Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mide Polipleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Mide Polipleri

" Mide polipleri ve mide polipleri bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler. "

Mide polipleri ve mide polipleri bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Mide polipleri ve mide polipleri bitkisel tedavi yöntemleri ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...

Mide polipleri daha çok erişkinlerde görülen tek veya multipl benign tümörlerdir. Midenin distal bölümünde lokalize olanlar daha çok semptom verirler. Midede Polip tanısı konduğunda kanser ekarte edilmelidir.

Mide polipleri histolojik olarak hiperplastik, adenomatöz veya inflamatuar olarak sınıflandırılır. Leiomyomlar ve karsinoid tümörler gibi diğer polipoid lezyonlar başka konularda tartışılmıştır. Vakalann %80′ini oluşturan hiperplastik polipler normal epitelin aşırı büyümesi ile oluşur. Gerçek neoplazm değillerdir ve gastrik kanserle aralarında hiç bir bağ yoktur.

Adenomatöz poliplerin yaklaşık %30′u bir adenokarsinom odağı içerirler. Ayrıca benign adenomatöz polipli hastaların midesinin başka bir yerinde %20 oranında adenokarsinom bulunabilir. Adenomatöz poliplerde kanser insidansı poli-in boyutunun büyümesi ile artar. Saplı ve çapı 2 cm den küçük olan lezyonlar çoğunlukla malign değildirler. Benign adenomatöz poliplerin yaklaşık %10′u gelişimleri sırasında malignite yönünde değişim gösterirler.

Kronik kan kaybı ya da eksik demir absorbsiyonu nedeni ile Anemi gelişebilir. Hastaların %90′mdan fazlası maksimal stimulasyon sonrasında aklorhidriktir. Pek azında megaloblastik anemi olmasına karşın %25′inde B vitaminin absorbsiyonunda eksiklik vardır. Bütün hastalardan endoskopi ve fırça biopsisi yapılarak exfoliatif sitolojik inceleme yapılmalıdır. Endoskobun içinden geçirilen bir aletle bazı pediküllü polipler rahatça koparılabilir. Radyolog veya sitologun kanser olmasından kuşkulandığı ya da çapı 1 cm‘den büyük poliplerde laparotomi endikasyonu vardır.

Tek polipler bir gastrostomi ile eksize edilirler ve frozen section yapılır. Eğer polip karsinom olarak bulunursa uygun bir gastrektomi endikedir. Midenin distal kısmındaki multipie polipler için parsiyel gastrektomi yapılmalıdır. Midede yaygın olarak 10-20 polip varsa antrum çıkarılıp fundustaki polipler eksize edilmelidir. Semptomatik diffüz multipl polipozis varsa total gastrektomi gerekebilir. Hastaya sık sık radyolojik kontroller yapılmalıdır. Operasyondan sonra pek yineleme olmaz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Mide

Polipleri