Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mikropların Vücuttan Çıkışı
Mikropların Vücuttan Çıkışı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Mikropların Vücuttan Çıkışı :

Hastalığın bulaşıcı olması için, mikrobun konaktan çıkışı, girişi kadar önemlidir. Mikrobun sağınımı deri döküntüleri, öksürme, aksırma, miksiyon, defekasyon yada böcek taşıyıcılarla olabilir (vertikal geçiş yukanda anlatılmıştı). Bazı patojenler, konak asemptomatik olduğu halde aktif olarak atılabilir (örn., semptomlar başlamadan önce, inkubasyon periyodunda yada örneğin, immünolojik olarak duyarsız konaklarda). Bir sonraki konağa bulaş, mikrobun dayanıklılığına bağlıdır. Bazı mikroplar uzun süre toz, yiyecek yada suda bekleyebilir; bakteriyel sporlar, protozaal kistler ve kalın duvarlı helmint yumurtaları dış ortama dayanıklıdırlar. cdan sonra atılan patojenler, fekal materyaıle kontamine olan yiyecek ve suda kalıcı olabilirler, bunlan yenmesi ilada bir sonraki bulaş ortaya çıkar (fekal-oral yol); Hepatit A ve E virüsleri, poliovirüs ve rota virüs buna örnektir.

Bazı helmintlerden ortama salınan yumurtalar (kancalı kurt, schistosoma) gayta içine atılır ve yeni konaklara giriş, oral alımdan ziyade deriden larva penetrasyonu ile olur. Daha az dayanıklı mikroorganizmalar kişiden kişiye daha hızlı geçmek zorundadır; sıklıkla direkt temasla (örn., solunum yada seksüel yolla) yada kan yolu ile taşınırlar. Eğer konak lezyonları havayoluna ulaşırsa, bakteri ve mantarlar solunum yolu ile yayılabilirler (örn., M. ıuberkülozisı. Tükrük bezlerini enfekte eden virüsler (örn., Epstein-Bar virüs [EBV], CMV, kabakulak virüsü) özellikle öpüşme yada konuşma yoluyla bulaştırılır. Kan ve kan ürünleri ile geçiş gösteren HBV, hepatit C ve HIV infeksiyonlarının geçişleri, ortak iğne kullanımı, kesikler yada iğne batması ve diğer kazalar yolu ile olur. Mikrorganizmalar hayvanlardan insanlara böcekler gibi omurgasız taşıyıcılar ile geçebilir (sivrisinek gibi).

Kene yada akarlar, infeksiyonu pasif olarak yayarlar ve özellikle çoğalma ve gelişim için bir konağa ihtiyaç duyarlar. Geçiş direkt olarak hayvandan insana da olabilir (zoonotik infeksiyonlar olarak adlandırılır). Direkt kontak ile (leptospirozis, listeriozisı yada enfekte hayvanı yemekle (örn., trichineila spiralis) bulaşabilirler, Uzun süreli temas ya da seksüel aktivite esnasındaki mukozal kontağı takiben çeşitli ajanlar; virüslerden (örn. HPV, herpes virüs, HIV), baktrilerden (örn., T. pallidum, N. Gonore, C. trochomatis), mantarlardan (kandida türleri), protozaa (trichomonas türleri), eklem bacaklılardan (kasık biti ya da yengeç biti) bulaşır. Seksüel yolla geçiş gösteren infeksiyonlara neden olan organizmalar, konağın dış ortamında kısa süre yaşarlar ve bu yüzden kişiden ki-şiye direkt yayılım yoluna bağımlıdırlar. Bu mikroplann çoğu semptom yapmadan efektiftirler, bu yüzden de hastalığıma farkında olmayan bireyler yoluyla bulaşıcılık sıktır. İnfeksiyonun başlama yeri üretra, vajina, serviks, rektum ya da orofarenks olabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Mikropların

Vücuttan

Çıkışı