Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Mide Bulantısı Ve Baş Ağrısı Sebepleri

MİGREN BAŞAĞRISI

Migren ağrısına baştaki kan damarlarının genişlemesi veya açılması neden olmaktadır. Ağrı alında, genellikle bir gözün etrafında hissedilir. Genişleyen kan damarları sonucunda mide bulantısı, Kusma ve halsizlik ortaya çıkabilir. Migrenin belirtileri farklı şekillerde ortaya çıkar. Genelde kafatasının dibinde veya gözlerin üstünde tek taraflı olarak hissedilen baş ağrısı, yorgunluk, uyuşukluk, bitkinlik, adele zayıflığı, mide bulantısı, besinlerin kokusu veya görüntüsü ile fenalaşma, ışığa karşı gözlerde hassasiyet, kanlanmış gözler, sinüslerde burun tıkanıklığı gibi.

Migrene neden olan başlıca üç etken vardır. Yüksek tuz, tiramin, alkol ve besin alerjileri. Paket çorbalar, konserve ve sebze etler kaçınılması gereken besinlerin başında geliyor. Yüksek seviyede tiramin içeren bakla, fasulye ve olgunlaşmamış peynirlerden uzak durmak gereiyor.

Migrenin şiddetini, alacağınız önlemlerle hafifletebilirsiniz. Migren krizlerinde 2 kivi, 1 orta boy elma yiyin. İlk belirtilerin gözlenmesinden önceki üç gün boyunca, günde iki defa naneli yeşil çay için. Krizden önceki söz konusu üç günlük dönemde, baş bölgesindeki kan akışını geliştirmek için en az bir defa boyun ve omuz bölgesine derin doku masajı yaptırın. Krizden önce sertleşen boynun rahatlamasına yardım edecektir. Fırsatınız olursa yürüyün ya da yüzün. Gece geç vakte kadar uYanık kalmaktan kaçının. Akşam yemeğini en geç saat 20.00'de, yavaş yavaş yiyin. Mümkün olduğu kadar dışarıda yemek yemekten kaçının.

Ağrılı günlerde ne yemelisiniz?

- Sebze çorbası,
- Rafadan yumurta
- Patates ve diğer sebzelerin püreleri
- Izgara balık
- Muz, elma ve armut
- Papatya ve Nane çayı
- Bol su

Aralarda Ne Yenmeli?


- Havuç, kereviz, kahverengi şeker, şekerli gofret, yulaflı kurabiyeler, pirinçli puding

Ne İçilmeli?

- Asitsiz, alkolsüz içecekler, elma suyu, bitki çayları

Migren nedir, nasıl başa çıkılır?

Migren, tüm dünyada hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen, sık rastlanan ve ağrılı bir hastalık.

Kişilerin yaşamlarındaki olumsuz etkilerine rağmen, migreni olanların çoğu tam tedavi edilmezler. Bu, bazen, migreni olanların tedavi edilme şanslarının olmadığına inanmalarından ve bu konuda doktora gitmemelerinden kaynaklanır. Ancak daha yeni ve daha etkili tedavilerin bulunmasıyla, migreni olan pek çok kişi için yeni umutlar doğmuştur.
Migren atağının sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, migreni olan çoğu kişi, belli faktörlerin Migren ataklarını “tetiklediğine” inanır. Bu tetikleyiciler arasında Stres veya Stres sonrası gevşeme, çok fazla veya çok az uyku, kuvvetli ışık, hava değişiklikleri ve çikolata, peynir, kırmızı şarap, Kahve ve çay gibi yiyecekler yer alır. Çoğu kadında hormonal değişiklikler veya adet dönemi de migreni tetikleyebilir, ancak ataklar başka zamanlarda da olabilir.

MİGREN ATAĞI SIRASINDA NELER OLUR?


