Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Öksürüğe Çare
Öksürüğe Çare
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Öksürüğe Çare : Kuru öksürüğün en önemli üç neden vardır. Birincisi geniz akıntısıdır genellikle sinüzitten kaynaklı öksürükler kuru vasıflı öksürüklerdir. Diğer neden ise akan akıntıya karşı akciğerlerin aşırı derecede cevap veriyorsa buda genellikle alerjik nedenle olur buna bronşun aşırı duyarlılığı denilmektedir bu tür durumlarda da kuru öksürüğe rastlanmaktadır. Kuru öksürüğün pek bilinmeyen diğer nedeni ise reflü öksürüğüdür. Kuru öksürüğe neden olan başka küçük etmenlerde vardır.Bazı tansiyon ilaçları kuru öksürüğün en önemli nedenleridir. Bu yüzden öksürüğü değerlendirirken hastanın anlattığı her şey çok önemlidir. Bunun yanında uzmanlarında sorgulaması gereken birtakım şeyler vardır. Mesela bunlar kişi Sigara içiyor mu , alerjik yapısı varmı,midede asit kaçmaları oluyormu,kullandığı ilaçlar nelerdir,öksürüğün süresi ne kadardır,hasta hangi saatlerde daha fazla öksürmektedir vb benzer birtakım soruların cevabı bulunmalıdır.

Tedavisi

Akut kuru öksürükte kullanılan ilaçların en önemlisi geniz akıntısını azaltan ilaçlardır. Bu ilaçlar genellikle hap şeklinde olduğu gibi sprey şeklinde de olabilir. Alerjik akıntılarda alerjiyi azaltacak burun spreyleri birtakım bronşlara kullanılan yani bronştaki aşırı duyarlılığı ortadan kaldıracak inhalerler bunlar kuru toz inhalerleridir ve ağız yoluyla uygulanırlar bunlar en çok kullanılan ilaç çeşitleridir. Eğer buna bir viral enfeksiyon eklenmişse antiviral tedaviler, bakteriyel enfeksiyon eklenmişse antibiyotikler buna eşlik eden ilaçlardır. Ama asıl tedavi kuru öksürükler de inhalerlerdir. Kuru öksürüğün en önemli nedenleri dumanlardır.mesela sigara dumanı olan yerde kişi öksürüyorsa bir süre sigara dumanı olan yerden uzaklaşınca öksürük ortadan kalkacaktır. Kişi kapalı bir havuza giriyorsa ve orda öksürüyorsa genellikle klor alerjisi düşünülür ve ortamdan uzak durmak öksürüğü ortadan kaldırır. Yani kişide kendisinin alacağı önlemlerde öksürüğü ortadan kaldırabilir. Kişi ilk olarak etkeni saplayıp o etkenden uzak durarak sorun ortadan kaldırılabilir.

İngiltere‘de yapılan araştırmada, 288 kişide, siyah çikolatanın içinde yüksek, çayda az oranda bulunan teobromin molekülünün öksürüğe karşı etkisi test edildi. Araştırmaya imza atanlardan Profesör Alyn Morice, klinik deneyde teobrominin öksürüğe yol açan refleksi azalttığının görüldüğünü belirtti.Morice, genellikle öksürüğün olağan ve ciddi olmayan bir hastalık olarak görüldüğünü ancak tedaviye rağmen iki haftayı aşkın süre devam ettiğinde önemli bir sorun haline gelebileceğini vurguladı. Kronik öksürüğün yaklaşık 10 kişiden birini etkilediğini belirten Morice, bazı kişilerin saatte 100 kezden fazla öksürerek kriz yaşadıklarını, bu durumun sinema ya da tiyatroya gitmek gibi sosyal hayatın önünde engel teşkil ettiğini ifade etti.Reçetesiz satılan öksürük ilaçlarının çok etkili olmadığını belirten Morice, şurupların çoğunun etkisinin, içerdiği kimyasal bileşimden çok, “boğazı sarma eyleminden” kaynaklandığına dikkati çekti. Devam eden deneylerin umut verici olduğu, 2013 sonuna kadar klinik deneylerin söz konusu molekülün etkisini kanıtlaması halinde, teobromin içeren ilaçların satışa sunulabileceği bildirildi. Konuya ilişkin makale, Fransız “Le Figaro” gazetesinin internet sitesinde yer alıyor.

Önlemek için neler yapılabilir

Kuru öksürük eğer geniz akıntısından kaynaklanıyorsa genellikle burun tıkanıklığından oluşmuştur. Burun açıldığı zaman bu öksürük ortadan kalkacaktır. Geniz akıntısında bazı semptomatik Grip ilaçları vardır bu ilaçlar kullanılabilir. Eğer kuru öksürük alerjik bir nedenden oluyorsa o zaman alerji ilaçları kullanılır eğer öksürük buna cevap vermiyorsa birtakım inhalerler kısa süreli olarak kullanılmaktadır. Öksürük eğer kullanılan ilaca bağlıysa mesela tansiyon hastası olan kişinin kullandığı tansiyon ilacına bağlı ise kullanılan ilaç değiştirilir. Öksürük reflüye bağlı bir öksürük ise mise asitlerini öldürücü tedaviler uygulanıyor. Kuru öksürüklerin arkasında birkaç mekanizma yattığı için bir tedavi şekli uygulandığında tedaviye cevap alınamayabilir o zaman diğer mekanizmaları da kapsayacak yöntem uygulanır.

Sigara kuru öksürük yapar mı?

Sigara içmek öksürüğün en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Başlangıçta basit kuru bir öksürükle başlar ama ilerleyen dönemlerde kuru öksürükler balgamlı öksürüğe dönüşürler buda hastalığın artık yerleştiğini kronik bronşitin oluşmaya başladığının en önemli göstergesidir. Sigaranın etkisi başlangıçta basit etkilerdir. Dolayısıyla sigara bırakıldığı an kesilecektir. Fakat sigara içimi uzayınca mesela günde on adet ve on yıldır sigara içen kişi de öksürüğün şiddeti fazla olacaktır. Sigara başlangıçta kuru öksürüklere neden oluyor fakat bu zaman içersinde bronştaki zararı artırdıkça oradaki salgıların miktarı artacak ve buna bağlı olarak da balgamlı öksürüğe dönüşecektir. Balgamlı öksürüğe dönüştükten sonrada zaturreler,enfeksiyonların daha çok yerleşmesi basit bronşitin uzamış bronşite dönüşmesi gibi birtakım komplikasyonlar olur. Sigara içen kişilerde zamanla balgamda kan gözükebilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Rabia Bulutboyun ağrısı
  • Rabia Bulutneden boynum çok ağrıy ve marıy ve kutlemiy
  • Şifa MarketBoyun düzleşmesi ve boyunfıtğı hastalığı için uzmanlarımızın reçetesiyle hazırlanmış setimizdir.İncelemek için lütfen linki tıklayın. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/byn-dzlsms-kusburnu-karisimli-set.html
  • Rabia Bulutboynumun hiç agrisi durmuy kutlemiy neden
  • Şifa Marketöncelikle doktor teshii gereklidir muhtemelen boyun düzleşmesi veya fıtığıda olabilir fakat tam tashiş için doktor5 kontrolü gereklidir . iyi günler
  • Öksürüğe

    Çare