Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Menisküs Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın


Menisküs NedirMenisküs C Harfi Şeklinde Parlak BeYaz Renkte, Yumuşak Kıvamda Bir Kıkırdaktır.Menisküsü Çıkarılmış Hastalarda Erken Yaşlarda Dizde OsteoArtrit (kireçlenme) Kaçınılmazdır.


Menisküs C harfi şeklinde parlak beyaz renkte, yumuşak kıvamda bir kıkırdaktır.

İnsanlarda dizin içinde yerleşmiş iç ve dış menisküs olmak üzere her dizde iki adet menisküs bulunur, diz için çok önemli görevleri vardır: Kıkırdakların beslenmesine katkıda bulunur, yük emici görev yapar, eklemin uyumunu arttırır ve diz duyusunda önemli bir algılayıcıdır. Menisküsler bu önemli görevlerinden dolayı dizin vazgeçilmez yapılarıdır. Menisküsü çıkarılmış hastalarda erken yaşlarda dizde Osteoartrit (kireçlenme) kaçınılmazdır.

Sporcularla özdeşleşen menisküs yaralanması küçük bir zorlanma düşme çarpma şiddetli bedensel egzersizler aşırı gerilme gibi hareketler sonucunda ortaya çıkabiliyor.

MENİSKÜS TEHŞİSİ


-Hastanın dizine darbe alıp almadığı, şikayetleri teşhiste yardımcıdır.

-Muayenede menisküsü düşündüren bazı testler vardır.

-Görüntüleme yöntemlerinden de en faydalısı yumuşak dokuyu gösterdiği için MR‘dır.

-Yine de yırtıkların tamamı MR‘la görülmeyebilir.

MENİSKÜS ÇEŞİTLERİ


Medial menisküs; iç tarafında yer alır diz kıkırdak yarım daire parçasıdır. medial menisküs amacı faaliyetleri sırasında tibia ve femur kemikleri arasındaki kuvvet azaltmak gibi yürüme, koşma ya da atlama olduğunu. diz medial tarafında menisküs zarar görebilir zaman çevirerek. cerrahi müdahale bazen gerekli olduğu halde Kıkırdak gözyaşları genellikle konservatif tedavi ile çözülebilir.

Lateral Menisküs: Lateral menisküs de dış semilunar fibrokartilaj denilen, bir olan fibrokıkırdak iç lateral tarafında yayılan bant diz eklemi. Bu iki biridir menisküs diz, olması, diğer medyal menisküs . Neredeyse dairesel ve medial daha eklem yüzeyinin büyük bir kısmını kapsar. Bu arada yaralanan veya diz büküm veya görülen, doğrudan kuvvet uygulayarak yırtılmış olabili.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Menisküs

Nedir