Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Östrojen Eksikliği Belirtileri

Menapoz dönemine girmekte olan kadınlara östrojen hormonu üretimi azalabilmesi oldukça fazla görülmektedir. Menapoz döneminde kadında yumurtaların tükeniyor olmasından dolay östrojen hormonuda üretilmemektedir.

Bir kadın doğduğu zaman belirli bir sayıda yumurta ile doğar. Bu yumurtalar sırası geldiğinde büyüyerek çatlarlar. Yumurtalar doğumdan sonra yaşam boyunca azalmaya başlar.

Bu azalma bebeklikte, ergenlik döneminde ve gebelikte daima devam eder. Ortalama 50′li yaşlarda tükenmektedir. Bazı kadınlarda azda olsa 40′lı yaşlarda tükendiğide görülmektedir.

Menapozda östrojen hormonu tahlili yapıldığında değerleri düştüğü gözlenmektedir. Menapoz dönemi başlangıcıyla beraber östrojen değeri 60 pg/ml’altlarında düşmektedir. Menapoza giren kadında östrojen tahlili sonuçları 40-10 pg/ml civarında çok düşük değerlere kadar inmektedir.

Östrojen eksikliği menapoz dönemi haricindede oluşabilir. Bunun sebebi ise yumurtalıktan östrojen üretimi yapan hormonların yetersiz olmasıdır. Bununla beraber stres, ağır egzersizler aşırı Zayıflama da östrojen eksikliğine sebep olabilir.

Östrojen eksiliği kadında adetin durmasıylada gösterebilir.

Östrojen Eksikliği Belirtileri Nelerdir

1- Kemik erimesi. Kemik Erimesi rahatsızlığı östrojen eksikliğinde oldukça fazla görülmektedir.

2- Sıcak basmalar görülebilir. 3-5 dakika civarında sürebilen terleme ve çarpıntı oluşabilir.Bu olay bir günde farklı miktarlarda görülebilir.

3- Vajinada atrofik değişiklikler : Vajina girişi örtmekte olan mukoza inceliyor ve kuruyor. Cinsel ilişkide ağrı vajinada darlık olur.

4- Kalp Ve Damar Hastalıklar : östrojen hormonunun kalp krizini önlemede koruyucu bir özelliği vardır. Menapoz sırasında östrojen bu koruyucu etkisi kalktığından kadınlarda kalp hastalığı riski artmaktadır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.