Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Nefrit Hastalığı Tedavisi
Nefrit Hastalığı Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Nefrit hastalığı tedavisi için neler yapılmalı? Sorusuna yanıt olarak nefrit hastalığı tedavisi hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır. Genellikle kolayca düzeltilebilen geçici bir durumdur. Ne var ki bazen daha ciddi problemlere işaret edebiliyor.

Eski hekimler bu hastalığın tedavisi için «süt, yün, yatak» salık verirlerdi. Bunların son ikisi bugün de geçerlidir. Yatak dinlenmesi ve böbrekleri sıcak tutma, yün kuşak sarma vb. ile çok iyi sonuç alınmaktadır. Hastaya sadece süt içirmenin ise, birtakım sakıncaları olduğu ortaya çıkmıştır. Bugün doktor denetimi altında daha özlü bir besin rejimi izlenmektedir. Tuz ya sınırlı olarak verilir ya da hiç verilmez. Çünkü tuz ödem olmasına yardım eden bir maddedir. Zaten süt rejiminin bırakılmasının nedeni sütün tuz bakımından zengin olmasıdır. Sıvı besinler de hem ödem yaptıkları hem de tansiyon yükselttikleri için sınırlı olarak verilir. Proteinler (et, yumurta) azaltılır; yağlar ve karbonhidratlar sağlıklı kimselere verildiği kadar verilir. Süt günde 400 gramı geçmemelidir.

Cerrahi yoldan tedaviye başvurulduğu da olur. Örneğin splanknik sinirin yani göbek çevresindeki sinirin damarlardaki spazmı yok etme amacıyla uyuşturulması, böbreğin çevresel kapsülden ayrılması gibi uygulamalar yapılır. Bu son uygulamaya ağır anüri durumlarında ya da çok yüksek tansiyonda başvurulur.Yan ivegen yaygın nefrit, iyileşmemiş bir ivegen yaygın nefritten sonra ortaya çıkar. Aynı belirtiler daha ağır olarak görülür. Komplikasyonlar (üremi, böbrek yetmezliği) öldürücü olabilir.

Süreğen ve yan süreğen nefrit tıpkı yan ivegen nefrit gibi iyileşmemiş ivecen nefriti izleyen bir komplikasyondur. Klinik açıdan ödemli ve hipertansiyonlu diye ikiye ayrılır. İlk türün en baskın belirtisi ödemlerdir. İkincide ise Yüksek Tansiyon bütün öteki belirtileri geride bırakır; hatta Kalp Yetmezliği yoluyla ölüme kadar götürebilir. Ancak bazen daha önce böbrek yetmezliğinin doğurduğu üremi zehirlenmesi hastayı öldürür.Odaksal nefrite böyle denmesinin nedeni, yangının bütün böbrek dokusuna yayılmamış, sadece birkaç odakta sınırlı kalmış olmasındandır. Yangı odaklarının glomerül dokusunda veya glomerüller arasındaki bağ dokusunda olmasına göre bu nefrit çeşidi glomerüler odaksal nefrit ve bağ dokusu odaksal nefriti diye ikiye ayrılır.

Glomerüler odaksal nefrit glomerül keselerinın bir kısmına, hastalık yapan mikroorganizmaların hücumuyla olur. Bu durum, özellikle ağır gelişen endokardit sırasında ortaya çıkar. Ayrıca mikroplu hastalıklar (anjin, kızıl, grip, tifo, akciğer yangısı vb.) sırasında mikropların böbrek dokusunu hırpalamasıyla da olabilir. Başlıca belirti sidikte kan ve albümin bulunmasıdır. Yaygın nefritin öteki iki belirtisi yani ödem ve yüksek tansiyon bunda görülmez.Bağdokusu odaksal nefriti az görülen bir hastalıktır. Kızıl, kuşpalazı, tifo gibi enfeksiyon hastalıklarında ortaya çıkar. Bunda da ödem ve yüksek tansiyon yoktur; sidikte kan, albümin ve sidik silindiri denen hücre toplulukları vardır. Odaksal nefritin her iki çeşidi de genellikle iyi sonuçlanır. Tedavide kimyasal ilaçlar ve antibiyotikler kullanılır.

Nefritin bir de irinli nefrit denilen türü vardır. Buna böbrek absesi, böbrek çıbanı da denilir. Böbrek dokusunun irin etkenleriyle yangılanması sonucu olur. Bu etkenler streptokoklar, stafilokoklar gibi her zaman hastalık yapan mikroskopik canlılar olabildiği gibi. koli bakteri çeşidinden olup bazen hastalık yapan bazen yapmayan mikroskopik canlılar da olabilir. Böbreğin içinde bir veya daha fazla çıban çıkar. Birincil yani başka bir hastalık sonucu olmayan irinli nefrite pek az rastlanır.

Örneğin bıçak ya da kurşunla böbrekte meydana getirilen bir yaranın mikrop kapmasıyla oluşur. İkincil yani bir enfeksiyon hastalığı sonucu meydana gelen irinli nefrit, mikrobun böbreğe geliş yoluna göre hematojen ve ürinojen diye ikiye ayrılır. Birinci türde mikrop, vücuttaki herhangi bir yangı odağından kan yoluyla böbreğe iner. Ürojen türde ise mikroplar böbreğe sidik yollarındaki bir yangı odağından (Prostat sidik yolu vb.) çıkarlar. En çok rastlanan irin etkeni koli bak teridir. Klinik belirtiler yüksek ateş, ürperme. kusma, baş ağrısı, hasta böbreğin sürekli ve şiddetli ağrıması, genel koşulların ağırlaşma sı (hızlı nabız, kusmalar, ishal, dil kuruması vb.) böbrek ağrısı ve sidiğin irinli olmasıdır. Tedavi için başlangıçta bol sülfamitler ve penisilin verilmelidir. Son derece ivegen durumlarda cerrahi tedaviye başvurulur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Nefrit

Hastalığı

Tedavisi