Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Merdiven Çıkarken Kalp Çarpıntısı

Merdiven Çıkarken Kalp Çarpıntısı: Kalpte batma hissi, yanma ve sancılanma görülebilir. Merdiven ya da yokuş çıkarken (yani fiziksel bir aktivite sırasında) göğüste ortaya çıkan basınç ya da sıkışma tarzındaki bir ağrının sol kola, boyna, çeneye yayılmasına dikkat etmek gerekir.

Merdiven Çıkarken Kalp Çarpıntısı

 “Çarpıntı” bize kalp atışlarıyla ilgili olarak bir şeylerin yolunda gitmediğini bildiren histir. Çoğunlukla, çarpıntı deyince anlaşılan kalp atışlarının hızlanması olsa da, her zaman bu doğru olmayabilir. Koşarken hissettiğimiz çarpıntı, tahmin ettiğiniz gibi kalp atımının normal olarak hızlanması sonucu oluşur. Bazen bu his erken vuru dediğimiz, normal kalp atımları arasında gelen ek atımlara bağlı olabilir. Birçok hastada ise çarpıntı, kalbin hızlı ve de normal ahenginin dışında atması sonucu oluşur. Yani, kalbin ritmi bozulmuş, aritmi oluşmuştur. Bunlar arasında en sık rastlananı, atriyal fibrilasyon adı verilen çarpıntıdır.

Atriyal fibrilasyon nedir?

 “Atriyal” demek, kulakçık dediğimiz kalbin üst odalarından atriyumlardan- kaynaklanan demektir. Fibrilasyon ise titreşimdir. Dolayısıyla “atriyal fibrilasyon” kalbin üst odalarının kasılma yerine titreştiği anlamına gelir. Kalbimiz normalde bir saat gibi şaşmadan ahenkli olarak (normal ritim) çalışır.

Bunun için sağ kulakçığın tavanındaki aküden çıkan elektrik kıvılcımları düzenli olarak, önce kulakçıkları, sonra üst ile alt kat arasındaki trafodan geçip karıncıkları uyarır. Elektrik akımının yayılımını EKG çekip görebiliriz. Üstteki resimde, sarı, kulakçıkların, yeşil ise karıncıkların uyarılmasını gösteriyor. Atriyal fibrilasyon olduğunda, kulakçıkların bir çok yerinden, normalin dışında, yüzlerce düzensiz uyarı çıkar.

Bu uyarıların hepsi trafoya gelir. Ancak belli sayıda uyarı aşağıya geçip karıncıkları uyarıp kalp atımıyla sonlanır. Ahengi bozulan (aritmi) kalp, hem düzensiz hem de normalden çok hızlı atar. Alttaki resimde, normal ritimde görülen düzen yok. Yukarı odaların düzenli olarak uyarıldığını gösteren sarı tümseklerin yerini düzensiz titreşimler almış. Karıncıkların uyarılmasını gösteren, yeşil dikenimsi çizgiler ise normal ritmin aksine, daha sık (hızlı) ve düzensiz aralıklarla geliyor.

Atriyal fibrilasyon, her türlü kalp hastalığında görülebileceği gibi, kalp normal olsa da diğer bazı hastalıklarda, bazen de görünürde hiç bir hastalığı olmayanlarda da ortaya çıkabilir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar.

Atriyal fibrilasyonun en sık rastlanan nedenlerinin başında Yüksek Tansiyon gelir. Yıllar süren yüksek tansiyon, işini her atımda güçleştirdiği için, kalp kasını kalınlaştırır ve esnekliğinin azalmasına yol açar. Bu durumda, alt odaların, özellikle sol karıncığın kanla dolması zorlaşınca, sol kulakçığa yansıyan yükselmiş basınç bu odanın duvarını gerer ve genişletir. Böylece, atriyal fibrilasyon için zemin hazırlanmış olur.
Kalp kapaklarının hastalıkları, özellikle mitral kapağın iyi açılamaması veya iyi kapanamaması atriyal fibrilasyonun önemli nedenlerindendir.

Bir başka neden de kalp damar hastalığıdır. Özellikle kalp krizinde daha sık görülür. Kalp kasının hastalıklarında, kas ister incelip zayıflasın, ister kalınlaşmış olsun atriyal fibrilasyona sık rastlanır. Hangi sebeple olursa olsun Kalp Yetmezliği varsa atriyal fibrilasyon riski çok yükselir. Zaten zayıflamış olan kalbin pompalama işi daha da zorlaşır.
Tiroid bezinin fazla çalıştığı durumlarda, akciğer hastalıklarında, bazen ateşli hastalıklar sırasında da bu çarpıntı ortaya çıkabilir.

