Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Memede Ödem

Memede ödem meme ödeminin altında aslında farklı bir hastalık olabilir mi?Değerli okuyucular memede bir kitle ile karşılaşıldığında hastaların ciddi bir endişeye, korkuya kapıldıklarını görüyoruz. Bu korkunun altında ‘Acaba kanser mi?’ sorusu yatmaktadır. Ancak memesinde kitle nedeniyle bize gelen her 10 hastanın birinde habis (kötü huylu) hastalık tespit ediyoruz.

Geri kalan 9 hastada ise memenin iyi huylu bir hastalığı vardır. Dolayısıyla iyi huylu meme hastalıkları memede kitle, meme ağrısı, meme başı akıntısı gibi şikâyetlerle kadınları rahatsız eden ve sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Bu nedenle bu bölümde sizlere memenin sık karşılaşılan iyi huylu hastalıkları hakkında bazı bilgileri aktarmaya çalışacağım. Umarım endişeye düştüğünüz bazı konularda bu bilgiler sizi rahatlatır.

Hemen başlayayım, çünkü sizlere anlatacak çok şeyim var. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki memenin iyi huylu hastalıkları artık neredeyse hastalık kavramından çıkartılarak "memenin normal gelişmesi ve yaşla beraber gerileme sürecindeki sapmalar veya değişiklikler" olarak adlandırma noktasına gelinmiştir. Buna göre 3 dönem dikkati çekmektedir. Ve her dönemin kendine özgü özellikleri ve bu normal durumlardan sapmalar söz konusudur.

Erken üreme dönemi dediğimiz 25 yaş altındaki dönemde meme dokusu oluşumu ön plândadır. Gelişmekte olan Süt bezi ve Süt kanallarının kontrolsüz büyümesi sonucu sert, ağrısız, düzgün sınırlı kitleler oluşabilir. Halk arasında beze olarak adlandırılan bu kitleler kansere dönüşmezler, büyümeye devam ederek normal meme dokusunu iterler ve şekil bozukluğuna yol açabilirler.

25-40 yaş arası ise olgun üreme dönemi olarak adlandırılmaktadır. Kadınların anne olma, çocuk emzirme gibi olayları daha çok bu dönemlerde olmakta ve bu ciddi hormonal değişimler memeyi de etkilemektedir. Bu hormonlar her ay rahmi gebelik için hazırlarken memeleri de Süt verebilmek üzere yeniden yapılandırır, ancak gebelik gerçekleşmeyince bütün işlemler iptal edilir.

Bu dönemde memede şişkinlik, hassasiyet, sertleşme, damar yapılanmasında artış, Süt kanallarında genişleme gibi önemli değişiklikler olmakta ve sonra adet döneminin sona ermesiyle bu değişiklikler geri dönmektedir. Ve bu olaylar her ay, yıllarca tekrarlamaktadır. Ne kadar önemli bir değişim. İşte memede aylık meydana gelen bu kadar değişim ve geri dönüm sürecinde bazı sapmalar olabilmekte ve memede iyi huylu olarak isimlendirdiğimiz hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Kırk yaşından sonra meme dokusunda yavaş yavaş bir azalma, memede deformasyon meydana gelmektedir, gerileme dönemi. Kırklı yaşların sonlarına yaklaştıkça artık organizma ve memeler Menopoz döneminin etkisi altına girerler. Bu dönem yine hormonal olarak karmaşık ve sonuçta memelerin de etkilendiği ve bazı iyi huylu meme hastalıklarının meydana gelebileceği bir dönemdir.Memede yaşla meydana gelebilecek bu değişikliklere dikkat çektikten sonra, isterseniz pek çok hastamın bana endişeyle geldiği meme ağrısı (mastalji) şikâyeti ile başlayalım.

Meme bölgesinde ağrı en sık karşılaşılan şikâyettir ancak bunların tamamı gerçek meme ağrısı mıdır? Çünkü meme ve göğüs bölgesinde safra kesesi, yemek borusuna asit reflüsü, kalp ağrısı, Boyun Fıtığı veya kaburga eklem yerleri iltihabı, kas spazmlarına bağlı olarak ta ağrı ortaya çıkabilir. Meme ağrılarının en sık sebebi Süt kanallarında meydana gelen gerilme ve meme dokusunda meydana gelen ödemdir. Hafif meme ağrısı şeklinde olabileceği gibi çok şiddetli olduğu durumlar da mevcuttur. En sık 25-40 yaş arasında görülmesi hormonal etkiyi düşündürmektedir. Genellikle ağrıya neden olabilecek bir lezyon saptanamaz.

Meme ağrısında sevindirici taraf nadiren Meme Kanseri ile ilişkili olmasıdır. Bu hastalarda tesadüfen eşlik eden bir kanser olup olmadığı muayene ve radyolojik tetkiklerle araştırılır.Uygun sütyen kullanımı, adet öncesi tuz kısıtlaması, çay, Kahve tüketiminin önlenmesi çoğunlukla şikâyetleri azaltacaktır. Ağrının devam ettiği durumlarda uygun bir Ağrı Kesici ile şikâyetler ortadan kaldırılır. Ağrı kesicilere cevap alınamayan durumlarda farklı ilaç tedavileri de denenebilir.