Migren atağı dört döneme ayrılabilir, ancak migreni olan insanların çoğu bu dört dönemin hepsini birden yaşamaz. Bu dönemler sırasıyla:

1. Uyarı Dönemi

Migrenin ilk dönemi genellikle birkaç saat sürer fakat birkaç gün de sürebilir. Yorgunluk, esneme, ruh hali değişiklikleri, bazı yiyecekler için açlık ve ışık-ses-kokulara karşı artmış duyarlılık gibi Uyarıcı belirtilerdir. Yaklaşık olarak migreni olan her 10 kişiden 6’sı uyarı dönemini yaşar.

2. Aura

Auralar beynin içinden kaynaklanan, başağrısı atağından genellikle 20 dakika ile 1 saat öncesinde oluşan belirtilerdir. Migreni olan her 10 kişiden ortalama 2’si aura belirtilerini yaşar. Bunlar genellikle görme ile ilgili, çakan ışıklar, zig-zag çizgiler veya görmenin grileşmesi gibi problemlerdir. Aynı zamanda işitme veya konuşma problemleri, zihin bulanıklığı ve vücudun bazı bölümlerinde veya yüzde karıncalanma hissi olabilir. Aura, başağrısı başlamadan önce kaybolabilir veya başağrısı dönemine dek uzayabilir.

3. Başağrısı Dönemi

Çoğu insan için Migren atağının en kötü dönemi başağrısıdır. Genellikle zonklayıcı, ağrılı ve sıklıkla da başın bir tarafındadır.
Ağrı her atakta başın bir tarafından diğer tarafına geçebilir veya başın her iki tarfında olabilir. Ağrı genellikle yürüme veya merdiven çıkma gibi fiziksel aktivitelerle şiddetlenir.

Ancak Migren ’yalnızca bir başağrısı’ değildir. İnsanların çoğu aynı zamanda bulantı hisseder, bazısı da kusar. Migrendeki başağrısına eşlik eden ve sık görülen diğer belirtiler arasında, ışığa, sese ve kokulara aşırı duyarlılık da yer alır. Migrenli insanların çoğu atakları sırasında karanlık ve sessiz bir oda ararlar. Eğer hiç tedavi edilmezse, Migren tipik olarak 4 saat ile 3 gün arasında sürer, ancak süre ortalama 1 gündür.

4. Ağrının Geçme Dönemi

Başağrısı durduktan ya da geçtikten sonra, migrenli insanlarda yeniden normal hissedene dek uzun süre başka belirtiler görülür. Migren atakları genellikle ayda 1 veya 2 kez olur ancak daha sık olabilir. Atakların şiddeti değişiktir ve olacağı önceden kestirilemeyebilir. Yukarıdaki 4 dönemde de her atakta genellikle görülmez. Şiddeti de değişiktir, kişinin aktivitelerini engellemeyecek orta şiddette bir başağrısından, uzun işgöremezlik yaratan şiddetli başağrısına dek değişebilir. Sıklıkla, migreni olan kişi için iki atak birbirinin aynısı değildir.
Migren, Stres yaratıcı bir durum olmakla birlikte, Migren atağının sonunda geçeceğini ve daha ciddi bir şey olmayacağını anlamak önemlidir. Migreni olan bazı insanlar, bu belirtilere yol açan daha ciddi bir şey olabileceğinden endişelenirler, ancak bu çok nadirdir.

 Migren tedavisinde pek çok yol vardır. Bunlar ilaç almaktan, yaşam biçimi değişikliklerine kadar farklılık gösterir.

Migrenin ilaç tedavisinde iki yol izlenir:


1. Akut tedavi (atak tedavisi)Atak tedavisi için basit ağrı kesiciler kullanılabilir, ya da Migren ataklarına özel ilaçlar alınabilir.

2. Önleme tedavisi

Özellikle ataklar çok sıksa ve yaşam kalitesini çok bozuyorsa önleme tedavisi uygulanır. Bu tedavide Migren atağı olsun olmasın, her gün ilaç alınır. Önleme tedavisi atakların sıklığını ve şiddetini azaltmaya yöneliktir.

