Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Mozaik Down Sendromu
Yumurtlama sonrasýnda baþlangýçta bölünen hücrelerden  birinde 21. kromozomun hatali olmasindan kaynaklanir. Bazý hücreler 46,  bazý hücreler  47 kromozom taþýr. Bu 47 kromozom taþýyan hücrelerde ekstra bir 21. kromozom vardýr. Oluþan mozaik desen nedeni ile de Mozaik Ttrizomi 21 denmiþtir. Bu tip Down sendromuna daha az rastlanýr. Tüm Down Sendromu vakalarý içinde % 1-2’lik  kýsmý oluþturur. Bulgular hücrelerin etkilenmesine göre deðiþiklik göstermektedir.

Mozaik durumda trizomi döllenme sonrasýnda meydana geldiðinden hücrelerin bir kýsmý trizomik yapýda, bir kýsmý normal yapýda olur. Belli bir organ sisteminde normal hücreler ile trizomik hücrelerin birbirine olan oraný o organ sistemin geliþiminin bozulma derecesini belirler. Örneðin mozaik bir trizomi olgusunda beyin hücrelerinde normal hücre sayýsý fazla olduðundan geliþme geriliði de daha hafif olabilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.