Meme ucundan akıntı

Kadınların yaklaşık %20 si meme ucundan akıntı şikâyeti ile doktora başvururlar. Meme ucundan gelen akıntı, ele gelen şişlik ve meme ağrısından sonra kadınların meme şikâyeti ile doktorlara en sık başvurduğu üçüncü nedendir. Meme ucundan gelen akıntılar çoğunlukla memedeki hormonal dengesizlik veya papillom (daha detaylı bilgi için “intraduktal papillom” bölümüne bakınız) gibi kanser olmayan değişimlerin sonucudur. Bunun yanı sıra, meme ucu akıntılarının küçük bir yüzdesi meme veya meme ucu kanseri belirtisi olabileceğinden, meme ucundan gelen ve zamanla kesilmeyen akıntılar doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Genelde temiz, sütlü, sarımtırak veya yeşile kaçan akıntılar Meme Kanseri ile ilişkili değildir. Kanlı akıntılar ise önemlidir ve bunların %10’u kadarında kanser tespit edilir. Meme ucundan gelen akıntı kanlı veya sulu, kırmızı, pembe veya kahverengi renkte ise ve meme ucunu sıkmadan kendiliğinden gelirse dikkate alınmalıdır. Bazı kadınların memelerini sıkarak, hatta zorlayarak, meme ucundan bir şeyler çıkarma gayreti içine girdiklerini görüyoruz.

Bu son derece gereksizdir hatta bazen zararlı olmaktadır. Çünkü bu şekilde memede yağ dokularında nekroz (çürüme) meydana gelmekte ve doktoru yanıltmaktadır. Hastalık belirtisi olan bir akıntı herhangi bir zorlamaya gerek duymadan kendiliğinden akar.Böyle bir belirti tespit ettiğinde hastadan ne istiyoruz? Devam eden meme ucu akıntıları doktora bildirilmelidir. Meme ucundan gelen akıntıyı incelemek amacıyla alınan küçük bir numune cam levhalar arasına alınır ve patoloji bölümüne gönderilir. Patolog alınan nümunede mikroskop altında kanserli hücre olup olmadığını araştırır.

Memeden Süt gelmesi (Galaktore)


Bu şekilde anormal bir dönemde memeden Süt gelmesi, memede Süt yapımına neden olan hormonların artmış olduğunu düşündürür. Memede Süt imalini sağlayan Hormon ‘prolaktin’ isimli bir hormondur. Bu Hormon beyinden üretilir ve memeden Süt salınmasını uyarır. Aşırı prolaktin üretimi memeden normal olmayan zamanlarda da Süt salınımı meydana gelir. Bu nedenle hastanın meme dışında beyinde (hipofizde) bir hastalığı olup olmadığı araştırılmalıdır.

Süt kistleri (Galaktosel)