YAŞAM BİÇİMİ DEĞİŞİKLİKLERİ


Migren ataklarını önlemek için yaşam biçiminizdeki bazı değişikliklerin faydası olur.
Tetikleyicilerden uzak durun!
Başağrısını tetikleyen faktörler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Migren ataklarını önlemek için alınacak önlemlerden ilki, parlak ışık, rüzgar, keskin kokular gibi tetikleyicilerden uzak durmaktır.
Düzenli egzersiz yapın!
Vücudu aşırı zorlamayan, yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi egzersizler kaslarınızdaki gerginliği azaltır, dolaşımınızı artırır. Böylece Migren ataklarınızın sıklığı ve şiddeti önemli ölçüde azalır.
Alışkanlıklarınızı sürdürün!
Düzenli uyuyun,
Düzenli yemek yiyin,
Hafta içi alışkanlıklarınızı hafta sonunda da sürdürün.

Migrenden kaynaklanan baş ağrılarına çoğu zaman doğru teşhis konulamıyor ve ağrıların sinüzit veya başka nedenlerden kaynaklandığı sonucuna varılıyor. Ancak bu yanlış teşhisler yine de uzman doktorlara Migren ağrılarını tedavi etme şansı tanıyor.

Migren ağrıları erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülüyor. Bu ağrılara hava değişikliği, şarap veya çikolata tüketimi neden olabiliyor. Kadınlarda estrojen düzeyinin değişmesi de Migren ağrılarının bir başka nedeni.

Bonnie Muir

Örneğin Bonnie Muir, son 40 yıldır bu ağrılardan şikayetçi. Haftada iki ila dört kez migreni tutan Bonnie bazen ağrıyı geçirmek için başını buzlu suya daldırıyor. "Ağrı çok şiddetliyse hiçbir şey yapamıyorsunuz" diyen Muir, ilaç almanın bile çoğu zaman fayda etmediğini söylüyor.

Migren ilaçları Bonnie'de olduğu gibi çoğu hastada işe yaramıyor. Kulak-burun-boğaz uzmanı Doktor Feridun Behin, burun boşluğundaki kemikler septum’a yani bu boşluğu ikiye bölen kıkırdağa baskı yaptığında Migren ağrıları oluştuğunu anlatıyor. Doktor Migren hastalarının üçte ikisinde ameliyatın başarılı sonuç verdiğini söylüyor.

Dr. Feridun Behin

Behin şöyle konuşuyor: "Migrenden şikayetçi olanlarda ameliyat her zaman kesin çözüm değil. Genelde hastalarımızın üçte ikisi ameliyattan sonra başağrılarından kurtuluyor."

Bazı doktorlar ise ameliyata daha kuşkulu yaklaşıyor. Doktor Larry Newman da bu uzmanlardan biri. Newman'a göre, ameliyat ilaçla tedaviyle bütünleştirilmeli. Böylece ameliyat sonrasında hastaların ilaca verdikleri olumlu tepkinin artması sağlanabilir.

Bonnie Muir da ameliyat olduktan sonra iki hafta içinde yalnızca iki kez başağrısı çekmiş. Muir, şimdi hayatının tamamen değiştiğini, eskiden olduğu gibi dayananılmaz başağrıları çekmediğini söylüyor.

MİGREN

Yaygın olarak görülen bir hastalık olup hastalığın en belirgin özelliği periyodik olarak gelen tek taraflı baş ağrısının mevcudiyetidir. Kadın populasyonun %15-20 sini ,erkek popülasyonun ise %5-10 unu etkilemektedir. İlk atak çoğunlukla 10-30 yaş arası dönemde görülmekte olup , 10 yaş altı ve 45 yaş üstü dönemde başlama olasılığı oldukça nadirdir.

