Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Nevralji İlaçları

Trigeminal nevralji, vücudun yüz tarafında ve genellikle bir bölümünde görülen anlık batma veya elektrik çarpması şeklinde ağrı ile kendini belli eden sinirsel bir rahatsızlık türüdür.

Trigeminal Nevralji tedavisi için mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve alanında uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. Hastalığınızın trigeminal Nevralji olup olmadığını belirlemek için, doktorunuz size çeşitli testler ve laboratuar için kan örnekleri isteyebilir.

Ağrı Kesici ilaçlar (örneğin, analjezikler gibi) ağrıyı azaltmada etkili olabilir. Trigeminal Nevralji tedavisinde tedavi planı takip etmek ve doktorunuzun belirlediği talimatları uygulamak çok önemlidir. Tedavide kapsaisin içeren topikal Krem ağrı yerinde kullanılabilir.

Trigeminal Nevralji için kullanılabilecek Ağrı Kesici ilaçlar

Hafif sinir ağrısı için hafif Ağrı Kesici ilaçlar reçete edilebilir:

 • Asetaminofen (Tylenol)
 • Aspirin
 • İbuprofen (Advil, Motrin)
 • Naproksen (Aleve)

Trigeminal Nevralji için reçeteli Ağrı Kesici ilaçlar

Hafif ağrı kesicilerle giderilemeyen ağrılarda doktorunuz size rahatlamanız için reçeteli Ağrı Kesici ilaçlar önerebilir. Afyon (Örneğin kodein gibi) içeren ilaçlar etkili olmayabilir ve fiziksel bağımlılık yol açabilir.

Trigeminal Nevralji tedavisinde etkili olan Anti-nöbet ilaçları şunlardır:

 • Karbamazepin (Tegretol)
 • Gabapentin (Neurontin)
 • Fenitoin (Dilantin)
 • Pregabalin (Lyrica)
 • Topiramat (xenical)

Trigeminal Nevralji tedavisi için amitriptilin gibi (Elavil), nortriptilin (Pamelor) ve duloksetin (Cymbalta) gibi antidepresanlar ek seçenekleri oluşturmaktadır. Daha az görülen tedaviler ise sinirleri bloklama veya ağrılı bölgeye Ağrı Kesici ilaçların enjeksiyonunu içerir.

Cerrahi tedavi nadiren kullanılır ve trigeminal sinirlerdeki ağrı hissini azaltmak için farklı yöntemler aracılığı ile ablasyon uygulanabilir. Ablasyon ise ağrıya katkıda bulunan doku veya anormal büyümelerin alınmasını yada kaldırılmasını içermektedir.

Tamamlayıcı tedaviler

Bazı tamamlayıcı tedaviler trigeminal Nevralji tedavisinde bazı insanlara daha iyi yardımcı olabilir. Bu tedaviler, bazen alternatif terapiler olarak adlandırılan, geleneksel tıbbi tedaviler ile birlikte kullanılır. Tamamlayıcı tedaviler tam tıbbi bakım anlamına gelmez.

Tamamlayıcı tedaviler şunları içerebilir:

 • Akupunktur
 • Masaj tedavisi
 • Yoga

POTANSİYEL KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

Trigeminal Nevralji tedavi edilmezse komplikasyonları ciddi, hatta hayatı tehdit edici olabilir. Sizin için belirlenecek özel tedavi planı ile komplikasyon riski en aza indirilebilir. Trigeminal nevraljinin olası komplikasyonları şunlardır:

 • Kronik ağrı
 • Yaşam kalitesinin düşmesi

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.