alıştırmaları, tedavinizin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bunları iyi öğrenip uyguladığınız zaman: panik atağınızın üstesinden gelmede, ilaçlar dışında çok değerli bir beceri edinmiş olursunuz. Gevşeme alıştırmalarını sadece panik atağı ile başa çıkmak için değil, sizi olumsuz olarak etkileyen herhangi bir sorun karşısında da uygulayabilir ve sağlı­ğınıza katkıda bulunabilirsiniz.

AŞAMALI ÜZERİNE GİTME ALIŞTIRMALARI


Panik atağı ile bağlantılı hale gelmiş bulunan "yalnız kalamama, sokağa çıkamama, kalabalık ortamlara girememe" gibi durum ve davranışlarla ilgili aşamalı alıştırmalar yapmak ve panik belirtileri azalıncaya kadar o ortamda kalmak, yani alıştırmaları tekrarlamak temeline dayanır.

Bunun için, panik atağı yaşama olasılığı bulunduğunu düşündüğünüz tüm durumların bir listesini yapınız. Daha sonra bunları, kaçınma davranışınızın derecesine göre hafiften şiddetliye doğru sıralayınız. Daha sonra listedeki sıraya göre en az sıkıntı oluşturanından en çok sıkıntı oluşturanına doğru, bu durumlarla yüzleşmeye başlayınız. Her durumun içinde bunun sıkıntı yaratma özelliği kayboluncaya kadar tekrar tekrar kalarak alıştırma yapmaya çalışınız. Temel amaç, gitgide ilerlemek ve her alıştırmada bir önceki rekorunuzu kırmaktır.

Unutmayınız! Panik atağı yanınızda çok sayıda insan varken de ortaya çıkabilir, yalnızken de... Sokakta da panik atağı geçirebilirsiniz, evde de... Dağ başında da panik atağı geçirebilirsiniz, en modern bir sağlık merkezinin göbeğinde de...

BİLİŞSEL TEDAVİ


Mantıklı Düşünme: Panik Bozukluğu tanılı hastalar, hastalıklarıyla ilgili belirtileri yanlış bir biçimde yorumlamak eğilimindedirler. Bilişsel tedavi; panik atağı öncesinde, sırasında ve sonrasında akıldan geçen ve panik atağı ile ilişkilendirilen bu yanlış yorum ve varsayımların, mantıklı düşünülerek düzeltilmesi temeline dayanır. Bu konuda özellikle bilinmesi gerekenler yani hastalık hakkında doğru bilgiler şunlardır:

1. Panik Bozukluğu, bir KALP HASTALIĞI DEĞİLDİR.

2. Panik Bozukluğu, ÖLÜME YOL AÇAN BİR     HASTALIK DEĞİLDİR.

3. Panik Bozukluğu, bir AKIL HASTALIĞI DEĞİLDİR, akıl hastalığına da dönüşmez.

4. Panik atağı sırasında insanların öldüklerine, delirdiklerine ya da kontrol dışı davranışlarda bulunduklarına ilişkin hiçbir tıbbi bilgi yoktur. Bu nedenle atak sırasında; bunun ölümcül olmadığını, delirmeye yol açmayacağını, kontrol dışı davranışların ortaya çıkmayacağını, bunların sadece duygusal sınırda kalacağını ve atağınızın eninde sonunda geçeceğini kuvvetle düşünmelisiniz.

5. Panik atağı, kişiyi hem bedensel hem de duygusal yönden aşırı derecede zorlayan bir yaşantıdır. Bu nedenle hastalığınızdan utanmayınız ve başkalarının yanında küçük düşeceğinizi düşünmeyiniz. Bu atağı ancak yaşayan bilir.

6. Panik atağı sırasında görülen nefes alamıyormuş ve boğulacakmış gibi olma durumu, kişiyi çok zorlar. Buna önlem olarak hasta aşırı derecede soluk alıp vermeye başlar. Bu ise, panik atağı sırasında ortaya çıkan belirtilerin en önemli sebebidir. Bu nedenle aşırı soluk alıp vermenin kontrol altına alınması, panik atağınızla başa çıkmada çok değer taşımaktadır.

