Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Oruç Nasıl Açılır
Oruç Nasıl Açılır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Oruç Nasıl Açılır :

Hurma ile oruç açmak güzel olur. Orucu, varsa hurma ile açmak hoştur. Çünkü Selman b. Amir (R.A.) den rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:

Sizden biriniz oruçlu olduğu zaman hurma ile, hurma bulamazsa su ile iftar etsin. Çünkü su temizleyicidir.


(Ebu Davud; Sıyam: 21, Tirmizi; Zekat: 26, Nesai; Sıyam: 28, İbn-i Mace; Sıyam: 25, A.b.Hanbel; 4/17, 18, 213, 215) buyurmuşlardır.

Enes b. Malik (R.A.)‘den de rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

Akşam namazını kılmadan önce birkaç taze hurma ile, eğer taze hurma yoksa kuru hurma ile iftar ederdi; o da bulunmazsa birkaç yudum su yudumlardı.
Diğer bir rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

Kışın hurma, yazın ise su ile iftar ederdi.Herhangi bir yiyecekle de iftar edilebilir. Ancak Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin sünnetini icra etmek niyetiyle varsa hurma ile iftar etmek, yoksa suyu tercih etmek kişiye sevab kazandırır.

Orucumuzu açmadan önce


Orucumuzu tuttuk bütün bir gün sevapları biriktirdik. Tam da iftar vakti geldiğinde duaların kabulü için hem metafizik olarak hem de madden dua dua Rabbimize yönelebilecek tertemiz bir kalbe kavuşmuş olma ihtimalimiz çok yüksek olduğu gibi; Rabbimiz katında da dualarımızın kabul görmesi için de çok kıymetli bir an olan iftar vaktinde orucumuzu açmadan önce dua etsek çok kazançlı ve istifadeli birkaç saniyemizi yatırıma dönüştürmüş oluruz.

Peygamber Efendimizin (a.s.v.) iftardan önce (mealen) şu duayı okudukları rivayet edilmektedir.


Allah'ım! Senin için oruç tuttum, Sana inandım Sana güvendim, Senin rızkınla orucumu açtım. Yarınki Ramazan ayı orucuna da niyet ettim.
"Allah'ım! geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla. Ey bağışlaması bol olan Rabbim! Beni, anamı babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla.

İftar yemeğini nasıl yiyelim

İftar yemeğini mümkünse abartmamalıyız. Birden açlıkla herşeyi yemek, midemizi tıkabasa doldurmak oruç tutarak bütün bir gün elde ettiğimiz dengeyi sarsmaktadır. Oruçlu iken düşen kan şekeri bir miktar yemek yemekle kısa bir müddet sonra yerine gelir.

Bu demek oluyor ki yemeğe olan ihtiyaç az bir miktar yemek yenildikten sonra ortadan kalkacaktır. Aç iken tüm yemekleri silip süpürme düşüncesi, küçük bir atıştırma ve ardından az bir istirahat sonrası yemeklerin kana karışması ve şekerin yerine gelmesi ile yerini doyma hissine bırakacaktır.

Demek ki birden tüm yemekleri silip süpürürcesine midemizi doldurmadan. İftarı midemizde boş yer bırakarak yapıp, daha sonra az az atıştırarak açlık giderilmelidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Oruç

Nasıl

Açılır