Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Nikotin Nasıl Atılır
Nikotin Nasıl Atılır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Nikotin Nasıl Atılır? Sorusuna yanıt olarak Nikotin Attırıcı bitkisel tedavi yöntemi ve Nikotin Attırıcı bitkisel tedavisi hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Sigara Bırakma Ürünleri">Sigara Bırakma yöntemleri arasında bilgilenme ve hazırlık süreci önemlidir. Kişinin sigaranın sağlığı üzerideki olumsuz etkilerinin önemini kavraması, sigara bırakma sürecinin zor olabileceğine kendini hazırlaması gerekir.

Bu süreçte sigara bırakma kliniklerinden yardım istenerek, karşılaşılabilecek sorunlarla doktor gözetiminde daha kolay başedilmesi sağlanmalıdır. Sigara bağımlılığının iki yönü vardır: Fiziksel bağımlılık ve psikolojik bağımlılık. Fiziksel bağımlılığı yapan sigaradaki nikotindir, bu nedenle bu bağımlılığa nikotin bağımlılığı da denebilir.

Psikolojik bağımlılığa eğilim ise kişiden kişiye değişir. Depressif, anksiyeteli, kendine güvensiz ve sorunlardan kaçan kişiler psikolojik bağımlılığa daha eğilimlidirler. Bazı sigara tiryakilerinde nikotin bağımlılığı daha belirgindir. Bunlar sabah kalkar kalkmaz kahvaltıdan önce sigara içen kişilerdir.Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 3 gün en zor dönemdir. Nikotin yoksunluk belirtileri olan huzursuzluk, anksiyete, konsantrasyon güçlüğü, depresyon ve büyük bir sigara içme arzusu bu dönemde ortaya çıkabilir.

Bu durumların geçici olduğunu ve 3-4 hafta içinde azalarak ortadan kalkacağını bilmek önemlidir. Bu dönemde aktif olmak, kafeinden uzak durmak, sigarayı akla getirecek ortamlarda bulunmamak, sakız çiğnemek, kuruyemiş yemek bu dönemi kolay atlatmaya yardımcı olur. Son dönemlerde kullanılan nikotin bantları ve nikotin sakızları da kanda nikotin düzeyini yükselterek nikotin yoksunluğuna bağlı belirtileri azaltabilir. Ancak bu bant ve sakızların yanlış kullanımı çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle doktor gözetiminde kullanın.

Bazıları için sigarayı azaltarak bırakmak daha kolay bir yöntem olabilir. Bu durumda nikotin yoksunluğunun yan etkileri daha azdır, ancak tekrar eski düzeyde sigara içmeye başlanması daha sık görülür. Bazı sigara tiryakilerindede psikolojik bağımlılık daha belirgindir. Bu kişilere psikolog veya psikiatrist gözetiminde davranış terapisinden yarar sağlayıp sigarayı bırakabilir. Veya Antidepresan türü ilaçlardan yardım alınabilir. Özellikle Bupropion etken maddeli anti depresan ilaç, sigara bağımlılığından kurtulmaya yardım etmede oldukça başarılı olmaktadır.

Yine bu tür ilaçlar doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Bırakma yolları

Sigarayı neden bırakmanız gerektiğini kendinize ifade edin siz ve etrafınızdaki insanların sağlığı için, paranızı korumak için. Sigarayı bırakmak üzere bir tarih kararlaştırın.Sigarayı arzulama ve yeniden başlama hevesiyle nasıl başa çıkabileceğinize dair bir plan yapın. Arzu yaklaşık üç dakika sürer. Bu tutku geçene kadar müzik dinlemek, kitap okumak ya da bir yerlere odaklanarak koşmak gibi zihninizi meşgul edecek bir şeyler bulun.

Alınganlık, ruhsal değişiklikler ve şiddetli istek gibi yeniden başlama isteğinin belirtileri sadece ilk 3-4 hafta için söz konusudur. Bu süre boyunca ciklet, tablet, ağız ya da burun yoluyla alınan sprey kullanılarak yerine getirilen nikotin yenileme terapisi yardımcı olabilir.Ellerinizi ne ile meşgul edebileceğinize dair bir plan yapın. Eğer elinizde sigara olmadığını fark ederseniz onun yerini bir paket puzzle gibi farklı bir şeyle doldurmaya çalışın.Ailenizden, dostlarınızdan ve iş arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Onlara sigarayı bırakmaya çalıştığınızı söyleyin böylece davranışlarınızdaki farklılığı anlayacaklar ve bu nedenle de size sigara teklif etmeyeceklerdir.

İstek uyandıran şeylerden kaçının. Eğer özellikle sigara içtiğiniz belirli bir zaman ya da yer varsa sabrınızı arttırana kadar ya da isteğinizin üstesinden gelebilecek duruma erişinceye kadar bu zaman diliminden ve bu mekanlardan uzak durun.Eğer akşam yemeğinden sonra sigara içiyorsanız, örneğin bulaşıkları yıkayarak ya da yürüyüşe çıkarak dikkatinizi başka yöne çevirin. Eğer bir barda oldukça fazla sigara tüketiyorsanız bir süreliğine arkadaşlarınızla farklı yerlerde buluşun.

Kendinizi tehdit edin! Ne yaparsanız yapın yeter ki kendinizi sigara içmediğiniz için ödüllendirmeyi unutmayın.Eğer başarılı olamazsanız tekrar tekrar deneyin. Birçok insan bunu ilk denemede başaramaz, fakat sonunda herkes başarıya ulaşabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Nikotin

Nasıl

Atılır