Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Mide Krampları Nedenleri

Karın bölgesindeki kasların spazmı sonucu görülen mide krampları akut, aniden, kronik veya artan şiddetli olarak yaşanabilir. Mide kramları genelde minör hastalıklar nedeniyle görülse de bazı ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir.

Hafif ve orta şiddetli mide krampı sindirim problemleri ve adet kanamasına işaret ederken şiddetli ve sürekli ağrılar organ iltihabının sonucunda yaşanabilir.

Sindirim Sorunları

İshal, gıda zehirlenmesi, laktoz intoleransı veya aşırı Gaz gibi sindirim sorunları mide kramplarının en çok görülen nedenleri arasındadır. Ülser, barsak tıkanması, pankreas iltihabı, Crohn hastalığı ve ülseratif Kolit iltihabı gibi daha ciddi sindirim problemleri de kramplara yol açabilir.

Kadınlara Özgü Nedenler

Kadınlar, yumurtalık ve rahmi etkileyen koşullar nedeniyle abdominal kramp yaşayabilir. Adet sancıları karın ağrısının en sık görülen nedenlerinden biridir, ancak miyomlar, kistler gibi diğer bozukluklar da benzer bir hisse neden olabilir. Hamilelik döneminde sık yaşanan Gaz problemleri ve Kabızlık mide kramplrına yol açabilir.

Çoğu zaman gebelik sırasında yaşanan kramplar endişelenecek bir durum değildir ancak keskin ağrılar ve kanla birlikte gelen akıntı dış gebelik belirtisi olabilir. Uzun süreli karın ağrılarında vakit kaybetmeden bir doktora gitmek gerekir.

Yansıyan Ağrılar

Bazen karın boşluğuna yakın organlarla ilgili sorunlar mide kramplarına neden olabilir. Böbrek taşları, Safra Kesesi hastalığı ve idrar yolu enfeksiyonları belirtileri arasında mide krampı da bulunmaktadır.

Tedavisi

Mide krampı tedavisi için öncelikle krampların nedeni belirlenmelidir. Hafif ve orta dereceli kramplar reçetesiz ağrı kesicilerle hafifletilebilir. Ancak Karaciğer Hastalığı ya da ülseri bulunan kişilerde bu ağrı kesiciler yan etkilere yol açabileceğinden önce doktora danışmak gerekmektedir.

Adet dönemi krampları ile sindirim sorunları nedeniyle oluşan krampları hafifletmek için mide üzerine sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Şiddetli ve uzun kramplara, kusma, kabızlık, kanlı akıntı veya dışkı eşlik ediyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.