Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mide Mikrobu Tedavisi
Mide Mikrobu Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
" Mide mikrobu tedavisi hakkında bilgiler. " Mide mikrobu tedavisi hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Mide mikrobu tedavisi ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...

Mide mikrobu Belirtileri

Salmonella türü bakterinin neden olduğu, sıklıkla kirli içme suları ve yiyeceklerle bulaşan yaygın ve mikrobik bir hastalıktır. tifoya neden olan bakterilerin rezervuarı insandır. Bulaşma yolu genelde ağızdır.

Vücuda girdikten 1-2 hafta sonra hastalık ortaya çıkar. Diğer adı enterik ateş olan tifo baş ve karın ağrısı, yüksek ateş, göğüs ve karında lekeler, nabzın azalması gibi bulgularla kendini belli eder. beyin, akciğer, böbrek, kalp gibi bir çok organı ve kulaktaki sinirleri etkiler. Bazı hastalıklara ya da rahatsızlıklara yol açabilir

Gelişmekte olan ülkelerde sık ve salgın şeklinde ortaya çıkan bir hastalık olan tifoya, dünyada her yıl 15-20 milyon kişi yakalanmaktadır. Bu yeni tifo vakalarından bir kısmı ölümle sonuçlanmaktadır. Gelişmiş olan ülkelerde hem besinler yeterince temizlenmekte ve iyi bir şekilde hazırlanmakta, hem de Sağlık açısından alt yapı çok iyi olduğu için, tifo vakaları nadir görülür. Turistler ve göçler , hastalığın bu ülkelerde görülmesinin sebeblerinden biridir.

TiFO MiKROBU (SALMONELLA TYPHi)

Salmonella çomak şeklinde bir mikroptur. Bu mikrobun yaşayabildiği tek canlı insandır. Bu mikrop, hastaların kanlarında, idrarlarında ve dışkılarında, tükürüklerinde bulunur. Bu mikrobu taşıyan kişiler etrafa bunu yayarlar. Bulaşıcıdır ve tifolu kişilerden başkalarına geçebilir. Kirli su ve besinlerin alınması sonucu bulaşır.

Ti fonun BELiRTiLERi VE SEYRi

Öncelikle hastalığın genel belirtilerini özetleyelim ve daha sonra bu belirtilerin, hastalığın hangi dönemlerinde ve nasıl ortaya çıktığına bakalım.

Belirtileri

 • yorgunluk, baş ağrısı, ishal ya da kabızlık
 • ateşin yükselmesi
 • nabzın azalması, tansiyonun düşmesi
 • hastalık başladıktan birkaç gün sonra karın ve gögüste ortaya çıkan kırmızı lekeler,
 • burun ve barsak kanamaları
 • iştahsızlık ve kilo kaybı
 • karın ağrısı
 • ayrıca bazı olgularda dalak büyümesi


Tifo genelde 4 hafta sürer. ilk başlarda iştahsızlık, yorgunluk ve Baş Ağrısı şeklinde seyreder ve ateş hafif yüksektir. 1. haftanın sonuna doğru ateş 40 dereceye kadar çıkar. Karın Ağrısı oluşur. Baş ağrısı artar ve sürekli hale gelir. Hasta kendini çok yorgun hisseder. Hastanın vücudu kurudur ve terlemez. Bazı vakalarda burun kanaması da olabilir.

Bu haftadan sonra hastalık en şiddetli halini alır. Ateş çok fazla yükselmiştir. Belirtiler süreklidir ve kişi çok yorgundur. Karın ve sırt bölgesinde görülen kırmızı lekeler, bu dönemde ortaya çıkar. Hasta, hayattan biraz soyutlanmıştır. Zekasını kullanamaz ve yüzü donuk bir hal alır. Hiç bir şey yemek istemez. Hastanın dışkısında kan görülebilir. Son hafta hastalığın belirtileri kaybolmaya başlar ve hastanın ateşi normale döner.