Tanım:

İyi huylu ve tekrarlayıcı beraberinde baş ağrısı, bulantı, Kusma ve veya çeşitli nörolojik semptomlar olan hastalıktır

MİGREN TÜRÜ BAŞ AĞRISININ SEBEPLERİ:

Ağrı dönemlerinde kafa içi ve kafa dışı damarlarda vazomotor bir reaksiyon olduğu kesindir. (Ağrı öncesi fazda damarlarda daralma, ağrı döneminde ise damarlarda bir genişleme olur. Damarlardaki genişleme daha çok kafa dışı büyük arterlerde belirgindir ve ağrı oluşumundan doğrudan sorumlu sayılır.)

Çeşitli vazoaktif maddelerin (GABA, histamin, tiramin, prostoglandin, ketekolamin, seratonin vs...) vazomotor reaksiyonlardaki rolü tartışmalıdır.

Ağrı öncesi dönemde tronbosit agregasyonu artar. Bu olay, vazoaktif maddelerin açığa çıkmasında tronbositlerin rol oynadığını telkin etmektedir.

Ayriyetten vasoaktif maddelerin arterler çevresinde toplanarak damarda genişleme yaptığı ve ağrı eşiğini düşürdüğü ileri sürülmektedir.
Bazen dışarıdan alınan bazı maddelerinde benzer sonuçlar gösterdiği saptanmıştır. Örneğin tiramin içerdiği bilinen bazı peynir çeşitleri, kırmızı şarap, deniz ürünleri, çikolata, alkol gibi maddeler Migren krizini uyarabilmektedir.

Strese bağlı olarak ve adet öncesi dönemde ağrının sıklaşması bu dönemde salınan endojen vazoaktif maddelerin etkisine bağlıdır.
Migren hastalığında genetik olayın rolü kesin olmamakla birlikte düşünülmektedir. Migren hastalığının ailevi hemiplejik tipinde 19 uncu kromozomda bozukluk olduğu bilim adamlarınca saptanmıştır.

MİGREN TÜRÜ BAŞ AĞRSININ ÖZELLİKLERİ:

1. )Şiddetli bir ağrı krizidir.

2. )Ağrının süresi:

Ağrı süresi ve ataklar arası süre değişkendir. (Bazı hastalarda haftada birkaç atak meydana gelir iken bazı hastalarda bu süre baya uzundur, ama ortalama ayda 2-3 atak görülür)

Atak süresi 3 saat ten az değildir, 24 saat sürdüğü olur nadiren de birkaç güne kadar uzar.

3. )Ağrı lokalizasyonu:

Tek taraflı (Hemikranial) veya nadir olarak ta yaygın (Holokranial) baş ağrısı söz konusudur.

Israrla aynı tarafta görülebileceği gibi bazen başın karşı tarafında da görülebilir.

4. )Ağrının şekli:

Çoğunlukla başlangıçta; Batıcı, oyucu ve de zonklayıcı olduğu söylenir ama, sonradan künt ve devamlı bir hal alır.

Çocukluk çağında atak sürelerinin daha kısa sürdüğü bazı çalışmalarda gösterilmiştir.

5. )Baş ağrısına ek olarak bazen bulantı, Kusma ve öğürme gibi otonom belirtiler olaya eşlik eder.

6. )Migrenli hastalarda bazen iritabilite, konsantrasyonda azalma, huy değişikliği görülebilir çok nadir olarak ta bilinç bozukluğu meydana gelebilir.

7. )Görsel bazı bulgular :

8.)Elde, yüzde ve vücutta iğnelenme, uyuşma ve karıncalanma meydana gelebilir.

Geçici tam körlük, göze bazen kıvılcım çakıyormuş gibi olur.

KLASİK MİGREN:


Çocukluk çağı, adölasan ve erken ergenlik döneminde başlar. İlk atak genelde 50 yaş civarında gelir. Aile hikayesi pozitiftir. Kadınlarda daha sık olarak görülür. Nöbetler 2-6 saat kadar sürer, ve Uyku ile geçer. Ataklar yukarıda da anlatıldığı üzere bazı provakatör faktörler ile aktive olur.