7. Atak geçirme kaygısıyla yalnız kalamama, tek başına sokağa çıkamama, kalabalık yerlere girememe gibi davranışların gelişmesine izin vermeyiniz. Bu konudaki temel davranışınız; hastalıktan önce neleri yapabilmekteyseniz, onları yapmayı sürdürmek olmalıdır.

8. ilaç tedavisi panik ataklarını kontrol altına almakta oldukça etkilidir. Böylece atakların sayısı, süresi ve şiddetinde belirgin bir azalma elde edilir. Ancak sadece ilaçlarla iyileşemezsiniz. ilaçlar kadar ya da daha çok hekiminizin size vereceği bilgiler ve önereceği gevşeme ve üzerine gitme alıştırmaları, hastalığınızla başa çıkmada size yardımcı olacaktır.

9. Panik atağı yineleyici doğadadır ve herhangi bir zaman veya mekanda aniden ortaya çıkabilir. Bu nedenle tedavi sürerken ve durumunuz iyi gidiyorken bile atak yaşayabilirsiniz. Bu durum, iyi tedavi edilmediğiniz anlamına gelmez. Hastalığınızın hal ve gidişi böyledir.

10. İlk ataktaki etkilenme dereceniz ile daha sonraki ataklardaki etkilenme dereceniz aynı olmamalıdır; yani daha deneyimli, daha pişkin ve nöbetin önünde sonunda geçeceğini bilen bir tavır geliştirmelisiniz.

11. Atak başladığında belirtilerin en yoğun yaşandığı süre 10 dakikadır. Herhangi bir sağlık kurumunun acil servisine ulaşıncaya kadar atağınızın hükmü geçer. Bu açıdan hekime ya da hastaneye yakın olmanızın bir anlamı yoktur. Aksine hastalığınızla savaşabilmek için buralardan uzak durmalısınız. Aynı nedenle, çok gerekmedikçe hastaneye yatırılmanız da gerekmez.

12. Atak geçirme kaygısıyla, bağımlılık yapan ilaçların aşırı ve de gereksiz kullanımından kaçınınız. Özellikle alkolden uzak durunuz.

