Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Meniere Hastalığı Nedir?

İç kulağın bir hastalığıdır. Sebebi tam olarak bilinmese de iç kulakta bir bölmedeki sıvının yüksek basınca ulaşmasından oluştuğu düşünülmektedir. İç kulaktan kaynaklanan baş dönmesinin en sık sebeplerinden birisidir. Çoğu vak`ada tek kulak etkilenir fakat %15 vak`ada iki kulak da etkilenmiş olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalık tipik olarak 20 ile 50 yaşları arasında başlar. Erkek ve kadında eşit oranda görülür. Ne Tür Rahatsızlıklar Verir? 

-Aralıklı baş dönmesi (bir şeyin etrafında çevriliyormuş gibi) 

-İşitme kaybı 

-Kulak çınlaması (kulakta gürültü, vızıltı veya zil sesi) 

-Etkilenen kulakta dolgunluk hissetmek Meniere hastalığının en kötü rahatsızlığı baş dönmesidir. Bir hareket olmadığı halde hareket varmış gibi algılanır. Baş dönmesi sıklıkla iç kulak rahatsızlığından ortaya çıksa da, merkezi sinir sistemi bozukluklarından da kaynaklanabilir. Meniere`deki baş dönmesi ataklar halinde olur ve dengesizlik hissi, bulantı ile Kusma buna eşlik eder. Baş dönmesi 20 dakikadan 2 saate kadar sürebilir, hatta bazen daha uzun olabilir. Ataklar esnasında kişi günlük işlerini yapamayacak duruma gelir. Sonrasında Uyku bastırır ve sersemlik hissi günlerce sürebilir. Hastalığın başlangıcında, özellikle pes tonları tutan bir işitme kaybı olabilir fakat genellikle zaman içerisinde bütün tonları tutan işitme kaybı gelişir. Yüksek tondaki sesler kişiye rahatsızlık verir ve normal olarak algılanmayabilir. Meniere hastalığındaki "çınlama" ve "kulakta dolgunluk hissi" değişkendir, işitme kaybı ile birlikte olabilir, devamlı olabilir veya ataklar sırasında, öncesinde ortaya çıkabilir. Bu hastalığın verdiği rahatsızlık çok az olabileceği gibi, kişinin günlük işlerini yapmasına izin vermeyecek kadar özellikle şiddetli baş dönmeleri şeklinde de olabilir. Nasıl Teşhis Konur? 

Hekiminiz, şikayetleriniz hakkında detaylı bilgi alacaktır. Atakların sıklığı, şiddeti, süresi, işitme kaybınız, kulak dolgunluğunuz araştırılacaktır. Frengi, kabakulak veya geçmişte geçirmiş olduğunuz hastalıklar, göz iltihabı, alerji veya geçmişte kulak operasyonu geçirip geçirmediğiniz sorulabilir. Genel sağlık, şeker hastalığı, kan Kolesterol düzeyi, tiroid bezi, sinir sistemi ve duygu durumunuz ile ilgili sorular sorulacaktır. Bu durumları araştırmak için testler istenebilir. Ataklar olmadığı zaman kulak, baş ve boyun muayeneniz normaldir. İşitme testinizde, etkilenen kulakta tipik olarak "sinir tipi işitme kaybı" ortaya çıkar. Bu kulakta işitilenlerin anlaşılma yüzdesi azalmıştır. Denge testleriniz yapılabilir. Hastaların yaklaşık %50`sinde etkilenen kulaktaki denge fonksiyonu azalmıştır. İç kulak basınç testleri, işitme yollarının testleri, bilgisayarlı tomografiniz veya manyetik rezonans filmleriniz işitme ve denge yollarında bir tümör olup olmadığının araştırılması için istenebilir. Bu tür tümörler nadirdir fakat Meniere hastalığındaki gibi şikayetlere sebep olabilirler. Hekiminiz Ne Tür Tedavi Uygular? 

