Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Orak Hücreli Anemi Kliniği

Orak Hücreli Anemi Kliniği: Orak Hücreli Anemi,oraklaşmış hücrelerin damarlarda birikerek tıkanıklığa sebebiyet vermesi sonucu, bütün vücudu tutabilen bir hastalıktır.

Kliniği oldukça değişkendir.Hayatı tehdit eden ani başlayan durumlar olabileceği gibi, hastalığın uzun süreli etkileri sonucu oluşan organ hasarları olabilmekte ve bu hastalar enfeksiyona yatkın olmaktadır.

Orak hücre hastası çocuklar doğumda tamamen normaldir.3 aylıktan sonra,ailelerin incinme zannettiği ‘el, ayak sendromu’ dediğimiz, el ve ayak parmakları gibi küçük eklemlerde şişlik,kızarıklık vb belirtilerle kendini gösteren durum gelişebilir.

Ancak klinik oldukça değişkendir.Kimi hastalarda  bu durumun gelişmemesi ve başka şikayet ortaya çıkmaması nedeniyle tanı geç çocukluk çağında konulabilmektedir.

Hastalığın en önemli bulgusu ve hastaneye en sık başvuru nedeni “Ağrılı krizler”dir.Hastalarda özellikle kemikleri tutmakla beraber tüm vücudu tutabilen çok şiddetli ağrılar meydana gelmekte, kimi zaman ağrılı krizleri tedavi etmek amacıyla hastaneye yatış gerekebilmektedir.

Genellikle 4-5 günde düzelir ancak bazen birkaç haftaya kadar uzayabilir.Bu ağrı krizler çeşitli nedenler tarafından tetiklenebilir.

Enfeksiyonlar, vücutta su kaybına neden olan durumlar,soğuğa maruz kalma,oksijen düşüklüğü,alkol veya ilaç kullanımı,gebelik durumu,aşırı egzersiz yapmak vb nedenler olabileceği gibi,kimi zaman hiçbir nedene bağlanamayabilir.

Ağrılı kriz dışında ani olarak gelişen durumlardan biri “Aplastik kriz”dir. Aplastik kriz, bazı nedenlere bağlı olarak kemik iliğinde kan hücreleri üretiminin tamamen durması yada azalmasıdır.

Bir diğer kriz de “Hemolitik kriz” dediğimiz durumdur.Kan hücrelerinin yıkılması anlamına gelen “Hemoliz” zaten orak hücreli anemide oluşan bir durumdur. Ancak enfeksiyon vb. durumlarda ağır bir hemoliz de eklenebilir ve hastalarda derin kansızlık, solukluk gelişebilir. Kan yıkımı sonucu açığa çıkan maddelerin birikmesiyle “Sarılık” ortaya çıkar. Ancak bu Sarılık “Bulaşıcı Değildir”.

Oluşabilecek acil durumlar arasında ‘Akut Göğüs Sendromu’ da yer almaktadır.Ayrıca ‘İnme’ Orak Hücre Anemili hastaların yaklaşık %7’sinde görülmektedir.

Vücutta meydana gelen diğer hasarlar:

- Büyüme –gelişme geriliği- Kemik ve eklem anormallikleri
- Sinir sistemi tutulumu (İnme sık rastlanılan bir sonuçtur)
- Kalp tutulumu
- Böbrek tutulumu
- Akciğer tutulumu, ani ölüme sebebiyet verebilen “Akut Göğüs Sendromu” gelişebilir.
- Bacak ülserleri
- Genital organ tutulumu…

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.