Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Özel Durumlarda Tabii Yoldan Aile Planlaması (Doğum Sonrası – Emzirme Dönemi Menopoz)
Özel Durumlarda Tabii Yoldan Aile Planlaması (Doğum Sonrası – Emzirme Dönemi  Menopoz)
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Özel Durumlarda Tabii Yoldan Aile Planlaması (Doğum Sonrası – Emzirme Dönemi Menopoz) :

Her kadının fertilite siklusuna, hayatının belli zamanlarına tabii yoldan aile planlaması açısından bakıldığında, özel bir yaklaşım gerektiren 'tabii, bazen de tabii olmayan olaylarla bu yöntemin kesintiye uğrayabileceği görülmektedir. Siklusdaki bu normal kesintilerden biri hamilelik ve çocuk doğumudur. Kadının, hamilelik esnasında ve onu izleyen aylar boyunca vücudunda ve fertilite siklusunda neler olup bittiğini bilmesi önemlidir. Bir kadının hayatında gerginlik yaratma potansiyeline sahip bir başka önemli dönem de yaş dönümüdür. Yaş dönümü (veya klimakteryum) terimi bir kadının hayatında üretken olduğu ve olmadığı devreleri birbirinden ayırmak için kullanılır ve üreme siklusunun yavaşlamaya başladığı menopoz öncesi ile kadının fiilen adetinin kesildiği menopozu ve menopoz sonrası devresini içine alır. Bu süre zarfında kadın doğurganlık gücünün azalmasına ve en nihayet kaybolmasına uyum sağlamak zorundadır. Bu dönemde kadın, vücudundaki farklılaşma hakkında ne kadar çok şey öğrenirse bu değişiklikleri anlayabilme ve onları başarıyla değerlendirme şansı da o derece artar.

Fertilite, siklusunu tamamen bozan ve tabii yolun dışındaki bir uygulama da doğum kontrol haplarının alınmasıdır. Bu tür hapların çoğu Yumurdamaya yol açan hormonsal sistemin normal işleyişini engelleyerek çalışır. Kadın bu hapları almaya ara verdiği zaman, normal adet düzeninin yeniden rayına oturması ve düzenli yumurtlama refleksinin kurulması için belli bir sürenin geçmesi gerektir. Tabii yoldan aile planlaması teknikleri kadının normal fertilitesinin yeniden düzenlenmesini de temin eder. Hamilelik esnasında, FSH (Folikül Stimulen Hormon) ve LH (Luteinizasyon yapan Hormon) serbest bırakılması fizyolojik bir mekanizma ile önlenerek yurnurtlamanın bastırılması için bol miktarda östrojen ve progesteron üretilir. Bu hormonlara ek olarak, kan dolaşımında çocuğun doğduktan sonra beslenmesi için süt üretilmesiyle doğrudan ilgili prolaktin hormonunun mevcudiyetini sayabiliriz. Bu Hormon yumurtlamanın meydana gelmesini önlemek için üretilen FSH ve LH üzerinde nötralize edici etki yapar. Yumurtlamaya karşı bu fizyolojik engeller, hamilelik boyunca «tabii» veya fizyolojik bir Kısırlık yaratır ve bu durum bebeğin doğumundan sonraki ilk haftalara kadar devam eder, bazen daha da uzun sürebilir. Doğumdan sonraki bu fizyolojik infertilite süresi kadından kadına değişir, ancak annenin bebeğini kendi sütüyle ya da biberondan beslernesi bunu doğrudan doğruya etkiler. Bebeğini sadece kendi sütüylebesleyen veya kendi sütünün yanı sıra besleyici katı ya da sıvı besin leri bebeğin diyetine ekleyen annderin kısırlık süresi bunlardar etkilenebilmektedir. Bebcğini Biberonla Besleven Annede Fertilite

1 .Doğumu izleyen ilk birkaç hafta içinde, annenin kanındaki östrojen ve progesteron yoğunluğu azalır. Bebek anne sütü emmiyorsa, anne vütudu prolaktin üretmek için uyarılmaz, böylece bu hormonun düzeyi de düşer. Sonuç olarak vumurtlarnaya karşı fizyolojik engeller kalkmış olur ve tabii kısırlık süresi sona erer. Bebeğini biberonla besleyen annenin ne zaman tekrar doğurganlığa döneceğini tam olarak belirleyen değişmez kurallar yoktur, anmak bu anneleri kendi sütüyle bebeğini besleyen anneden kesin olarak daha önce fertil döneme dönerler. 1968'de biberonla bebeğini besleyen erineler arasında yapılan bir incelemede hepsinin doğumdan sonraki 5. ayın sonunda yumurtlamış oldukları ortaya çıkmıştır; bunlar içinde 2/3'si doğumdan sonraki 3 ay içinde, birkaçı da doğumdan sonraki 6 hafta içinde yumurtlamıştır. .

