Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mide Şişkinliğine İlaç
Mide Şişkinliğine İlaç
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
" Mide şişkinliğine ilaç hakkında bilgiler. "

Mide şişkinliğine ilaç hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Mide şişkinliğine ilaç ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...

Midede, aşırı derecede gaz (yel) ve midenin üst kısmında şişkinlik vardır. Hasta, sık sık geğirir. Sebebi; midedeki salgı bezlerinin yeteri kadar çalışamaması, asit fazlalığı veya yemeklerin yeteri kadar çiğnenmeden yenmesidir.

Tedaviye başlamadan önce, ağızdaki eksik dişler tamamlattırılmalı, çürük dişler de tedavi ettirilmeli, yemekleri, yavaş yeme alışkanlığı kazanılmalıdır. Ayrıca, aşağıdaki reçeteler de tedaviye yardımcı olacaktır:

1 çorba kaşığı saf zeytinyağına; 2 çorba kaşığı limon suyu konur. İyice karıştırıldıktan sonra içilir. Bu işlem, her sabah kahvaltıda tekrarlanırsa mide şişkinliği azalacaktır.

1 çay bardağı sıcak suya; 1 Kahve kaşığı nane konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülür. Suyuna, 1 kahve kaşığı
toz şeker katılarak, yemekten sonra içilir.
1 su bardağı sıcak suya; 1 tane enginar yaprağı konur.
5 dakika bekletildikten sonra süzülür. Yemekten sonra içilir.
5-6 bardak suya; 1 çorba
kaşığı kişniş konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer çay
bardağı içilir.
4 bardak suya, 3 tutam mercanköşk konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Yemeklerden sonra, birer kahve fincanı içilir.
4 bardak suya; 5 gram havlıcan konur. 15 dakika kaynatılıp, süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı tatlandırılarak içilir.
1 çay bardağı sıcak suya; 3-4 tane papatya konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülür, içine biraz toz şeker konup içilir. Bu işlem, gaz ağrısı olduğu zaman yapılır.
1 çay bardağı sıcak suya; yarım kahve kaşığı Anason konur, 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp, içilir.

AYRICA; çiğ lahana, veya havuç yemek, yemeklerin üzerine kimyon serptikten sonra yemek faydalıdır.

Bulantıya nane-limon

Midede duyulan ve insana kusacak gibi bir duygu veren hâle bulantı diyoruz. Sebepleri ise çok çeşitlidir. Yemeklerin Mide ve Bağırsaklarda gereği gibi hazmedilememiş olması, mide, bağırsak, safra kesesi, karınzarı veyâ böbreklerde iltihaplanma, mikroplu hastalıklar, sigara tiryakiliği, alkol tüketimi veya sinir bozukluğu mide bulantısına sebep olabilir. 1-2 gün içinde geçmezse, doktora başvurmak gerekir. Mide ve bağırsak bozukluklarından kaynaklanan mide bulantılarının tedavisinde aşağıdaki reçeteler yardımcı olabilir.
4 bardak suya; 1 çorba kaşığı nane ve orta boyda bir limonun kabukları konup, 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra 1 çay bardağı içilir.
1 çay bardağı suya; 1 çorba kaşığı limonsuyu ve 1 kahve kaşığı karbonat konur. Karıştırıldıktan sonra içilir.
1 tane tavşankulağı kökü; iyice ezildikten sonra üzerine, 1 tatlı kaşığı bal konup, yenir.
1 kahve kaşığı sumak ile 1 kahve kaşığı kimyon karıştırılır. Tamamı, bir bardak su ile içilir.
4 bardak suya; 2 tutam Ebegümeci konur. Kaynatıldıktan sonra 10 dakika bekletilip, süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir.

Melisa

Melisa çok eski zamanlardan beri bilinen bir bitki. Özellikle mide şişkinliği, regl sancısı, baş ağrısı, migren ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklarda kullanılıyor.

Doğu Hindistan'da yetişen melisanın bir türü de Türkiye'de yetişiyor. Hatta memleketimizde iki farklı türde görülebiliyor. Biri ballıbabagillerden, diğeri ise oğulotu olarak bilinen türü.

Melisa yağı, aromaterapide kullanılıyor. Yani hem kokusu, hem de cildinize sürerek kullanabiliyorsunuz.

Kokular beynimizin merkezlerini en hızlı uyarma yöntemi. Böylece duygularımızda ve düşüncelerimizde çok hızlı bir değişiklik meydana gelebiliyor. Farklı bir hale geçiş yapmak için bitkilerin konsantre yağlarından yararlanabilirsiniz. Mesela çok üzgün olduğunuz veya canınız çok sıkkın olduğu zamanlar uygun kokuları kullanarak halinizi değiştirebilirsiniz.

Melisa kokusunun sakinleştirici bir etkisi var.


Anadolu'nun çeşitli yerlerinde tatlandırıcı olarak melisa yapraklarının kullanıldığını görmüştüm. Özellikle balık ve et ızgara yapılırken aralarına melisa yaprakları konuluyordu. Böylece ete farklı bir koku veriyordu. Tabii balığın bildik kokusunu sevenler hoşlanmayabilirler. Fakat, yine de hoş kokulu melisayı bir kez denemekte fayda var. Ayrıca sıcak suyun içine melisa yapraklarını katıp biraz dinlendirdikten sonra çay olarak da içebilirsiniz diyorum
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Melike DumanHocam merhaba benim midemde çok fazla şişkinlik oluyor ve bu beni çok rahatsız ediyor beslenmeme dikkat etsemde bişi farketmiyor bu konuda yardımcı olabilecek bir ürününüz varmıdır acaba yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin
  • Mide

    Şişkinliğine

    İlaç