Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Östrojen Eksikliği Tedavisi
Östrojen Eksikliği Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Östrojen Eksikliği Tedavisi :

Menapoz dönemine giren kadınlarda, östrojen üretiminin azalması sıkça rastlanmaktadır. Menopozda, kadında yumurtalar tükendiğinden östrojen de üretilemez. Kadınlar doğduklarında belli bir sayıda yumurta ile doğarlar.

Yumurtalar sırası geldiğinde büyüyüp çatlarlar. Yumurtalar doğumdan itibaren azalmaya başlar. Bu azalma bebeklikte, ergenlikte, gebelikte sürekli devam eder. Ortalama 50 yaş civarı da tükenir. Bazı kadınlarda nadir de olsa bu tükenme 40 yaşlarında gerçekleşir.

Menapozda östrojen tahlili yapıldığında östrojen hormonunun değerlerinin düştüğü görülecektir.Menapozun başlamasıyla birlikte östrojen değeri 60 pg/ml nin altına iner.Menapoza girmiş kadınlarda östrojen tahlil sonuçları 40-10 pg/ml gibi çok düşük değerlere kadar iner. Östojen eksikliği Menopoz dışında da olabilir.

Bunun nedeni durumlar ise yumurtalıklardan östrojen üretilmesini sağlayan hormonların yetersizliğidir.Ayrıca stres, ağır egzersiz, aşırı zayıflık da östrojen eksikliğine yol açabilir. Östrojen eksikliği kendini adetlerin durmasıyla gösterir. Östrojen eksikliği bulunan kadınlarda çeşitli belirtiler görülebilir.

*Kemik erimesi: Östrojen eksikliğinde sıkça görülmektedir.

*Sıcak basmaları: 3-5 dakika sürer, terleme ve çarpıntı da olur.Bir günde farklı sayılarda meydana gelebilir.

*Vajinada Atrofik değişiklikler: Vajina girişini örten mukoza incelir ve kurur. Cinsel ilişkide ağrı vajinada darlık olur. Ayrıca idrar yolları ile ilgili yanma, idrar kaçırma, sık idrara çıkma gibi çeşitli şikayetler görülür.

*Kalp ve Damar hastalıkları: Östrojenin kalp krizine karşı koruyucu etkisi vardır. Menopozdan sonra östrojenin bu koruyucu etkisi kalktığından kadınlarda kalp hastalıkları riski daha da artar.

* Östrojen eksikliğinde cilt incelir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Meliha Kartaşiyi akşamlar sevgili hocam bende erken menepoz durumu başladı yaşım 33 acaba erken menepozdan kurtulma gibi bir durum olabilirm. bu yüzden araştırıyorum neler yapabilirim şifa nerden bulabilirm diye tavsiye edecek bir kürünüz varmıdır?
  • Östrojen

    Eksikliği

    Tedavisi