Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Nefes darlıgı akçigerden ilahapa baglıdır
Nefes darlıgı akçigerden ilahapa baglıdır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Astim Bronşit Tedavisi :

Ahmet Maranki astım bronşit tedavisi için uygulanabilecek bitkisel formülü açıkladı.
Ahmet Maranki astım kürü
5-6 adet zencefil,
5-6 adet tarçın,
bir tutam ısırgan otu,
bir tutam ayva yaprağı
bir çay kaşığı karabiber

Uygulama: malzemeleri 1.5 litre kaynar suya koyduktan sonra kısık ateşte 15 dakika kaynatın. Ardından yarım saat demlenmeye bırakın.

Bronşit Hastalığı Bitkilerle Tedavi
Bronşit hiçbir tedavi uygulanmadan kendi kendine de iyileşebilir, fakat aynı zamanda kolayca geçmediği gibi kimi zaman da kronikleşir. Bu nedenle ben tedavi olmanızı öneririm. Hanımeli (Lonicera japónica) ve hor çiçeği (Forsythia suspensa) benim iki favori bronşit ilacımdır; fakat bu ikisinden başka bitkiler de elbette mevcuttur. İşte kullanabileceklerinizden bazıları:

Okaliptüs (Eucalyptus globulus):

Okaliptus bronşit tedaviOkaliptüs son derece etkili bir ekspektoran (balgam sökücü) dır. E komisyonu, solunumla içe çekilen okaliptüs buharının bronşiti ve öksürüğü tedavi ettiğini onaylamıştır.

Oral yolla alınması halinde, okaliptüs yaprakları ile yapılmış bir bitki çayı da aynı etkiye sahiptir. Bunu neye dayanarak söylüyorum derseniz, okaliptüsü yuttuktan ve vücudunuz onu absorbe ettikten sonra, bitkinin içerdiği yağın bir kısmı ciğerlerinize yerleşir. Böylece siz de okaliptüsün antiseptik, ferahlatıcı ve ekspektoran etkilerini tam da ihtiyaç duyduğunuz yerlere göndermiş olursunuz.

Sarımsak (Allium sativum):

Sarımsak Bronşit bitkisel tedeviBolca sarımsak yemek bronşit tedavisinde büyük yarar sağlar; çünkü sarımsak ağzına kadar antiviral ve anti bakteriyel kimyasallarla doludur.
Sarımsak sizi aynı zamanda soğuk algınlığı ve gribe karşı da korur; çünkü "sarımsak kokan nefesiniz" insanların size soğuk algınlığını bulaştıracak kadar yaklaşmalarını önler. (Bu bir şaka elbette!) Aslına bakarsanız, sarımsak kokan bir nefesin, bu bitkinin solunum problemlerine karşı ne derece etkili olduğunu göstermesi açısından oldukça ciddi bir tarafı da vardır. Sarımsak vücuda girdikten sonra içeriğinde barındırdığı aromatik kimyasalları ki bunlardan bir tanesi de son derece güçlü ve geniş spektrumlu bir bitkisel antiseptik olan alicindir- serbest bırakır. Bu aromatik bileşikler akciğerler yoluyla dışarı atılır ve bundan dolayı nefesimiz sanmsak kokar. Akciğerlerimizde bu bileşiklerin olması faydalıdır. Bu da, tıpkı okaliptüs örneğinde olduğu gibi, sarımsağın aktif bileşenlerinin de tam da ihtiyaç duyulan yerde olması anlamına gelir. Nefesinizin sarımsak kokmasını en aza indirgemek için, birkaç dal maydanoz yiyebilirsiniz.
Sığır kuyruğu (Verbascum thapsus):
Sığır Kuyruğu Bronşit bitkisel Tedavi): E komisyonunun solunum problemlerine karşı kullanılabileceğini onayladığı bitkilerden bir tanesi de sığır kuyruğudur; çünkü bitki ekspektoran özellikler taşımaktadır. Bu yüzden de balgam sökmeyi kolaylaştırır. Aslım isterseniz, sığır kuyruğu solunum hastalıklarına karşı binlerce yıldır kullanılmakta olan gözde ilaçlardan bir tanesidir. Buna ek olarak, bitkinin boğazı da yumuşatan ekspektoran etkisi, bakterileri yok etme gürüne sahip olduğu gibi, aynı zamanda da öksürüğü tetikleyen adale spazmlarını keser.