TiFO NASIL ORTAYA ÇIKAR

Yiyeceklerin y eteri kadar temizlenmemesi ya da kirli suların içilmesi sonucu bu bakteri vücuda alınır. Ağız yoluyla alınan mikrop, mideye geldiğinde burada yaşayamaz. midenin asitli olması bu mikrobun yaşamasını engeller ve mikrop burada ölür. midede oluşan bazı rahatsızlıklardan sonra (mide asidinin azalması gibi) mikroplar, bu durumdan korunurlar.

Ayrıca bol sıvı ya da besinlerle alındığında yine yaşamlarını sürdürebilirler. Bu bakteri yeterli düzeye ulaştığında, tifoya neden olur. Ayrıca hastalıklı ya da taşıyıcı kişilerin dışkılarıyla temas sonucu bulaşma gerçekleşir. Taşıyıcı bir kişinin hazırladığı besinlere mikrobu bulaştırması ve bu besinlerin tüketilmesiyle hastalık bulaşabilir.Tifoya kirli el hastalığı denmektedir. Bu yüzden ellerin yıkanması hastalığın bulaşmasını önlemek için çok önemlidir. Hastanın dışkılarının, yatak eşyalarının temizlenmesiyle de bulaşmanın önüne geçilebilir.

TiFO TANISI NASIL KONUR

Hastanın şik ayetleri ve yapılan bazı tetkikler sonucu tifo tanısı konur. Kolay ve ucuz bir yoldur. kan, idrar, dışkı kültürü yapılır ve bu mikrobun olup olmadığı araştırılır. Eğer yapılan kültür sonucu bakteri üreyebiliyorsa, kişi tifo hastası demektir. Fakat doktora başvurmadan önce Antibiyotik kullanmamak gerekir. Yoksa bu bakterilerin üremesi gözlenemez.

TiFO TEDAViSi

tifo, başka tehlikeli rahatsızlıklara yol açtığından, ölümcül olabilir. mide kanaması, damar iltihabı, dolaşım yetmezliği gibi sorunlara neden olabilir. Tifo, tedavi edildiği takdirde bu sorunların oluşma riski ve ölüm oranı çok azalır.Tifo hastalarına ilaç tedavisi uygulanır. Bakterileri yok etmek için antibiyotik tedavisi uygulanır. En çok tercih edilen kloromfenikoldür. Böylece yaklaşık 3 gün içinde ateş kontrol altına alınır. Ampisilin, amoksisilin antibiyotikler de kullanılır.

Hamileler ve çocuklar için farklı tür antibiyotik tercih edilir. Bunların hepsi, doktorunuzun sizin durumunuzu göz önüne alarak önereceği ilaçlardır. Ayrıca beslenmeye dikaktr edilmelidir. Alınan besinler protein ve karbon Hidrat ağırlıklı olmalıdır. Bunun yanında bol bol su içmek gerekir. Hastalığın yaygın olduğu bir bölgeye seyahat eden kişilerin bu bölgedeki kontrol edilmemiş çiğ ve soğuk besinleri, suları yememeleri gerekir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Muhamet Ayrınmerhabalar hocam bende mide mikrobu var doktor tarafından ilaç tedavisi görüyorum 33 yaşındayım bitkisel tedavi bakıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı günler
 • Ayşe DurmazAnnemde. Mide mikrobu var ilaç. Kullanamadı bitkisel tedavi nasıl olabilir
 • Şifa MarketSize bu konuda etkili bir set önerebiliriz.Düzenli olarak kullanmasını istiyorum en az 2- 3 ay kullansın kullandığı ilaç varsa da aralarında zaman farkı bırakarak kullanabilir zaten..Midede bulunan helikobakteri tedavisi için önerdiğimiz ürünler bunlardır incelemek için linki tıklayınız.. Bilgi Hattı: (0224) 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/hlcbktr-kudret-nari-karisimli-set.html
 • Mide

  Mikrobu

  Tedavisi