Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ödem Nasıl Anlaşılır
Ödem Nasıl Anlaşılır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ödem nasıl anlaşılır ödem nedir tedavisi nasıl yapılır hastalık kişinin hayatını nasıl etkiler merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz...

Ödem, vücutta dokular arasında sıvı birikmesidir.

Ödem, vücuda sürekli yeni su girişi olmadığı zamanlarda vücudun kendini koruma mekanizması olarak ortaya çıkar ve ilk alınan Suyun bir kısmı vücudun belirli bölgelerinde toplanır.

Bu da vücutta özellikle ayak,bacak, el, karın ve göz kapaklarında şişliklerin oluşmasına neden oluyor.

Ancak düzenli ve yeterli miktarda su girişi olduğunda vücut su toplama mekanizmasına ihtiyaç duymayacağı için ödem riski en aza iner.

Ödemin Belirtileri :

Ödemin belirtileri bulunduğu organa göre değişir. Vücudun farklı bölgelerinde ödem toplanabilir. Örneğin, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği ve sürekli oturmaya bağlı ödemler yer çekimi etkisi ile ayak bileği ve bacaklarda oluşur.

Damar tıkanıklığına ya da toplardamara baskı yapan nedenlere bağlı ödemler ise tek kol ya da tek bacakta şişme ile kendini belirgin olarak gösterir.

İç organlarda sıvı birikmelerine bağlı ödemler o organla ilgili bulgular verir, örneğin, akciğer ödeminde Nefes Darlığı oluşur.

Ödemi Nasıl Anlarız?

Deri altı dokusunda sıvı biriktiğinde vücudun o bölgesi şişer ve bu şişlik üzerindeki deri gerginleşir. Eğer bu bölgedeki şişkinlik parmakla bastırdığınızda çukurlaşıyor ve parmağınızı kaldırdığınızda sıvı tekrar çukuru dolduruyor ve şişiyorsa vücudunuzda ödem oluşmuş demektir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Emel Kanmerhabalar benim bacaklarımda sürekli şişlikler oluşuyor bu ödemmidir ? nasıl atabilirim ? Bu konuda ne önerirsiniz ? en kısa sürede cevabınızı bekliyorum . Şimdiden çok teşekkür ederim . İyi çalışmalar .
  • Ödem

    Nasıl

    Anlaşılır