Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mide Görevi
Mide Görevi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Mide Görevi :

Mide sol tarafa eğik olarak karnın üst kısmındadır. Mide dört bölüme ayrılmaktadır; yemek borusu çıkış bölgesindeki mide girişi (Cardia), yukarıya, diyaframın altına doğru kubbe şeklinde uzanan kısım; mide gövdesi (Corpus) ve halka şeklindeki kapama kası (Pylorus) önündeki Antrum bölgesi.

Mide duvarı değişik katmanlardan oluşmaktadır: Asit, enzim ve mukoza oluşturan hücreler bulunduran kıvrımlı mukoza tabakası iki kas katmanı ve karın zarı (Periton) ile kaplanmıştır. Uzun ve halka kasların özel düzeni bulamaç halindeki gıdaların karışmasını ve sevk edilmesini sağlamaktadır.

Görevi yenilen katı gıdaları sıvılaştırarak sindirime katkıda bulunmaktır. Mide içinde gıdaların tutulmasında 2 kapakçık mekanizması görev yapar; bunlar alt özefagus sfinkteri ve pilor halkasıdır.

Bu iki kapak kapandığında mide kasılma hareketleriyle mide içindeki muhteviyat hidroklorik asit, enzim ve pepsinle karıştırılır. Pilor halkası açılınca mide kapsamı duodenuma boşalmaya başlar.

Boşalma güçlüğünde tam olarak mide boşalması olmaz ve öğünler arasında mide dolu kalır. Bir sonraki yemekte mide dolu olduğu için şişkinlik, bulantı ve kusmalar gelişebilir ve hasta her yemekten korkmaya başlar.

Mide: özefagusa, kardila ile bağlantılı; diyafragmanın hemen altında, karın boşluğunda (orta abdomende) soldan sağa doğru meyilli bir şekilde duran, duruşu itibarı ile J harfine benzeyen, içi boş ve pilor ile duedonuma birleşerek sonlanan sindirim sistemi organıdır.

Midenin vücut üzerinde bir çok görevi ve yetkileri vardır. Bunlar:

Üst sindirim kanalı ile gelen besinleri depolamak,

Bazı aşamalarda protein ve karbonhidrat sindirimini sağlamak,

Midede sindirimi tamamlanan besinlerin, bir sondaki kanala atılmasını ağlamak,

Midede sindirimi tamamlanan besinlerin, bir sonraki kanala atılmasını sağlamak,

Bir miktar glukoz ve su absorbe (emmek) etmek, zararlı maddelerin (zehir vs. vs.) kusularak atılması ve buraya kadar ulaşmış olan mikroorganizmaların parçalanmasını sağlamak.

B12 vitaminin emiliminde rol oynayan intrensek faktör salınımını gerçekleştirmek.

Mide Bulantısı olmadan katı, veya sıvı yiyeceklerin ağza doğru, yutmadan hemen sonra ya da gecikmiş olarak kaçışına “regürjitasyon” adı verilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Mide

Görevi