Klasik migrende psişik, otonom ve nörolojik prodromal belirtiler (Öncü belirtiler:Tek yada çok sayıda 5-60 dakika kadar süren, her iki gözün bir yarısında skotom alanı etrafında çizgi ve ışıklanmalar görülür) belirgindir, ağrıdan saatler hatta günler öncesinden kendini belli eder. Ağrı atağı basit migrene oranla daha kısa sürer. Migrenli olguların % 10 kadarını oluşturur.

Asıl olarak üç tane belirtisi vardır:

Skotom (Görme alanının herhangi bir yerinde boşluklar, bu boşlukların rastladığı bölgeleri hasta göremez.)
Tek taraflı yarım baş ağrısı
Beraberinde bulantı ve kusma.

BASİT MİGREN:


Özelliği tek yada çift taraflı baş ağrısı, bulantı ve nadiren de kusmadır. Bu tipte nadiren görme ile ilgili komplikasyonlar meydana gelir.
Bayanlarda daha sık görülür.Klasik migrenden daha şiddetli ve ağır başlar. Saatler hatta günlerce sürebilir.

Tüm Migren olgularının % 80'ini oluşturmaktadır.Bu Migren türünde klasik migrenin aksine prodromal belirtiler (Öncü belirtiler; Tek yada çok sayıda 5-60 dakika kadar süren her iki gözün bir yarısında skotom alanı etrafında çizgi ve ışıklanmalar görülür) belirsiz ve kısa sürelidir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Açlıkla Tedavi Adet Dönemi Baş Ağrısı
 Adet Döneminde Baş Ağrısı Adet Migreni
 Adet Öncesi Baş Ağrısı Ağır Hastalıkların Özellikleri
 Ağrıya Duyarlı Bölgeler Akapunktur Migren
 Akapunktur Migren Tedavisi Akıl ve Zeka
 Alkolden Sonra Baş Ağrısı Ani Baş Ağrısı
 Ani Baş Ağrısı Nedenleri Ani Baş Ağrısı Sebepleri
 Aşırı Baş Ağrısı Aşırı Baş Ağrısı Nedenleri
 Auralı Migren Auralı Migren
 Auralı Migren Tedavisi Ayak Baş Ağrısı
 Baş Ağrısı Baş Ağrısı Baş Ağrısı
 Baş Ağrısı Baş Dönmesi Baş Ağrısı Baş Dönmesi
 Baş Ağrısı Bitkisel Baş Ağrısı Bitkisel Çözüm
 Baş Ağrısı Bitkisel Tedavi Baş Ağrısı, Bulantı
 Baş Ağrısı Çeşitleri Baş Ağrısı Çözümleri
 Baş Ağrısı Doktoru Baş Ağrısı Duaları
 Baş Ağrısı Duası Baş Ağrısı Hangi Bölüm Bakar
 Baş Ağrısı Hastalıkları Baş Ağrısı İçin
 Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çözüm Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler
 Baş Ağrısı İçin Dua Baş Ağrısı İçin Dualar
 Baş Ağrısı İçin Faydalı Bitkiler Baş Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir
 Baş Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilmeli Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir
 Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir Baş Ağrısı İçin İlaç
 Baş Ağrısı İçin Okunacak Dua Baş Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler
 Baş Ağrısı İlaç İsimleri Baş Ağrısı Kulak Çınlaması
 Baş Ağrısı Kusma Baş Ağrısı Mide Bulantısı
