Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Mide Asidi Neden Mideye Zarar Vermez

Vücudumuzdaki yaşamsal etkinliklerin sürmesi yani organlarımızın çalışması ve hücrelerimizin yenilenmesi için gerekli olan temel maddeleri çeşitli yiyecek ve içeceklerden sağlarız. Ama yediğimiz her yiyeceğin bu temel maddelere ayrışması ve vücutta kullanılabilecek duruma gelmesi için çok köklü değişikliklerden geçmesi yani sindirilmesi gerekir. Bu işlemde önemli bir rolü olan mide dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Kendisi de et olan mide, etleri sindiren asitler salgılarken kendi kendisini sindirmez. Bunun için midede özel bir sistem kurulmuştur. Midedeki Tıraş Bıçağını Sindirecek Güçteki Asitler Nasıl Etkisiz Hale Gelir?

Mide her aşaması kompleks bir amaca hizmet eden üstün bir tasarıma sahiptir. Yediğimiz besinler yemek borusundan geçtikten sonra mideye ulaşır. Midedeki sindirim işlemi ağızdaki sindirim hareketlerinden farklıdır. Burada çok kuvvetli asitler devreye girer. Besinler yemek borusundan mideye iner inmez, mide yüzeyindeki hücreler gastrik asit adında bir sıvı salgılamaya başlar. Bu sıvıyla aynı anda pepsin ve hidroklorik asit adında kimyasal öğütücü sıvılar da salgılanır. Bu asitler bir tıraş bıçağını bile sindirebilecek kadar güçlüdür. Protein benzeri sindirimi zor maddeler için bu asitlerin olması zorunludur. Ancak burada çok önemli bir detay vardır. Midenin kendisi de yapı olarak proteinden oluşmuştur. Peki o zaman nasıl olup da tıraş bıçağını bile sindirebilen bir asit, midenin kendisine zarar vermemektedir?

Bu da insan vücudundaki benzersiz tasarım örneklerinden biridir. Midenin girintili çıkıntılı duvarlarının derinlikleri sayesinde mide kendi kendini sindirmez. Mide duvarlarındaki derin çukurlarda birbirinden farklı özelliklere sahip hücreler yer alır. Hassas bir denge içinde, midedeki birtakım hücreler asit salgılarken, bu hücrelerin yanıbaşında bulunan başka hücreler de yapışkan bir sıvı salgılar. "Mukus" isimli bu sıvı midenin yüzeyini örter ve mide duvarını asitlere karşı bir kalkan gibi korur ve enzimlerin mideye zarar vermesini engeller. Parçalayıcı enzimler kadar enfeksiyon yapan virüs ve diğer mikroorganizmaların da hücrelerin içine girmelerini engelleyen mukus, aynı zamanda yiyeceklerin kanal içindeki hareketlerini kolaylaştıran bir kayganlaştırıcıdır da.

Mide Asidi Halıyı Delebilecek Güçtedir


Bu işlemler nasıl gerçekleşmekte, midedeki bu koruyucu ortam nasıl oluşmaktadır? Midedeki hücreler kendi kendilerine bu maddelerin üretimini yapmaya karar vermiş ve bir şekilde koruyucu maddelerin formülünü bulmuş olabilirler mi? Hücrelerin böyle bir şey yapabilmek için nelere ihtiyacı olacaktır düşünelim:

Öncelikle sindirim için gerekli olan maddenin üretimi için, birtakım hücreler, yiyeceklerin sindirilmesi gerektiğinin şuurunda olmalıdırlar. Aynı hücreler sindirim için asit gibi bir maddeye ihtiyaç olduğunu bilmelidirler. Daha sonra hücrelerin, en uygun asitin formülünü bulup, bu formül doğrultusunda üretim yapmaları gerekir. Koruyucu maddenin üretimi içinse, birtakım hücrelerin, bu asitin midenin kendisine zarar verebileceğini tespit etmeleri, sonra bu hücrelerin asit örneklerini alıp laboratuvarda incelemiş ve asidin etkisini durduracak formülü geliştirmiş olmaları gerekir. Bu arada bu asitin bir damlası dahi halıda koca bir delik açabilecek kadar etkilidir. Bu nedenle herhangi bir formül hatasının, midenin asitler tarafından eritilmesi anlamına geleceği de unutulmamalıdır.

Elbette ki midedeki birbirini dengeleyen maddelerin oluşumu o kadar kolay değildir. Maddelerin formüllerinin tutturulması bile başlı başına bir olaydır. Kaldı ki gözle görülemeyecek kadar küçük bir varlık olan hücrenin kimyasal formüller oluşturup, bu formülleri biraraya getirip bir madde oluşturmasının imkanı yoktur. Şuursuz atomlardan oluşan bir hücrenin böyle bir akla ve yeteneğe sahip olduğunu iddia etmek akılcılıktan uzaklaşmak olacaktır.