Isırgan otu (Urtica dioica):

Isırgan Otu Bronşit Bitkisel Tedavi

Isırgan otu son yıllarda astım ve saman nezlesi tedavisinde gittikçe arım bir taraftar topluluğuna

ıhıp oldu ve bunun için gecerli nedenleri de var. Kökünün suyu ve yapraklarım bal ve sekerle karıştırıp kullanırsanız hem bronşite hem de astıma karşı harika bir silah kullanmış olursunuz. Her 250 «I suya, bitkinin kurutulmuş yapraklarından iki çay kaşığı karıştırıp kaynatın ve soğuyuncaya kadar bekletin.

Ayrıkotu (Agropyron repens ya da Elyms repens)

Ayrıkotu Bronşit Bitkisel Tedavi

Bu bitki sarlatanotu olarak da bilinir, ki ben bu adını daha çok severim bununla birlikte adına rağmen şarlatanlığı tedavi etmez. Çok uzun zamanlardan beri solunum rahatsızlıklakrında kullanılmaktadır. E komisyonu bu bitkinin, aralarında bronşitin de yer aldığı solunum yollan iltihaplarına karşı son derece etkili olduğunu onaylamıştır.

İngiliz muzu (Plantago lanceolata):
İngiliz Muzu Bronşit Bitkisel TedaviBu bitki ve akrabası olan diğer muzgiller güçlü öksürük gidericiler olarak dünya çapında bir ün yapmışlardır. E komisyonu bu bitkiyi bronşiyal hastalıklarda güvenli ve etkin bir bitki olarak tavsiye etmektedir. Bunun yanında ikramiye olarak, ingiliz muzunun anti bakteriyel özelliği de vardır. Bitkinin kurutulmuşundan bir çay kaşığını 250 el. kaynamış suya ekleyip soğumaya bırakın.

Kara ısırgan (Marrubium vulgare):
E komisyonunun bronşiyal şikayetlere karşı etkisini onayladığı bu bitkiyi, Amerikan Gıda ve ilaç idaresi neden öksürüğe karşı hiçbir etkisi yoktur şeklinde deklare eder anlamış değilim. Iş bitkisel ilaçlara geldi mi, şahsen benim için E komisyonu her zaman Amerikan Gıda ve Haç idaresinden çok daha güvenilir olmuştur. Bitkisel ilaçlar Almanya'da Amerika'da olduğundan çok daha fazla gündemdedir ve E komisyonu da bütün tavsiyelerini ya da olumsuz görüşlerini tamamen ciddi bilimsel araştırmalara dayandırmaktadır. Bronşit için kara ısırgan ile limon ve meyan kökünün birlikte demlenmesiyle elde edilen güçlü bir çay öneririm. Her 250 cl. kaynar suya iki çay kaşığı kara ısırgan atın.

Bronşit Tedavisinde Kullanılan Şifalı Bitkiler
Biberiye astım ve bronşite iyi gelir. 1 çay kaşığı biberiye otu 1 bardak su içinde birkaç veya 1 fincan içilir. Yapraklarından ve çiçeklerinden çayı demlenir. Baharat olarak et yemeklerinde kullanılabilir.

Deve tabanı astım, nefes darlığı, bronşit gibi hastalıklar da kullanılır. Deve tabanı deve tabanı suda kaynatılır ve buharı solunursa astıma faydalıdır. Deve tabanı kaynatılır suyu içilir.

Ekinazya bronşit ve astım için faydalıdır. Normal çay gibi demlenir. Sabah ve akşam birer fincan veya bardak içilebilir. Hanımeli astım için kullanılır.

Havuç suyu süt ile beraber içilir. Keçi Boynuzu astım için iyidir. Kenevir astım ve bronşit için faydalıdır.Nane astım, bronşit ve öksürüğe iyi gelir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Nefes

darlıgı

akçigerden

ilahapa

baglıdır