Alkollü içkilere dikkat

Alkollü içkiler atriyal fibrilasyonun oluşmasında önemli bir yer tutar. Her gün çok miktarda alkol tüketenlerde kalp kasının zayıflaması sonucu olarak bu çarpıntı ortaya çıkabilir. Daha önemlisi, her gün içmese de, hafta sonunda büyük miktarda alkollü içki içenlerde, kalpleri sapasağlam olsa da atriyal fibrilasyon görülebilir. Bu durumun tek çaresi aslan sütü yerine su içmektir.

Ne zararı var?

Atriyal fibrilasyon sonucu kasılma işlevini yitiren kulakçıklar, içlerinde toplanan kanı karıncıklara pompalayamaz. Karıncıklar, sadece kapaklar açılınca pasif olarak akan kanı vücuda ve akciğerlere pompalamakla yetinmek zorunda kalır. Haliyle, bu durum kalbin içindeki kanın daha yavaş ve daha cılız akmasına yol açar. Bu durum baharda çağlaya çağlaya akan nehrin, sonbahara yakın tembel tembel akan bir çaya dönmesine benzer.

Karıncıklar tam dolamadığı için vücuda ihtiyacı olan kanı gönderemez. Buna ek olarak bir de kalp hızlı arttığından, karıncıkların doluş süresi kısalıp atım başına pompalanan kan daha da azalacağından, durum iyice sarpa sarar.

Pıhtı riski

Hızlı akan nehirde birikinti olması çok zordur. Oysa, akıp akmadığı belli olmayan bir çayda toz, toprak, dal parçalarından oluşan birikintiler olur. Bu örnekte olduğu gibi, atriyal fibrilasyonda da, kan durağanlaştığından kolay pıhtılaşır. Daha çok sol kulakçıkta gelişen pıhtıdan kopacak parçaların vücudun herhangi bir yerine, özellike beyine gitmesi, inmeye yol açabileceğinden pıhtı oluşmasını önlemek son derece önemlidir.

Belirtiler

Atriyal fibrilasyon bazen hiç bir belirti vermeyebilir. Doktor nabız sayarken veya kalp dinlerken, düzensiz ve hızlı kalp atımını tesadüfen teşhis edebilir. Hastaların bir kısmı, göğüslerinde hızla kanat çırpan bir kuş varmış gibi bir histen söz ederler. Bir çok kişi de, kalpten atılan kan miktarı azaldığı için, genel bir yorgunluk hissi ve halsizlikten yakınır. Yokuş, merdiven çıkarken Nefes Darlığı ortaya çıkabilir. Aynı sebeple, çarpıntı sırasında baş dönmesi, baygınlık hissi oluşabilir. Hatta altta yatan ciddi bir kalp zayıflığı varsa bayılmalar bile olabilir.

İyi tedavi edilmekte olan bir çok kalp hastası yakınmaları olmadan, normal bir hayat sürerken, birden bire ortaya çıkan hızlı ve düzensiz çarpıntıyla kendilerini çok kötü hissedebilirler. Göğüs ağrısı, Nefes Darlığı şikâyetleri ortaya çıkabilir.
Daha önce bilinen hiç bir hastalığı olmayan insanlarda, atriyal fibrilasyonun ilk belirtisi, kalpten kaynaklanan bir pıhtının birden bire yarattığı Felç olabilir. Çeşitli araştırmalar, inme geçiren her 6-7 hastadan birinde, atriyal fibrilasyonun varlığını göstermiştir. Çok tehlikeli olabilecek bu durum atriyal fibrilasyonun inme riskinin ne kadar ciddi olduğunu gösterir.

Başlangıçta atriyal fibrilasyon gelip geçici olabilir. Çarpıntı ataklarının süresi ve sıklığı hastadan hastaya değişir. Bir süre sonra, bir çok hastada kalp devamlı atriyal fibrilasyon ritmi ile çalışır hale gelir.