Aşırı miktarda alkol alımının ardından, panik atağı geçirme olasılığınız yüksektir. Alkol, bazı hastalarda panik ataklarını hafifletebilir hatta ortadan kaldırabilirse de, bu durum sizi bir kısır döngü içine sokar ve önünde sonunda alkol bağımlılığına götürür. Alkol dışında esrar, kokain, Uyarıcı ilaçlar ve diğer bazı maddeler de panik ataklarına yol açabilmektedir.Etiketler: panik bozukluğu tedavisi, panik bozukluğu, tedavi, tedavisi, panik bozukluğu tedavisi için, panik bozukluğu tedavisi hakkında, panik bozukluğu tedavisi nedir, panik bozukluğu tedavisi nasıl olur, panik bozukluğu tedavisi için bitkiler, panik bozukluğu tedavisi için bitkilse kür, panik bozukluğu tedavisi için şifalı bitki, panik bozukluğu tedavisi ve önlemler
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Adet Gecikmesi Stres
 • Ağır Depresyon
 • Ağır Depresyon Belirtileri
 • Ağır Depresyon Tedavisi
 • Akut Stres Bozukluğu
 • Anksiye Bozukluğu Tedavisi
 • Anksiyete Depresyon
 • Anksiyete Tedavisi
 • Anksiyolitik İlaçlar
 • Anti Depresyon
 • Anti Depresyon İlaçları
 • Anti Depresyon Nedir
 • Antidepresan İlaçlar
 • Antipsikotik İlaçlar
 • Asabiyet Ve Sinirlilik
 • Aşırı Stres
 • Atipik Depresyon
 • Atipik Depresyon Tedavisi
 • Beck Depresyon Ölçeği
 • Bipolar Depresyon
 • Bitkilerle Depresyon Tedavisi
 • Bitkisel Antidepresan İlaçlar
 • Bitkisel Depresyon İlaçları
 • Bitkisel Depresyon Tedavisi
 • Çocuklarda Depresyon
 • Çocuklarda Depresyon Tedavisi
 • Deprasyon Tedavisi
 • Depresyon
 • Depresyon
 • Depresyon Başlangıcı
 • Depresyon Belirtileri
 • Depresyon Belirtileri Nelerdir?
 • Depresyon Belirtileri Tedavisi
 • Depresyon Belirtileri Testi
 • Depresyon Belirtisi
 • Depresyon Bitkisel
 • Depresyon Bitkisel Tedavi
 • Depresyon Bitkisel Tedavisi
 • Depresyon Biz
 • Depresyon Çeşitleri
 • Depresyon Hapı
 • Depresyon Hapları
 • Depresyon Hastalığı
 • Depresyon İlaç
 • Depresyon İlaç İsimleri
 • Depresyon İlacı
 • Depresyon İlaçları
 • Depresyon İlaçları İsimleri
 • Depresyon Nasıl Anlaşılır
 • Depresyon Nasıl Atlatılır
 • Depresyon Nasıl Geçer
 • Depresyon Nasıl Olur
 • Depresyon Nasıl Tedavi Edilir
 • Depresyon Nasıl Yenilir
 • Depresyon Neden Olur
 • Depresyon Nedenleri
 • Depresyon Nedir Tedavisi
 • Depresyon Nedir?
 • Depresyon Panik Atak
 • Depresyon Sebepleri
 • Depresyon Sonrası
 • Depresyon Sözleri
 • Depresyon Tedavi
 • Depresyon Tedavi Yöntemleri
 • Depresyon Tedavileri
 • Depresyon Tedavisi
 • Depresyon Tedavisi
 • Depresyon Tedavisi
 • Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer
 • Depresyon Tedavisinde Bitkisel
 • Depresyon Tedavisinde Kullanılan Bitkiler
 • Depresyon Terapisi
 • Depresyon Test
 • Depresyon Testi
 • Depresyon Testi Yap
 • Depresyon Testleri
 • Depresyon Türleri
 • Depresyon Ve Belirtileri
 • Depresyon Ve Tedavisi
 • Depresyona
 • Depresyona Bitkisel Tedavi
 • Depresyonda
 • Depresyonda Bitkisel Tedavi
 • Depresyonda Kullanılan İlaçlar
 • Depresyonda Mıyım?
 • Depresyonda Olanlar
 • Depresyonda Tedavi
 • Depresyondan
 • Depresyondan Kurtulma
 • Depresyondan Kurtulma Yolları
 • Depresyondan Kurtulma Yöntemleri
 • Depresyondan Kurtulmak
 • Depresyondan Kurtulmanın Yolları
 • Depresyondan Nasıl Kurtulabilirim
 • Depresyondan Nasıl Kurtulunur
 • Depresyondayım
 • Depresyonu
 • Depresyonu Yenmek İçin Bitkisel Öneriler
 • Depresyonu Yenmek İçin Doğal Taktikler
