Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mide Küçültme Diyeti
Mide Küçültme Diyeti
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Mide Küçültme Diyeti : Zayıflama ve kilo almanın her ikisi de yeme içme ile yakından alakalı olduğunu sizlere bildirmiştik. Şimdi sizlere zayıflamanın vücutta nasıl gerçekleştiği yani insülin metabolizması hakkında bilgiler vereceğiz. Zayıflamak için özellikle kendinizi tok hissetmek için aşağıda yazılanları anlamaya çalışın ve uzmanların önerdikleri bu tecrübelerden mutlaka faydalanın.

Yemek yediğimizde kan şekerimiz artmaya başlıyor. Kan şekeri artınca beyin bir Hormon salgılayarak pankreastan insülin üretmesini istiyor, bu arada bize de doyma hissi veriyor.Doğal olarak yeme eylemiyle insülin salgısının başlaması ve doyma hissinin gelmesi arasında bir zaman geçiyor. Sağlıklı insanlarda bu zaman çok uzun değil ama benim gibi uzunca bir süredir şişman olan insanlarda bu zaman giderek artıyor. ‘Midem küçüldü‘ ya da ‘Midem büyüdü‘ denen şey bu işte.Uzun süredir fazla kilosu olan insanlarda insüline olan tahammül artabiliyor; yani pankreas ne kadar insülin salgılarsa salgılasın kan şekeri yüksek kalmaya devam edebiliyor. Bu durum Tip 2 denen şeker hastalığına, oradan da bin bir türlü ölümcül hastalığa varabiliyor.O yüzden vücudun bu basit çemberini bozmadan yaşamak çok önemli. Yani şekeriniz düşecek, acıkacaksınız; yiyeceksiniz şekeriniz yükselecek, insülin salgısıyla şeker dengelenecek, doyma hissi gelecek.

Aşırı yemek, bu çemberi bozmaya teşebbüs etmek demek. Yemeklerden sonra tatlı yemek, aynı şekilde.Ve şimdi sıkı durun, yemekte protein ve sebzenin yanı sıra karbonhidratlı gıdalar almakla yemeğin üstüne baklava atıştırmak arasında da esasen hiçbir fark yok.Bunların hepsi kan şekerini olması gerekenden daha fazla yükselten, dolayısıyla Tip 2 şeker hastalığına davetiye çıkaran kötü beslenme alışkanlıkları.Vücutta direkt şekere dönüşen karbonhidratlara çok dikkat etmemiz gerek. Onlarsız da yapamayız, çünkü vücut ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve minerali karbonhidratlardan alıyor. O zaman, karbonhidratları yerken dikkatli olmalıyız.

Doktorlar ve diyetisyenleri yıllardan bu yana ikiye bölen bir kavga var: Hayvansal yağlar mı kilo yapar, karbonhidratlar mı, diye. Ben bu kavgada karbonhidratların fazla kiloların temel sebebi olduğunu düşünenlerin yanındayım.Mesela bir zamanlar diyeti çok meşhur olan Fransız doktor Montignac, karbonhidratları
ikiye ayırıyor: İyi karbonhidratlar ve kötüler diye. Mesela beYaz pirinç, beyaz un, patates, havuç vs. kötü karbonhidratlar.Mesela geçen kış buz tutmuş yolda yürürken ayağı kayıp düşen ve beyin kanamasından ölen meşhur Dr. Atkins, vücutta fazla kiloları yağların değil karbonhidratların yaptığını öne sürüyor. Bu iddia pek çok laboratuvar deneyiyle kanıtlandı son dönemde.Aslında bütün mesele, kan şekerinin düzeyiyle ilgili. Hemen şekere dönüşen karbonhidratlar kan şekerini gerekmediği kadar yükselttikleri için sakıncalı. Onları yememiz gerektiğinde, hiç değilse proteinlerle karıştırmadan, ayrı bir öğünde yemeliyiz.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Mide

Küçültme

Diyeti