Tabii Yoldan Aile Planlaması ve Bebeğini Biberonla Besleyen Anneler Bebcğini. biberonla besleyen anne istenmeyen gebeliği önlemek arzusundaysa hızla fertilite dönemine geçme ihtimalini hesaba kalmalı ve doğumdan önce yaptığı gibi fertilite göstergelerini gözlemlemeye, çizelgeler halinde düzenlemeye yeniden başlarnahdır. Çift doğumdan sonraki ilk üç hafta boyunca kadının infertil olduğunpan emin olmalıdır ve eğer 'kadın kendini iyi hissediyorsa ve zevk alabiliyorsa, Cinsel ilişki kurmaktan çekinmelerine gerek yoktur. Bununla beraber kadın idealolarak, doğumdan 14 gün sonra BVI'sını çizelgede işaretlemeye başlamalı ve bu tcsbitte 3. haftanın sonundan daha geç kalmamalıdır. Başlangıçta BVI yüksek ve yanıltıcı olabilir ancak kısa sürede düzclecckıir. Fert iliteve dönüş konusunda tam bir bilgi vermese de gözlemlenen herhangi bir mukus belirtisini sağlamlaştırıcı, teyit edici roloynayabilir.

Kesin vücut ısıst değişmesi vumurılarnayı gösterir şekilde bir kere ycrlcşt iği takdirde kadın normal fertilite siklusunun yeniden çalıştığından yani yumurtlama olduğundan emin . olabilir. Doğumdan sonra görünen ve 6 hafta ya da daha fazla devam edebilen kanlı vajinal akıntı (lobi) yüzünden mukusu gözlertıc zorluğu çekiyorsa, kadına ısı değişmeo sindensonra kaydedilen dördüncü yüksek vücut ısısı gününden sonraya kadar genital ilişkiyi geciktirmesi salık. verilir. O zaman, yumurtlamanın gerçekten meydana geldiğine ve şimdi yumurtlamasonrası infertil devrede olduğundan emin olabilir. Doğum sonu akıntısı kurur kurumaz, kadın doğum öncesinde olduğu gibi, kendi temel infertilite modelini çizil ge halinde düzenlemeye başlayabilir. Çizelgede bir kuruluk modeli algılamışlarsa çift: siklusun yumurtlama öncesinde mukus belirtilerinde uygulanan kuralları izleyerek, kuru günlerin akşamında cinsel ilişkide bulunabilir. Çizelgede değişmeyen mukus modeli çıkmışsa bunun gerçekten temel infertil model olup olmadığını anlamak için iki hafta beklemelidir. Kuruluk halinden mukus ifrazına veya bir mukus tipinden ötekine geçiş gibi, gözlemlenen herhangi bir değişme fertiliteye dönüş işareti gibi yorumlanmalıdır. Tabii bu arada çift durum açıklık kazanıncaya kadar tedbirsiz cinsel ilişkide bulunmamalıdır.

Buna göre, söz konusu tipte muk us un son günü, doruk mukus günü olarak çizelgede gösterilmeli ve onu izleyen üç gün boyunca kadının fertil olduğu kabul edilmelidir. İşte BVI'nın yardımcı olabileceği nokta budur. Çünkü görülen ısı değişmesi doruk mukus semptomunu destekler. Önceki bahislerde uygulandığı gibi fertilite göstergeleri gözlemlenip çizelgeler çıkarılırsa, genellikle fertilite, biberonla bebekle besleyen kadınlarda oldukça çabuk başlamakta ve normal yumurtlama si ki us ları düzene girmektedir. Düzenli sikluslar bir kez başladıktan sonra kadın fertilite devresinin başlangıcını takvim hesabıyla bulmak istiyorsa, yeniden en az altı aylık siklus kaydı tutmalıdır. Doğumdan sonraki ilk sikluslarda, anne ister kendi sütüyle, ister biberonla bebeğin i beslesin, siklusun (yumurtlamadan bir sonraki adete kadar olan) luteal devresi normalden kısa olmaya eğilimlidir, böylece bütün siklus normalden kısa olacaktır. Takvim hesabı yaparken böyle kısa siklusları hesaba katmamak ve siklus uzunluklarını kaydetmeden önce siklus modelinin normale dönmesini beklemek akıllıca olacaktır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Özel

Durumlarda

Tabii

Yoldan

Aile

Planlaması

(Doğum

Sonrası

Emzirme

Dönemi

Menopoz)