Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mide Şişkinliği
Mide Şişkinliği
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Mide şişkinliği ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Mide şişkinliği ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...Midede, aşırı derecede gaz (yel) ve midenin üst kısmında şişkinlik vardır.

Hasta, sık sık geğirir. Sebebi; midedeki salgı bezlerinin yeteri kadar çalışamaması, asit fazlalığı veya yemeklerin yeteri kadar çiğnenmeden yenmesidir. Tedaviye başlamadan önce, ağızdaki eksik dişler tamamlattırılmalı, çürük dişler de tedavi ettirilmeli, yemekleri, yavaş yeme alışkanlığı kazanılmalıdır. Ayrıca, aşağıdaki reçeteler de tedaviye yardımcı olacaktır.

1 çorba kaşığı saf zeytinyağına; 2 çorba kaşığı limon suyu konur. İyice karıştırıldıktan sonra içilir. Bu işlem, her sabah kahvaltıda tekrarlanırsa mide şişkinliği azalacaktır.1 çay bardağı sıcak suya; 1 Kahve kaşığı nane konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülür. Suyuna,1 kahve kaşığı toz şeker katılarak, yemekten sonra içilir.

1 su bardağı sıcak suya; 1 tane enginar yaprağı konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülür. Yemekten sonra içilir. 5-6 bardak suya; 1 çorba kaşığı kişniş konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir.4 bardak suya, 3 tutam mercanköşk konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür.

Yemeklerden sonra, birer kahve fincanı içilir.4 bardak suya; 5 gram Havlıcan konur. 15 dakika kaynatılıp, süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı tatlandırılarak içilir. 1 çay bardağı sıcak suya; 3-4 tane papatya konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülür, içine biraz toz şeker konup içilir. Bu işlem, gaz ağrısı olduğu zaman yapılır.1 çay bardağı sıcak suya; yarım kahve kaşığı Anason konur, 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp, içilir.

AYRICA; çiğ lahana, veya havuç yemek, yemeklerin üzerine kimyon serptikten sonra yemek faydalıdır.

Bulantıya nane-limon

Midede duyulan ve insana kusacak gibi bir duygu veren hâle bulantı diyoruz. Sebepleri ise çok çeşitlidir. Yemeklerin Mide ve Bağırsaklarda gereği gibi hazmedilememiş olması, mide, bağırsak, safra kesesi, karınzarı veyâ böbreklerde iltihaplanma, mikroplu hastalıklar, sigara tiryakiliği, alkol tüketimi veya sinir bozukluğu mide bulantısına sebep olabilir. 1-2 gün içinde geçmezse, doktora başvurmak gerekir. Mide ve bağırsak bozukluklarından kaynaklanan mide bulantılarının tedavisinde aşağıdaki reçeteler yardımcı olabilir.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Mide

Şişkinliği