Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Östrojen Eksikliği Belirtileri
Östrojen Eksikliği Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Östrojen Eksikliği Belirtileri :

Menapoz dönemine girmekte olan kadınlara östrojen hormonu üretimi azalabilmesi oldukça fazla görülmektedir. Menapoz döneminde kadında yumurtaların tükeniyor olmasından dolay östrojen hormonuda üretilmemektedir.

Bir kadın doğduğu zaman belirli bir sayıda yumurta ile doğar. Bu yumurtalar sırası geldiğinde büyüyerek çatlarlar. Yumurtalar doğumdan sonra yaşam boyunca azalmaya başlar.

Bu azalma bebeklikte, ergenlik döneminde ve gebelikte daima devam eder. Ortalama 50′li yaşlarda tükenmektedir. Bazı kadınlarda azda olsa 40′lı yaşlarda tükendiğide görülmektedir.

Menapozda östrojen hormonu tahlili yapıldığında değerleri düştüğü gözlenmektedir. Menapoz dönemi başlangıcıyla beraber östrojen değeri 60 pg/ml‘altlarında düşmektedir. Menapoza giren kadında östrojen tahlili sonuçları 40-10 pg/ml civarında çok düşük değerlere kadar inmektedir.

Östrojen eksikliği menapoz dönemi haricindede oluşabilir. Bunun sebebi ise yumurtalıktan östrojen üretimi yapan hormonların yetersiz olmasıdır. Bununla beraber stres, ağır egzersizler aşırı Zayıflama da östrojen eksikliğine sebep olabilir.

Östrojen eksiliği kadında adetin durmasıylada gösterebilir.

Östrojen Eksikliği Belirtileri Nelerdir

1- Kemik erimesi. Kemik Erimesi rahatsızlığı östrojen eksikliğinde oldukça fazla görülmektedir.

2- Sıcak basmalar görülebilir. 3-5 dakika civarında sürebilen terleme ve çarpıntı oluşabilir.Bu olay bir günde farklı miktarlarda görülebilir.

3- Vajinada atrofik değişiklikler : Vajina girişi örtmekte olan mukoza inceliyor ve kuruyor. Cinsel ilişkide ağrı vajinada darlık olur.

4- Kalp Ve Damar Hastalıklar : östrojen hormonunun kalp krizini önlemede koruyucu bir özelliği vardır. Menapoz sırasında östrojen bu koruyucu etkisi kalktığından kadınlarda kalp hastalığı riski artmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Östrojen

Eksikliği

Belirtileri