Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Östrojen Eksikliği Tedavisi

Menapoz dönemine giren kadınlarda, östrojen üretiminin azalması sıkça rastlanmaktadır. Menopozda, kadında yumurtalar tükendiğinden östrojen de üretilemez. Kadınlar doğduklarında belli bir sayıda yumurta ile doğarlar.

Yumurtalar sırası geldiğinde büyüyüp çatlarlar. Yumurtalar doğumdan itibaren azalmaya başlar. Bu azalma bebeklikte, ergenlikte, gebelikte sürekli devam eder. Ortalama 50 yaş civarı da tükenir. Bazı kadınlarda nadir de olsa bu tükenme 40 yaşlarında gerçekleşir.

Menapozda östrojen tahlili yapıldığında östrojen hormonunun değerlerinin düştüğü görülecektir.Menapozun başlamasıyla birlikte östrojen değeri 60 pg/ml nin altına iner.Menapoza girmiş kadınlarda östrojen tahlil sonuçları 40-10 pg/ml gibi çok düşük değer­lere kadar iner. Östojen eksikliği Menopoz dışında da olabilir.

Bunun nedeni durumlar ise yumurtalıklardan östrojen üretilmesini sağlayan hormonların yetersizliğidir.Ayrıca stres, ağır egzersiz, aşırı zayıflık da östrojen eksikliğine yol açabilir. Östrojen eksikliği kendini adetlerin durmasıyla gösterir. Östrojen eksikliği bulunan kadınlarda çeşitli belirtiler görülebilir.

*Kemik erimesi: Östrojen eksikliğinde sıkça görülmektedir.

*Sıcak basmaları: 3-5 dakika sürer, terleme ve çarpıntı da olur.Bir günde farklı sayılarda meydana gelebilir.

*Vajinada Atrofik değişiklikler: Vajina girişini örten mukoza incelir ve kurur. Cinsel ilişkide ağrı vajinada darlık olur. Ayrıca idrar yolları ile ilgili yanma, idrar kaçırma, sık idrara çıkma gibi çeşitli şikayetler görülür.

*Kalp ve Damar hastalıkları: Östrojenin kalp krizine karşı koruyucu etkisi vardır. Menopozdan sonra östrojenin bu koruyucu etkisi kalktığından kadınlarda kalp hastalıkları riski daha da artar.

* Östrojen eksikliğinde cilt incelir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.