 Baş Ağrısı Mide Bulantısı Nedenleri Baş Ağrısı Migren
 Baş Ağrısı Migren İlaçları Baş Ağrısı Nasıl Geçer
 Baş Ağrısı Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm Baş Ağrısı Nasıl Geçer Nedenleri
 Baş Ağrısı Nasıl Geçer Nedenleri Baş Ağrısı Nasıl Geçer Nelerdir
 Baş Ağrısı Nasıl Geçer Tedavi Baş Ağrısı Nasıl Geçirilir
 Baş Ağrısı Nasıl Giderilir Baş Ağrısı Neden Kaynaklanır
 Baş Ağrısı Neden Olur Baş Ağrısı Nedenleri
 Baş Ağrısı Nedenleri Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir
 Baş Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi Baş Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi
 Baş Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi Baş Ağrısı Nedir
 Baş Ağrısı Polikliniği Baş Ağrısı Sebepleri
 Baş Ağrısı Sinüzit Baş Ağrısı Tedavi
 Baş Ağrısı Tedavi Yöntemleri Baş Ağrısı Tedavisi
 Baş Ağrısı Tepkilerinin Anlaşılması Baş Ağrısı Ve Baş Dönmesi
 Baş Ağrısı Ve Halsizlik Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı
 Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı Nedenleri Baş Ağrısı Ve Nedenleri
 Baş Ağrısına Baş Ağrısına Bitkisel Çözüm
 Baş Ağrısına Bitkisel Çözümler Baş Ağrısına Çözüm
 Baş Ağrısına Çözümler Baş Ağrısına Doğal Çözüm
 Baş Ağrısına Doğal Çözümler Baş Ağrısına Doğal Tedavi
 Baş Ağrısına Dua Baş Ağrısına Hangi Bitki İyi Gelir
 Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Baş Ağrısına Kesin Çözüm
 Baş Ağrısına Neler İyi Gelir Baş Ağrısına Şifalı Bitkiler
 Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları Baş Ağrısından Sonra Burun Kanaması
 Baş Ağrısının 10 Nedeni Baş Ağrısının Belirtileri
 Baş Ağrısının Çözümleri Baş Ağrısının Göze Vurması
 Baş Ağrısının Gözlere Vurması Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir
 Baş Ağrısının Sebepleri Baş Ağrısının Sonuçları
 Baş Ağrısının Tedavisi Baş Ağrısının Zararları
 Baş Boyun Ağrısı Baş Parmak Ağrısı
 Baş Ve Boyun Ağrısı Baş Ve Boyun Ağrısı Nedenleri
 Baş Ve Göz Ağrısı Beslenmenize Dikkat Ederek Migrenden Uzak Durun
 Bitkisel Migren Tedavisi Bitkisel Migren Tedavisi
 Botoks Migren Tedavisi Botoksla Migren Tedavisi
 Boyun Ağrısı Baş Ağrısı Boyun Baş Ağrısı
 Boyun Fıtığı Baş Ağrısı Boyun Fıtığı Baş Ağrısı Yaparmı
 Boyun Fıtığı Belirtileri Baş Ağrısı Boyun Fıtığı Ve Baş Ağrısı
 Boyun Ve Baş Ağrısı Boyun Ve Baş Ağrısı Nedenleri
 Boyundan Gelen Baş Ağrısı Burun Tıkanıklığı Baş Ağrısı
 Burun Tıkanıklılığı Ve Baş Ağrısı Çevresel Ve Diğer Tetikleyicilerin Elenmesi
 Cluster Baş Ağrısı Cluster Baş Ağrısı Tedavisi
 Çocuklarda Baş Ağrısı Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri
 Çok Şiddetli Baş Ağrısı Devamlı Baş Ağrısı
