Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Normal Üre Değerleri
Normal Üre Değerleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Normal Üre Değerleri :

Kandaki üre oranının normalin üzerinde olması halidir.Ürelerin normal değerlerini öğrenmek için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Üre Protein metabolizmasının son ürünü olarak karaciğerde oluşur ve idrarla atılır. Serumdaki normal değeri % 20 - 40 mg kadardır. Fakat çoğu kez ürenin yalnız azot elementleri dikkate alınarak, kan üre azotu (Blood Urea‘Nitrogen = BUN) biçiminde değerler verilmektedir. BUN x 2.14 = Ure değerini göstermektedir. Kandaki üre değerleri, aşırı proteinli besinlerin alınmasından sonra ve ateşli hastalıklarda yükselebilir.

Fakat esas büyük artışlar akut ya da kronik böbrek yetersizliklerinde olmaktadır. Nefrit ve piyelonefrit gibi böbrek bozukluklarında da yine kanda üre miktarı artmaktadır. Gelişen organizmalarda (örneğin çocuklarda), gebelikte ve az proteinli diyetle beslenmede ise serum üre değerleri azalmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Kardelen ŞafakMerhaba kolay gelsin hocam benim üre değerlerim çok düşük çıkıyor bunun sebebi nedir acaba?Neler yiyip içmeliyim bu konuda yardımcı olursanız cok sevinirim kendime dikkat etmek istiyorum herhangi bir sıkıntı yaşamıyalım ilerde..
  • Normal

    Üre

    Değerleri