Süt kistleri kadının hamilelik veya emzirme döneminde meydana gelebilir. Bunlar her zaman iyi huylu ve kanser olmayan oluşumlardır. Çoğu zaman hareketli, düzgün ve yumuşak olarak karşımıza çıkmakla birlikte sert ve hareketsiz de olabilirler. Bunlara genellikle müdahale edilmez ancak rahatsızlık veriyorsa ince iğne ile içlerindeki sıvı çekilerek kurutulabilirler.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Adet Dönemi Ödem Akciğerde Ödem
 Akciğerde Ödem Oluşması Akut Pulmoner Ödem
 Alerjik Ödem Anazarka Ödem
 Anjiyonörotik Ödem Nedir Ayak Bileğinde Ödem
 Ayak Ödem Ayak Şişmesi 3
 Ayak ve Bacaklarda Oluşan Ödem Ayaklarda Ödem
 Ayaklarda Ödem Oluşması Ayaklardaki Ödem
 Ayakta Ödem Ayakta Ödem Oluşması
 Bacak Ödem Bacaklarda Ödem
 Bacaklardaki Ödem Bacakta Ödem
 Bacakta Ödem Oluşması Bacaktaki Ödem
 Belde Ödem Oluşması Beyaz Cilt Ödemi
 Beyinde Ödem Beyinde Ödem Belirtileri
 Beyinde Ödem Oluşması Beyindeki Ödem
 Bezlerin Şişmesi Bilekte Ödem
 Bitkisel Ödem Tedavisi Boğazda Ödem
 Boğazda Ödem Nedir Boğazda Ödem Oluşması
 Bölgesel Ödem Burunda Ödem Oluşması
 Ciğerde Ödem Darbeye Bağlı Ödem
 Dirsekte Ödem Diz Kapağında Ödem
 Dizde Ödem Dizde Ödem Oluşması
 Dizde Ödem Tedavisi Dizde Ödem Tedavisi
 Dizde Oluşan Ödem Dizdeki Ödem
 Doğum Sonrası Ödem Dokular Ödem
 Eklemlerde Ödem Gebelikte Ödem
 Genel ödem Gode Bırakan Ödem
 Göz Arkasında Ödem Göz Sinirlerinde Ödem
 Gözde Ödem Nedir Gözde Ödem Oluşması
 Gözde Ödem Tedavisi Gözdeki Ödem
 Gözlerde Ödem Hamilelik Ödem
 Hamilelikte Ödem Hiperemik Ödem Nedir
 İbrahim Saraçoğlu Ödem Kalça Kemiğinde Ödem
 Kalçada Ödem Karın Ödemi
 Kasıkta Ödem Kaslarda Ödem
 Kemik Ödemi Tedavisi Kemikte Ödem
 Kemikte Ödem Oluşması Kol ve Omuzlarda Oluşan Ödem
 Kolda Ödem Kolda Ödem Oluşması
 Kulakta Ödem Oluşması Lenf Ödem
 Lenf Ödem Cihazı Lenf Ödem Çorabı
 Lenf Ödem Tedavisi Lenf Ödemi
 Liposuction Sonrası Ödem Lohusalıkta Ödem
 Memede Ödem Mesanede Oluşan Ödem
 Ödem Ödem
 Ödem 2 Ödem 4
 Ödem 5 Ödem 6
 Ödem 7 Ödem Atan Bitkiler
 Ödem Atıcı Ödem Atıcı Bitkiler
 Ödem Atıcı Çay Ödem Atıcı Çaylar
 Ödem Atıcı İlaçlar Ödem Atıcı İlaçlar
 Ödem Atıcı Yiyecekler Ödem Atmak
 Ödem Atmak İçin Ödem Atmanın Yolları
 Ödem Attıran Bitkiler Ödem Attırıcı
 Ödem Attırıcı Bitkiler Ödem Attırıcı Çaylar
 Ödem (Ayak ve Bacaklarda Oluşan) Ödem Azaltıcı Bitkiler
 Ödem Belirtileri Ödem Bitkisel Tedavi
 Ödem Çeşitleri Ödem Çözen Bitkiler
 Ödem Çözücüler Ödem Dağıtıcı İlaçlar
 Ödem Dereceleri Ödem Giderici
 Ödem Giderici Besinler Ödem Giderici Bitkiler
 Ödem Giderici Çaylar Ödem Giderici İlaç
 Ödem Giderici İlaçlar Ödem Giderici Krem
 Ödem Giderici Yiyecekler Ödem Hastalığı
 Ödem İçin İlaç Ödem İlacı
 Ödem İlaçları Ödem (Kol ve Omuzlarda Oluşan)
 Ödem Kremi Ödem Nasıl Anlaşılır
 Ödem Nasıl Atılır Ödem Nasıl Geçer
 Ödem Ne Demek Ödem Neden Olur
 Ödem Neden Oluşur Ödem Nedenleri
 Ödem Nedir Ödem Nedir Tedavisi
 Ödem Oluşması Ödem Oluşumu
 Ödem Özeti Ödem Sebepleri
 Ödem Söken Bitkiler Ödem Söktüren Bitkiler
 Ödem Söktürücü Ödem Söktürücü Bitki
 Ödem Söktürücü Bitkiler Ödem Söktürücü Çay
 Ödem Söktürücü Çaylar Ödem Söktürücü İlaç
 Ödem Söktürücü İlaçlar Ödem Söktürücü Otlar
 Ödem Söktürücü Tarifler Ödem Söktürücüler
 Ödem Sökücü Ödem Sökücü Bitkiler
 Ödem Sökücü Çaylar Ödem Sökücü İlaçlar
 Ödem Sökücüler Ödem Tedavi
 Ödem Tedavi Yöntemleri Ödem Tedavisi
 Ödem ve Dokularda Su Toplanmasıyla Oluşan Şişmeler... Ödem Ve Tedavisi
 Ödem Ve Tedavisi Nedir Ödem Yapan Yiyecekler
 Ödem (Yüzde Oluşan) Ödemde
 Ödemde 2 Ödemin Yaygınlaşması
 Ödemin Yaygınlaşmasını Önlemek Omurilikte Ödem
 Omuzda Ödem Omuzda Ödem Oluşması
 Omuzda Ödem Tedavisi Parmakta Ödem
 Peniste Ödem Periorbital Ödem
 Pretibial Ödem Pretibial Ödem Nedenleri
 Pretibial Ödem Nedir Pulmoner Ödem
 Pulmoner Ödem Tedavisi Serebral Ödem
 Serebral Ödem 2 Ses Tellerinde Ödem
 Sünnet Sonrası Ödem Topukta Ödem
 Umumi Şişmeler (Ödem) Vücut Su Tutmuşsa
 Vücut Su Tutmuşsa 2 Vücutta Ödem
 Vücutta Ödem Belirtileri Vücuttaki Ödem
 Yüzde Oluşan Ödem

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.