 Devamlı Baş Ağrısı Nedenleri Diş Baş Ağrısı Yaparmı
 Doğal Tedavinin Yorumu Düşük Tansiyon Baş Ağrısı
 Ek: Birkaç Destekleyici Çalışma El Baş Parmak Ağrısı
 Excedrin Migren Gebelikte Baş Ağrısı
 Gebelikte Baş Ağrısı Gebelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer
 Gebelikte Baş Ağrısı Nedenleri Gece Baş Ağrısı
 Geçmeyen Baş Ağrısı Geçmeyen Baş Ağrısı Nedenleri
 Gerginlik Baş Ağrısı Gerilim Baş Ağrısı
 Gerilim Baş Ağrısı Tedavisi Gerilim Tipi Baş Ağrısı
 Gerilim Tipi Baş Ağrısı Belirtileri Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nasıl Geçer
 Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi
 Göz Bozukluğu Baş Ağrısı Göz Migreni
 Göz Migreni Göz Migreni Nedir
 Göz Migreni Tedavisi Göz Ve Baş Ağrısı
 Guatr Baş Ağrısı Yaparmı Halsizlik Baş Ağrısı
 Hamilelik Baş Ağrısı Yaparmı Hamilelikte Baş Ağrısı
 Hamilelikte Baş Ağrısı Hamilelikte Baş Ağrısı
 Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer
 Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Giderilir Hamilelikte Baş Ağrısı Nedenleri
 Hamilelikte Baş Ağrısı Olurmu Hamilelikte Migren
 Hergün Baş Ağrısı İbrahim Saraçoğlu Baş Ağrısı
 İbrahim Saraçoğlu Baş Ağrısı Kürü İbrahim Saraçoğlu Migren
 İlaç Kullanmak Şartsa Kadınlar Ve Migren Üzerine Bir Not
 Kansızlık Baş Ağrısı Yaparmı Köreltme
 Kronik Baş Ağrısı Kronik Baş Ağrısı Nedir
 Kulak Çınlaması Ve Baş Ağrısı Kulak Ve Baş Ağrısı
 Küme Baş Ağrısı Küme Baş Ağrısı Nedenleri
 Küme Baş Ağrısı Nedir Küme Baş Ağrısı Tedavisi
 Küme Tipi Baş Ağrısı Küme Tipi Baş Ağrısı Tedavisi
 Lodos Baş Ağrısı Mide Bulantısı Ve Baş Ağrısı
 Mide Bulantısı Ve Baş Ağrısı Sebepleri Mide Migreni
 Migren Migren
 Migren 10 Migren 11
 Migren 12 Miğren 14
 Migren 15 Migren 16
 Migren 17 Migren 3
 Migren 4 Migren 5
 Migren 6 Migren 8
 Migren 9 Migren Ağrı Kesici
 Migren Ağrıları Migren Ağrısı
 Migren Ağrısına İlaç Migren Ağrısına İlaçları
 Migren Akapunktur Tedavisi Migren Ameliyatı
 Migren Atakları Migren Bandı
 Migren Bantı Migren Bantları
 Migren Baş Ağrısı Migren Belirtileri Nelerdir
 Migren Bitkisel Migren Bitkisel Çözüm
 Migren Bitkisel Çözüm Migren Bitkisel Tedavi
 Migren Bitkisel Tedavisi Migren Bitkisel Tedavisi
 Migren Botoks Migren Çayı
 Migren Çeşitleri Migren Çeşitleri 2
 Migren Doğal Tedavi Migren Doktoru
 Migren Hapı Migren Hapları
 Migren Hastalığı Migren Hastalığı 2
 Migren Hastalığı Nedir Migren Hastalığı Tedavisi
 Migren Hastalığının Tedavisi Migren İçin Bitkisel Çözüm
 Migren İçin Bitkisel Tedavi Migren İğnesi
 Migren İlacı Migren Kesin Çözüm
 Migren Kesin Çözüm Migren Kesin Çözüm
 Migren Kolyesi Migren Kremi
 Migren Krizi Migren Kürü