 • Depresyonun
 • Depresyonun Bitkisel Tedavisi
 • Dirençli Depresyon
 • Doğum Sonrası Depresyon
 • Doğumdan Sonra Depresyon
 • Endojen Depresyon
 • Ergenlikte Depresyon
 • Erkeklerde Depresyon
 • Evlilik Stresi
 • Gebelikte Depresyon
 • Gebelikte Depresyon Tedavisi
 • Gebelikte Stres
 • Gizli Depresyon
 • Hamilelik Ve Stres
 • Hamilelikte Depresyon
 • Hamilelikte Depresyon Belirtileri
 • Hamilelikte Depresyon Tedavisi
 • Hamilelikte Stres
 • İlaçsız Depresyon Tedavisi
 • İş Stresi
 • Kendi Kendine Depresyon Tedavisi
 • Klinik Depresyon
 • Korku Tedavi
 • Kortizol Stres
 • Kronik Depresyon
 • Kronik Depresyon Nedir
 • Kronik Depresyon Tedavisi
 • Kronik Stres
 • Mani Depresyon
 • Manik Depresyon
 • Manik Depresyon Belirtileri
 • Manik Depresyon Nedir?
 • Maskeli Depresyon Belirtileri
 • Melankolik Depresyon
 • Mevsimsel Depresyon
 • Mutluluk Veren İlaçlar
 • Non Stres Test
 • Öss Stresi
 • Panik Atak Depresyon
 • Panik Bozukluğu Tedavisi
 • Postpartum Depresyon
 • Posttravmatik Stres Bozukluğu
 • Psikolojik Depresyon
 • Psikolojik İlaçlar
 • Psikotik Depresyon
 • Psikotik Depresyon Belirtileri
 • Psikotik Depresyon Tedavisi
 • Reaktif Depresyon
 • Ruh Sağlığı Tedavisi
 • Sakinleştirici Bitkisel İlaçlar
 • Sbs Stresi
 • Şiddetli Depresyon
 • Sınav Stresi
 • Sinir Hastalıkları Tedavisi
 • Sinir Krizi Tedavisi
 • Sinir Stres
 • Sinir Tedavileri
 • Sinir Ve Strese İyi Gelen Bitkiler
 • Sinir Ve Yüz Ağrıları
 • Stres
 • Stres
 • Stres - Depresyon Nedir ?
 • Stres Ağrıları
 • Stres Atma
 • Stres Atma Yolları
 • Stres Atma Yolları
 • Stres Atmak
 • Stres Atmanın Yolları
 • Stres Azaltmanın Yolları
 • Stres Baş Ağrısı
 • Stres Belirtileri
 • Stres Bitkisel Tedavi
 • Stres Bozukluğu
 • Stres Bozukluğu Tedavisi
 • Stres Çayı
 • Stres Depresyon Tedavisinde Kullanılan Bitkiler
 • Stres Egzaması
 • Stres Egzaması Nedir
 • Stres Giderici
 • Stres Hapı
 • Stres Hastalığı
 • Stres Hastalıkları
 • Stres Hormonları
 • Stres Hormonu
 • Stres İçin Dua
 • Stres İlacı
 • Stres Kırığı
 • Stres Kırığı Nedir?
 • Stres Kırığı Tedavi
 • Stres Kırığı Tedavisi
 • Stres Kolyesi
 • Stres Mide
 • Stres Mide Ağrısı
 • Stres Nasıl Atılır
 • Stres Neden Olur
 • Stres Nedir?
 • Stres Oyun
 • Stres Oyunları
 • Stres Oyunu
 • Stres Ppt
 • Stres Sivilce
 • Stres Sivilceleri
 • Stres Tedavi
 • Stres Tedavisi
 • Stres Tedavisi
 • Stres Testi
 • Stres Testleri
 • Stres Topları
 • Stres Topu Oyna
 • Stres Ve Depresyon Genel
 • Stres Ve Depresyona İyi Gelen Bitkiler
 • Stres Ve Kalp
 • Stres Yönetimi
 • Stres Zararları
 • Strese
 • Strese Bağlı Egzama
 • Strese Bağlı Hastalıklar
 • Strese Bitkisel Çözüm
 • Strese Karşı
 • Stresi
 • Stresi 2010
 • Stresi Azaltan Yiyecekler
 • Stresi Yenmek
 • Stresin
 • Stresin Belirtileri
 • Stresin Etkileri
 • Stresin Nedenleri
 • Stresin Sebepleri
 • Stresin Sonuçları
 • Stresin Tedavisi
 • Stresin Zararları
 • Stresle
 • Stresle Başa Çıkma
 • Stresle Başa Çıkmak
 • Stresle Başa Çıkmanın Yolları
 • Stresle Mücadele
 • Stresle Mücadele Yöntemleri
 • Stresle Mücadele Yöntemleri
 • Stresten
 • Stresten Korunma Yolları
 • Stresten Kurtulma
 • Stresten Kurtulma Yolları
 • Stresten Kurtulmak
 • Stresten Kurtulmanın Yolları
 • Stresten Nasıl Kurtulabilirim
 • Stresten Nasıl Kurtulunur
 • Stresten Nasıl Kurtulurum
 • Unipolar Depresyon Nedir?
 • Ygs Stresi
 • Panik

  Bozukluğu

  Tedavisi