Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Orşit nedir?

Testis İltihaplanması

Testisler sadece erkeklere özgü bir organ olup, hastalıklardan en fazla etkilenen organdır. Testisler çoğu zaman, her hastalık sonrası iltihaplanırlar, fakat iltihaplanmalar basit olduğu için herhangi bir belirti görülmez. Orşit’de ise bu iltihaplanmalar daha güçlü bir hale gelmiştir.

Orşit nedir?

Orşit testislerin iltihaplanmasıdır. Genellikle çocukluk hastalıkları olarak adlandırılan enfeksiyonlardan sonra görülür.

Orşit kısırlığa neden olurmu?

Eğer iki testisde görülüyorsa kısırlığa neden olabilir.

Neden orşit oluruz?

Vücudumuza giren mikroplar hastalık yaptıktan sonra, kan yolu ile vücuda dağılırlar. Vücudumuzdaki nerdeyse bütün organlarda savunma hücreleri bulunmaktadır. Fakat testislerde bulunmadığı için, testisler mikroplara karşı savunmasızdırlar.

Orşitin nedenleri nelerdir?

·         Geçirilmiş hastalıklar: Özellikle, kabakulak gibi çocukluk ve ergenlik döneminde geçirilen hastalıklar orşite çok fazla neden olmaktadır.

·         Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Sifiliz,Frengi gibi hastalıklarda orşite neden olmaktadır.

·         Genital organların hijyenine dikkat etmemek.

Orşitin belirtileri nelerdir?

·         Testislerde ve peniste ağrı: Artan iltihap miktarının, testis hücrelerine zarar vermesinden dolayı görülür.

·         Testislerde sertlik ve şişlik: İltihaplı sıvı maddenin testisde artması sonucu görülür. Eğer testisde sıvı birikimi varsa tek çözümü bir enjektör yardımı ile çekilmesidir.

·         Sperm miktarında azalma: Mikropların, Sperm üreten hücrelerine saldırmasından dolayı görülen bir belirtidir. Eğer hastalık zamanında tedavi edilmezse, kısırlığa neden olabilir.

·         Cinsel isteksizlik: Peniste ve testislerdeki ağrıdan dolayı görülen bir belirtidir.Çoğu zaman sadece ağrı olmayan orşit çeşitlerinde tek başına görülür.

Orşitin tedavisi nasıldır?

Tedavide ilk olarak yoğun Antibiyotik alımına başlanır. Bunun yanında testislerdeki ağrıyı azaltmak için hastaya ağrı kesiciler verilir. Eğer testislerde şişlik ve sıvı birikimi varsa ilk olarak sıvı bir enjektör yardımı ile alınmalıdır. Eğer sıvı testislerden alınmaz ise, Antibiyotik tedavisi işe yaramaz.

Orşit tedavi edilmediğinde hangi hastalıklar görülür?

·         Testis tümörleri,

·         Kısırlık,

·         Hidrosel gibi testis hastalıkları görülür.

Orşitten nasıl korunabiliriz?

·         Kabakulak,kızamıkçık gibi hastalıklar aşıları yaptırılmalıdır.

·         Genital organların temizliğine çok dikkat edilmelidir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.