Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Narkolepsi Tedavisi
Hastalığınız hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için tıklayın, hemen cevaplasın.

Narkolepsinin kesin tedavisi henüz yoktur ancak bazı ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri hastalığı yönetmekte yardımcı olabilir:

Uyarıcılar: Merkezi sinir sistemini uyaran ilaçların kullanımı narkolepsi hastalarının gün içinde uYanık kalmalarını temin etmek açısından yararlı olmaktadır. Methylphenidate ve amfetamin çeşitleri bu grupta yer alan ilaçlardır. Bu ilaçlar efektif olmakla beraber yan etkileri açısından sınırlayıcı olabilir. Sinirlilik, çarpıntı ve bağımlılık oluşturma riski yan etkiler arasındadır.
Modafinil: narkolepside uyanık kalmayı sağlayan ve bağımlılık oluşturmayan bir ilaçtır.
Antidepresanlar: REM uykusunu baskılayan antidepresanlar katapleksinin, hallüsinasyonların ve Uyku felcinin önlenmesi amacıyla kullanılır.
Sodyum Oxybate: katapleksinin, hallüsinasyonların ve uyku felcinin önlenmesi amacıyla kullanılan bu ilaç narkolepsililerde gece uykusunun kalitesini arttırmada yararlıdır.Eğer başka sağlık problemleri varsa bu ilaçların onları ne şekilde etkileyeceği konusu Allerji ve Grip ilaçları gün içinde sersemlik ve uyku hali oluştururlar. Eğer narkolepsi hastasıysanız bu ilaçları almadan önce doktorunuzla durumunuzu tartışmalısınız. Narkolepsi ilaçları narkolepsinin bulgularını azaltmada yararlıdırlar ancak hastalık tamamen yok olmayacaktır. Ancak hayat tarzınızda yapacağınız değişikliklerle narkolepsi ile başa çıkmanız mümkün olabilir.

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler

Narkolepsi

Tedavisi