Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mide Ağrısı Kusma
Mide Ağrısı Kusma
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Mide Ağrısı Kusma ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Mide ağrısı kusma ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...

Mide bulantısı en yaygın rahatsızlıklardan biridir ve her zaman olmasa da kusmayla sonuçlanabilir. Kusma, istemsiz kas spazmlarının mideye baskı yaparak, mide içindekilerin ağız yoluyla dışarı çıkması sonucu gerçekleşir.

Uyarı! Mide ağrınız çok şiddetli ve uzun süredir devam ediyorsa, derhal bir doktor çağırın.

Mide Bulantısı ve Kusma Belirtileri; Mide bulantısı, kusma noktasına gelmiş olma halidir. Kusma, mide bulantısını her durumda izlemez. Bir sıcaklık dalgası, onu takip eden ve genelde kusmayla sonuçlanan soğuk ve nemli bir his genel olarak mide bulantısı ve kusma belirtileri arasında sayılabilmektedir.

Yol tutması rahatsızlığı ise yolculuk sırasında oluşan mide bulantısı, terleme ve baş dönmesi halidir.

Mide Bulantısı ve Kusma Nedenleri

Mide bulantısı ve kusma, çürümüş besinlerin ya da kişinin aleıjisi olan gıdaların yenmesi sonucu ortaya çıkar. Grip ve diğer enfeksiyonlar mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir. Dengenin bozulması, mide bulanmasına ve kusmaya neden olabilir.

Bu durum genelde vasıta tutması biçiminde; örneğin arabayla, otobüsle, tekneyle ya da uçakla yolculuk yaparken gördüklerinizin, kulağmızdaki denge mekanizmasının duyumsadıldarıyla uyuşmaması sonucu ortaya çıkar ve bu durum etkilerini bazı kişilerde çok hızlı biçimde gösterir. Mide bulantısı ve kusma, gebeliğin erken dönemlerinde çok yaygındır. Migrenin belirtileri arasında da mide bulantısı ve kusma vardır. Hepatit, kontrolsüz Diyabet (kontrolsüz şeker hastalığı), apandisit gibi bazı ciddi hastalıklar da mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir.

Mide Bulantısı ve Kusma için Doktor Önerileri

Mide bulantısının tedavisi, nedenine bağlı olarak değişebilir. Migren ya da enfeksiyon sonucu ortaya çıkmışsa, doktorunuz bunlara uygun ilaçlar yazacaktır. Neden gıda zehirlenmesiyse, bol bol su içmenizi ve kendinizi daha iyi hissedinceye kadar, kızarmış ekmek ve kraker gibi gıdalar dışında hiçbir şey yememenizi önerecektir. Sürekli kusma ve kan kusma gibi durumların nedenini saptayabilmek içinse daha derinlemesine bir inceleme gerekecektir.

Vasıta tutmasından kaçınmak için, aracın en sabit yerine oturmaya çalışın. Bu arabada ve otobüste ön koltuklar, uçakta kanadara en yakın yerler, gemilerdeyse Ön ya da orta kamaralardır. Gözünüzü kapatın ya da ufka dikin. Her zaman vasıtanın gittiği yönde oturun. Okumak gibi uzun süre bakmayı gerektirecek hiçbir şey yapmayın. Yolculuktan önce sık sık ama az miktarda yemek yiyin, yağlı yiyeceklerden kaçının ve mideye zarar verecek portakal suyu ve Kahve gibi içecekler dışında bolca sıvı tüketin. Doktorunuz, vasıta tutması için yolculuklardan önce alabileceğiniz bir ilaç önerebilir.

Mide Bulantısı ve Kusma için Doktora Danışın

Mide bulantısı ve kusmanın yanında şiddetli karın ağrısı, baş ağrısı, bulanık görme ve isilikler varsa, kusma ve ishal (diyare) yirmi dört saatten çok sürdüyse, yeni bir ilaç kullanıyorsanız en kısa sürede doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Uyarı! Kahve telvesine benzer koyu bir tortu ya da kan kustuysanız ya da bebeğiniz içtiği sütü hemen çıkarıyorsa derhal acil yardımı arayın.

Mide Bulantısı ve Kusma için Bitkisel ve Alternatif Tedaviler

Mide Bulantısı ve Kusma için Bitkisel ilaç Tedavisi;


Zencefil (zingiber offuinale), Romen papatyası (Anthenus nobilis) ya da yalancı ısırgan (Ballota nigra) demleyerek mide bulantısını azaltabilirsiniz. Poşet bitki çayını ya da bir çay kaşığı kurutulmuş bitkiyi bir fincan kaynar suyun içinde beş dakika demleyin ve ardından gerekirse süzün. Uyarı! Gebeyseniz, yalancı ısırgan kullanmayın.

Mide Bulantısı ve Kusma için Homeopati Tedavisi;

Aşağıdaki ilaçlardan her iki saatte bir, 12x doz olarak alabilirsiniz. Bu ilaçlan kullanmadan 15 dakika önce ve sonrasında, hiçbir şey yiyip içmeyin ve dişlerinizi fırçalamayın. Mide bulantınız varsa, Bryonia (Şeytan şalgamı) almayı deneyin. Mide bulantısı ve kusma için, Ipecac (ipeka) alın.

Mide Bulantısı ve Kusma için Akupres Tedavisi;

Mide bulantısından kurtulmak için, iki ya da üç defa, bilek çizginizin iki parmak altına bir dakika boyıınca sıkıca bastırın. Aynı işlemi diğer bileğinizde de tekrarlayın. Bu noktalara basınç uygulayan kol bantları da mevcuttur.

Vasıta tutması şikayetlerini gidermek için, işaret parmağınızı çenenizin arkasındaki oyuklara bastırmak suretiyle denge mekanizmanıza yardımcı olabilirsiniz. Bir dakika boyunca hafifçe bastırıp derin derin nefes alın. Aynı işlemi iki kez tekrarlayın.

Mide Ağrısı ve Mide Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Mide ağrısının bozulmuş ya da alerjiniz olan yiyecekleri yeme ve viral enfeksiyon gibi birçok nedeni olabilir. Şiddetli karın bölgesi ağrılarının peptik ülser ve apandisitle bağlantısı olabilir.

Doktorun tedavisi, rahatsızlığın nedenine göre farklılık gösterecektir. Ortada ciddi sayılabilecek bir durum yoksa, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenizi ve stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmenizi tavsiye edebilir.

Ağrı bölgesine sıcak su dolu bir şişe koyarak istirahat etmek acıyı dindirebilir. Akut ya da sürekli ağrılar daha ayrıntılı bir muayeneyi gerektirir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Dürdana Güzelsoyöncelikle başarılarınızın devamını devam ederim sitenizi sürekli takip ediyorum pekçok yakınım sizin tavsiyelerinizde faydalandılar ve faydalanıyorlar. midemde sürekli yanma,ağrı,kusma gibi şikayetlerim oluyor doktora henüz gitmedim kudret narı tavsiye ettiler acaba etkisi olurmu bilgilendirimisiniz.
  • Şifa Marketİlginize teşekkürler. Allah şifa versin öncelikle. evet kudret narı mide sorunlarında tedavi özellğindedir. detaylar için linki tıklayınız. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/kudret-narli-sari-kantaronlu-karisik-bitki-macunu-800-gr.html
  • Mide

    Ağrısı

    Kusma