Tedavi

Atriyal fibrilasyonu nasıl tedavi edelim? Bozulmuş kalbin ahengini nasıl düzeltebiliriz? Tek çare ahengi düzeltmek mi? İnme riskini nasıl azaltılabilir? Bunların hiçbiri kolay sorular değil. Cevap verebilmek için doktorlar her hasta için uzun uzun düşünür. Bu konulara önümüzdeki haftalarda değineceğiz.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Ani Kalp Çarpıntısı Ani Kalp Çarpıntısı Neden
 Ani Kalp Çarpıntısı Neden Olur Ani Kalp Çarpıntısı Nedeni
 Ani Kalp Çarpıntısı Nedeni Nedir Ani Kalp Çarpıntısı Nedenleri
 Ani Kalp Çarpıntısı Nedenleri Çarpıntı 8
 Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Neden Olur
 Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Nedeni Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Nedenleri
 Gebelikte Kalp Çarpıntısı Gece Kalp Çarpıntısı
 Gece Kalp Çarpıntısı Sebebi Gece Kalp Çarpıntısı Sebebi Nedir
 Gece Kalp Çarpıntısı Sebep Gece Kalp Çarpıntısı Sebepleri
 Gece Kalp Çarpıntısı Sebepleri Nelerdir Hamilelikte Kalp Çarpıntısı
 Hızlı Kalp Çarpıntısı Neden Hızlı Kalp Çarpıntısı Nedeni
 Hızlı Kalp Çarpıntısı Nedenleri Kalbin Yapısı
 Kalp Çarpıntıdan Kalp Çarpıntısı 2
 Kalp Çarpıntısı 3 Kalp Çarpıntısı
 Kalp Çarpıntısı 4 Kalp Çarpıntısı 5
 Kalp Çarpıntısı 6 Kalp Çarpıntısı 7
 Kalp Çarpıntısı Belirtileri Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir
 Kalp Çarpıntısı Belirtisi Kalp Çarpıntısı Belirtisi Nedir
 Kalp Çarpıntısı İlaçları Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer
 Kalp Çarpıntısı Nasıl Olur Kalp Çarpıntısı Nasıl Tedavi Edilir
 Kalp Çarpıntısı Nasul Teşhis Edilir Kalp Çarpıntısı Neden İleri Gelir
 Kalp Çarpıntısı Neden Olur Kalp Çarpıntısı Nedenleri
 Kalp Çarpıntısı Nedir Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı
 Kalp Çarpıntısı Psikolojik Kalp Çarpıntısı Sebepleri
 Kalp Çarpıntısı Tansiyon Kalp Çarpıntısı Tedavi
 Kalp Çarpıntısı Tedavisi Kalp Çarpıntısı Tedavisi Hakkında
 Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıl Olur Kalp Çarpıntısı Teşhis
 Kalp Çarpıntısı Teşhis Nasıl Konur Kalp Çarpıntısı Teşhisi
 Kalp Çarpıntısı Titreme Kalp Çarpıntısı Ve Titreme
 Kalp Çarpıntısına Bitkisel Çözüm Kalp Çarpıntısına Hangi Bitkiler İyi Gelir
 Kalp Çarpıntısına İyi Gelen Kalp Çarpıntısına İyi Gelen Besinler
 Kalp Çarpıntısına İyi Gelen Bitkiler Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir
 Kalp Çarpıntısına Neler İyi Gelir Kalp Çarpıntısında
 Kalp Çarpıntısında 2 Kalp Çarpıntısında Ne Yapılır
 Kalp Çarpıntısında Ne Yapılmalı Kalp Çarpıntısında Ne Yapılmalıdır
 Kalp Çarpıntısında Ne Yapmalı Kalp Çarpıntısını Ne Geçirir
 Kalp Çarpıntısının Belirtileri Kalp Çarpıntısının Nedenleri
 Kalp Çarpıntısının Sebebi Kalp Çarpıntısının Sebepleri
 Kalp Çarpıntısının Sebepleri Nelerdir Kalp Çarpıntısının Sonuçları
 Merdiven Çıkarken Çarpıntı Merdiven Çıkarken Kalp Çarpıntısı
 Merdivende Çarpıntı Merdivende Çarpıntı Neden
 Merdivende Çarpıntı Nedeni Merdivende Çarpıntı Nedenleri
 Merdivende Kalp Çarpıntısı Merdivende Kalp Çarpıntısı Neden Olur
 Merdivende Kalp Çarpıntısı Nedeni Merdivende Kalp Çarpıntısı Nedenleri
 Sürekli Kalp Çarpıntısı Sürekli Kalp Çarpıntısı Sebebi Nedir
 Sürekli Kalp Çarpıntısı Sebep Sürekli Kalp Çarpıntısı Sebep
 Sürekli Kalp Çarpıntısı Sebepleri Sürekli Kalp Çarpıntısı Sebepleri Nelerdir
 Titreme Kalp Çarpıntısı Titreme Ve Kalp Çarpıntısı
 Uykuda Kalp Çarpıntısı Uykuda Kalp Çarpıntısı Neden
 Uykuda Kalp Çarpıntısı Neden Olur Uykuda Kalp Çarpıntısı Nedeni
 Uykuda Kalp Çarpıntısı Nedenleri Uykuda Kalp Çarpıntısı Sebebi
 Uykuda Kalp Çarpıntısı Sebebi Nedir Uykuda Kalp Çarpıntısı Sebep
 Uykuda Kalp Çarpıntısı Sebepleri Uykuda Kalp Çarpıntısı Sebepleri Nelerdir
 Uyurken Kalp Çarpıntısı Uyurken Kalp Çarpıntısı Nasıl Olur
 Uyurken Kalp Çarpıntısı Neden Olur Uyurken Kalp Çarpıntısı Nedeni
 Uyurken Kalp Çarpıntısı Nedeni Uyurken Kalp Çarpıntısı Nedenleri
 Yatarken Kalp Çarpıntısı Yemek Yedikten Sonra Kalp Çarpıntısı
 Yemeklerden Sonra Kalp Çarpıntısı Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı
 Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı Neden Olur Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı Nedeni
 Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.