Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Oksipital Nevralji
Yeşilex Kedi Otu Ekstraktı 700 mg (60 Kapsül)
84,00 TL
Ürün Fiyatı

2520
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

100626
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

69876
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Oksipital Nevralji
Oksipital Nevralji :

Nevralji sinir yollarının biri boyunca duyulan şiddetli ağrı spazmlarından oluşur. Bu spazmlar sinirin zedelenmesi veya tahrişi sonucu ortaya çıkabilir. Ancak birçok vakaların olarak nedeni bilinmemektedir.

Sinirde hiç bir anatomik bozukluk olmadan ağrı başgösterir. Sebebi bilinmeyen nevraljiye temel ya da birincil nevralji, sebebi bilinen nevraljiye ise sentomatik ya da ikincil nevralji adı verilir.

Sentomatik nevralji hastalık yapıcı bölgesel ya da genel etkenlerden ileri gelebilir. Hastalık yapıcı bölgesel etkenler, donma, üşütme gibi ısısal kökenli ya da sıkışma, ezilme, bir sinirin dış bir darbe, yabancı bir cisim tarafın dan irkitilmesi, ur, anevrizma, kırık kemiğin yer değiştiren parçaları, çok fazla sıkıştırılmış, ya da kötü yerleştirilmiş alçı aracı gibi mekanik kökenli olurlar.

Oksipital Nevralji

Oksipital major siniri C2 ve C3 köklerinden dallar alır. Boyun travmaları veya dejeneratif durumlardan sonra oksipital sinir dağılımında şiddetli nevraljiform ağrılar ortaya çıkabilir. Skalpın arka yüzü, oksiput, buradan boynun üst yanı ve şakağa, periorbital bölgelere yayılan, sürekli yanma, bıçak saplanması, elektrik çarpması tarzında ağrılar ortaya çıkar.

Tanısı oksipital blok ile konur. Gerilim bas ağrısı ve Migren ve benzeri primer baş ağrıları ile karışabilir. Tedavisinde kas gevşeticiler, nonsteroid antiinflamatuar ajanlar, trisiklik antidepresanlar kullanılabilir. Ancak daha etkili olan tedavi oksipital sinir bloğudur ve radyofrekans termokoagülasyon tedavisidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Oksipital

Nevralji