 Migren Nasıl Geçer Migren Nasıl Oluşur
 Migren Neden Olur Migren Neden Oluşur
 Migren Nedenleri Migren Sebepleri
 Migren Sendromunun Tanımı Migren Şifalı Bitkiler
 Migren Şifalı Bitkiler Migren Son
 Migren Taşı Migren Tedavi
 Migren Tedavi Merkezleri Migren Tedavi Yöntemleri
 Migren Tedavileri Migren Tedavileri
 Migren Tedavisi Mıgren Tedavısı
 Mıgren Tedavisi Migren Tedavisi
 Migren Tedavisi Ankara Migren Tedavisi Bitkisel
 Migren Tedavisi Bitkisel Migren Tedavisi İzmir
 Migren Tedavisi Varmı Migren Tedavisi Varmı
 Migren Tedavisinde Akapunktur Migren Tedavisinde Botoks
 Migren Testi Migren Yarı Baş Ağrısı
 Migrende Migrende Bitkisel Çözüm
 Migrende Son Tedavi Migrenden Kurtulmanın Yolları
 Migrenden Nasıl Kurtulurum Migrene Bitkisel Tedavi
 Migrene Bitkisel Tedavi Migrene Bitkisel Tedavi
 Migrene Çare Migrene Çözüm
 Migrene Kesin Çözüm Migrene Ne İyi Gelir
 Migrene Son Migreni
 Migreni Neler Tetikler Migreni Tetikleyen Besinler
 Migreni Tetikleyen Faktörler Migreni Tetikleyen Gıdalar
 Migreni Tetikleyen Nedenler Migreni Tetikleyen Şeyler
 Migrenin Migrenin Anatomisi
 Migrenin Belirtileri Migrenin Belirtileri 2
 Migrenin Belirtileri Nelerdir Migrenin Bitkisel Tedavisi
 Migrenin Boyun Ve Baş İle İlişkileri Migrenin Çaresi
 Migrenin Nedenleri Migrenin Sebepleri
 Migrenin Tedavisi Migrenin Tedavisi 2
 Migrenin Tedavisi Nedir Migrenin Zararları
 Migrenle Nasıl Başa Çıkılır Migrenli Ünlüler
 Migrenlilerin Huyu Mustafa Ertaş Migren
 Nane Yağı Migren O An Ölmeyi İstersiniz
 Panik Atak Baş Ağrısı Prevalans
 Psikolojik Baş Ağrısı Regl Dönemi Baş Ağrısı
 Salva Migren Taşı Şiddetli Baş Ağrısı
 Şiddetli Baş Ağrısı Nasıl Geçer Şiddetli Baş Ağrısı Nedenleri
 Şiddetli Baş Ağrısı Sebepleri Şiddetli Baş Ağrısı Tedavisi
 Şiddetli Baş Ağrısı Tedavisi Şiddetli Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı
 Şifalı Bitkiler Baş Ağrısı Şifalı Bitkiler Migren
 Sinirsel Baş Ağrısı Sinüzit Baş Ağrısı
 Sinüzit Ve Baş Ağrısı Sinüzitte Baş Ağrısı
 Stres Baş Ağrısı Strese Bağlı Baş Ağrısı
 Sürekli Baş Ağrısı Sürekli Baş Ağrısı Nedenleri
 Tansiyon Baş Ağrısı Tansiyon Baş Ağrısı Yaparmı
 Tansiyona Bağlı Baş Ağrısı Tek Taraflı Baş Ağrısı
 Üçlü Tedavi Ve Diğer Önlemlerle Migrenden Kurtulma... Üçlü Tedaviyle İlgili Soru Ve Cevaplar
 Üçlü Terapinin İçeriği Uyku Üzerine Birkaç Söz
 Uykuda Baş Ağrısı Uzun Süreli Baş Ağrısı
 Uzun Süren Baş Ağrısı Vasküler Baş Ağrısı
 Yarım Baş Ağrısı Yarım Baş Ağrısı Nedenleri
 Yarım Baş Ağrısı Sebepleri Yemekte Baş Ağrısı
 Yeni Umut : Doğadan Yürüyerek Migrenden Kurtulun
 Zonklayıcı Baş Ağrısı

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.