Diyet ve İlaç: Bazı hastalarda tuzsuz diyet ve idrar söktürücü ilaçlar atakların sıklığını azaltabilirler. İdrar söktürücülerden tam randıman alabilmek için, ilacınızı düzenli almanız ve tuz kısıtlaması yapmanız önemlidir. Baş dönmesi için kullanılan ilaçlar geçici bir rahatlık sağlayabilirler. Bazen "bulantı" için ilaç verilebilir. Bulantı ve baş dönmesi için kullanılan ilaçlar Uyku hâli verebilirler. Yaşam Biçimi: Kafein ve sigaradan kaçınınız. Düzenli Uyku ve yemek alışkanlığı edininiz. Aşırı yorgunluktan kaçınarak hareketli bir yaşam tarzı edininiz. "Stres" baş dönmesini ve çınlamayı artırabilir. Stresten kaçınmak ve psikoterapi önerilebilir. Tedbirler: Uyarınız olmadan baş dönmeniz oluyorsa, araba kullanmayınız. Merdiven çıkma, yüzme gibi durumlarda tedbirli olunuz. Son zamanlarda klasik tedaviye cevap vermeyen hastalarda orta kulak içerisine kortizon verilerek hastalarda ilaç yan etkisine yol açılmadan çok etkili sonuçlar alındığı bildirilmiştir. Ne Zaman Operasyon Önerilir? 

Baş dönmesi atakları, gerekli tedbirler ve ilaçlarla önlenemiyorsa, aşağıdaki operasyonlardan biri önerilebilir: Günümüzde ancak çok zor şartlarda kalındığında başvurulurlar. 1-İç kulaktaki belli bir bölgenin açılması ile basıncın düşürülmesi operasyonu, çoğunlukla işitmeyi engellemeyen bir operasyon türüdür. Baş dönmesi atakları, vak`aların yarısı ile üçte ikisinde kontrol altına alınır fakat her vak`ada kontrol edilemeyebilir. Bu işlemden sonraki kendine gelme süresi diğer işlemlere göre daha kısadır. 2-Denge siniri iç kulağı terk ettiği yerde kesilebilir. Bu operasyonda baş dönmesi atakları çoğunlukla önlenebilir ve işitme korunur. 3-Etkilenen kulakta hem işitme hem de denge sinirleri harap edilebilir. Bu operasyon kişide zaten hastalıktan dolayı işitme azalmışsa yapılır. Baş dönmesi ataklarının kontrolünde en yüksek başarı oranını verir. Bazı durumlarda diğer operasyonlar ve tedavi yöntemleri önerilebilir. Şayet operasyon gerekiyorsa bunun riskleri ve faydaları kişi ile iyice konuşulur. Meniere hastalığıda tedavi olmasa bile baş dönmesi atakları hemen hemen bütün vak`alarda kontrol altına alınabilir. 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Baş Dönmesi Meniere Hastalığı Betaserc
 İç Kulak Tansiyonu Kulak İltihabı Hastalıkları Meniere Tedavisi
 Meme çatlakları 5 Meni Erkeklik
 Meniere Belirtileri Meniere Belirtileri
 Meniere Hastalığı Meniere Hastalığı Ameliyatı
 Meniere Hastalığı Baş Ağrısı Yapar mı Meniere Hastalığı Baş Ağrısı Yapar mı
 Meniere Hastalığı Belirtileri Meniere Hastalığı Belirtileri
 Meniere Hastalığı Hastalıkları Meniere Hastalığı Hastalıkları
 Meniere Hastalığı İşitme Kaybı Meniere Hastalığı Nasıl Tedavi Ediliir
 Meniere Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Meniere Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir
 Meniere Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir Meniere Hastalığı Neden Olur?
 Meniere Hastalığı Nediir Meniere Hastalığı Nedir
 Meniere Hastalığı Nedir? Meniere Hastalığı Sebepleri
 Meniere Hastalığı Sebepleri Meniere Hastalığı Tedavi Yöntemleri
 Meniere Hastalığı Tedavi Yöntemleri Meniere Hastalığı Tedavisi
 Meniere Hastalığı Tedavisi Meniere Hastalığı Teşhisi
 Meniere Hastalığıı Nedir Meniere Hastalığında Kullanılan İlaçlar
 Meniere Hastalığını Neler Tetikler Meniere Hastalığının Belirtileri
 Meniere Hastalığının Bitkisel Tedavisi Meniere Hastalığının Bitkisel Tedavisi
 Meniere Hastalığının Tedavisi Meniere Hastalığının Tedavisii
 Meniere Sendormu Meniere Sendromu
 Meniere Sendromu Tedavisi Meniere Sendromu Tedavisi
 Vertigo Atağıı Vertigo Hastalığı Belirtilerii
 Vertigo Hastalığı Nediir Vertiigo

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.