Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Mozaik Down Sendromu
Yumurtlama sonrasýnda baþlangýçta bölünen hücrelerden  birinde 21. kromozomun hatali olmasindan kaynaklanir. Bazý hücreler 46,  bazý hücreler  47 kromozom taþýr. Bu 47 kromozom taþýyan hücrelerde ekstra bir 21. kromozom vardýr. Oluþan mozaik desen nedeni ile de Mozaik Ttrizomi 21 denmiþtir. Bu tip Down sendromuna daha az rastlanýr. Tüm Down Sendromu vakalarý içinde % 1-2’lik  kýsmý oluþturur. Bulgular hücrelerin etkilenmesine göre deðiþiklik göstermektedir.

Mozaik durumda trizomi döllenme sonrasýnda meydana geldiðinden hücrelerin bir kýsmý trizomik yapýda, bir kýsmý normal yapýda olur. Belli bir organ sisteminde normal hücreler ile trizomik hücrelerin birbirine olan oraný o organ sistemin geliþiminin bozulma derecesini belirler. Örneðin mozaik bir trizomi olgusunda beyin hücrelerinde normal hücre sayýsý fazla olduðundan geliþme geriliði de daha hafif olabilir.

Şifa Market'ten Hemen 500 TL Nakit Kazanmak İstermisin!
1
BEĞEN
Şifa Market'in Resmi Facebook sayfasını alttaki butonu kullanarak beğenmelisin. Daha önce sayfa- mızı beğenmişsen; Tebrikler! ikinci adıma geçebilirsin.
2
PAYLAŞ
Aşağıdaki paylaş butonuna tıkla- malı ve bulunduğun makalemizi "Herkese Açık" olarak kendi say- fanda paylaşmalısın. Her payla- şımın sana bir çekiliş hakkı kazan- dırıyor.
3
KAZAN!
Tebrikler! Son olarak ödülü kazan- dığında sana ulaşmamız için alttaki formu doldurup bize göndermelisin.


Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler

Mozaik

Down

Sendromu