Bununla birlikte akıl ve mantık sınırlarından uzaklaşmayı kabul ederek bir insanın midesinde asitin bir şekilde ortaya çıktığını varsaysak bile, onu dengeleyecek maddenin zaman içinde ortaya çıkmasının beklenmesi de söz konusu dahi olamaz. Çünkü tıraş bıçağını eritebilecek kadar güçlü olan asitler, mideyi çok kısa bir süre içinde tahrip edecektir. Asitlerin değil milyonlarca yıl, 2-3 gün hatta daha da kısa bir süre için bile midede beklemesi imkansızdır. (Harun Yahya, İnsan Mucizesi)

Vücudumuzdaki dengelerden herhangi birinde oluşabilecek değişiklikler tüm kompleks sistemlerin bozulmasına, görevini tam yapamamasına, kimi zamanda vücuda zarar vermesine sebep olur. Ancak Rabbimiz'in üstün yaratışı sayesinde bu işleyiş sürekli ve düzenli olarak büyük bir uyum içinde devam eder. Tüm bu işlemler, Allah'ın üstün yaratışındaki düzenin ve kusursuzluğun sayısız örneğinden sadece biridir. Allah insan bedenini, bir bütün olarak kusursuz bir tasarımla yaratmıştır. Bir ayette şöyle buyrulmaktadır:

Göklerde ve yerde büyüklük O’nundur. O, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Casiye Suresi, 37)
 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Aniden Mide Bulantısı Antral Gastrit Tedavisi
 Aşırı Mide Yanma En İyi Reflü İlacı
 Gastrit Diyet Gastrit İçin Şifalı Bitkiler
 Gastrit İlaç Gastrit İlaçlar
 Gastrit Mide Gastrit Nedir?
 Gastrit Reflü Gastrit Tedaviler
 Gastrit Tedavileri Gastrit Tedavisinde Kullanılan İlaç
 Gastrit Ülseri Gastrit Ve Reflüler
 Gastrit ve Tedavi Gastrite Bitkisel Çözümler
 Gastrite Dokunan Yiyecekler Gastritin İlaçlar
 İbrahim Saraçoğlu Mide Yanması Kronik Gastrit Belirti
 Kronik Gastrit Diyet Kronik Gastritler
 Mide Ağrı Mide Ağrı Gastrit
 Mide Asidi Belirti Mide Asidi Fazlalığı
 Mide Asidi Fazlalığında - Mide Ekşimesinde Mide Asidi Fazlalığında Mide Ekşimesinde
 Mide Asidi Nasıl Giderilir Mide Asidi Ne
 Mide Asidi Neden Mideye Zarar Vermez Mide Asidi Neden Olur
 Mide Asidi Tedavileri Mide Asit Fazlalığı
 Mide Asiti Tedavi Mide Asitler
 Mide Bulantısına İyi Gelen Çorbalar Mide Bulantısına İyi Gelen Meyveler
 Mide Bulantısına İyi Gelen Yemekler Mide Gastridi
 Mide Gastrit Görüntüleri Mide Gastrit Tedaviler
 Mide Gastriti 3 Mide Gastriti Belirtileri
 Mide Gastriti Nedir Mide Gastriti Tedavisi
 Mide Gastritinin Tedavisi Mide Gazı 7
 Mide Hastalık Mide Hastalık Gastrit
 Mide Hastalıkları? Mide Hastalıkları Belirti
 Mide Hastalıkları Reflüler Mide Hastalıkları Tedavi
 Mide Hastalıkları ve Belirtileri Mide Hastalıkları ve Tedavileri
 Mİde Hastalıkları ve Tedavisi Mide Krampları Nedenler
 Mide Rahasızlığı Mide Rahatsızlığı Belirti
 Mide Rahatsızlık Mide Rahatsızlıkları Belirtisi
 Mide Reflü Belirtiler Mide Reflü Tedavi
 Mide Reflüler Mide Reflüsü
 Mide Reflüsü Belirtiler Mide Reflüsü Ne
 Mide Reflüsü Tedavi Mide Tedaviler
 Mide Ülser Belirti Mide Ülseri Belirti
 Mide Ülseri Belirtileri ve Tedavisi Mide Ülseri Belirtisi
 Mide Ülseri Nedir Mide Ülseri Tedavisi
 Mide Ülserine Ne İyi Gelir  Mide Ülserler
 Mide Üşütmesi 3 Mide Yanma Tedavi
 Mide Yanma Tedavisi Mide Yanmalar
 Mide Yanması 7 Mide Yanması Reflü?
 Mide Yanmasına Hangi İlaç İyi Gelir  Mide Yanmasına Ne İyi
 Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?  Mide Yanmasına Ne İyi Gelir UzmanTV?
 Mide Yara Midede Asit Fazlalık
 Midede Gastrit Ne Midede Gastritler
 Midede Gastritlik Midede Reflü Belirti
 Midede Reflü Nedir Midede Reflüler
 Midede Ülserler Midede Yanmalar
 Midenin Yanmasına Ne İyi Gelir Mideye Yanmasına Ne İyi Gelir
 Miğde Ülseri Miğde Yanmasına Ne İyi Gelir
 Reflü Belirtiler Reflü Bitkisel Tedaviler
 Reflü Diyeti Reflü Hastalık
 Reflü İçin Diyetler Reflü İçin İlaçlar
 Reflü İlaçlar Reflü Neden Olur
 Reflü Tedavi Reflü Tedavi Bitkisel
 Reflü Tedavileri Reflü Ülser
 Reflünün Bitkisel Tedavi Ülser Gastrit
 Ülser İlaçlar Ülser ve Gastritler
 Ülserin Belirtiler

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.