Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Makatta Mantar Belirtileri
Makatta Mantar Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Makatta Mantar Belirtileri: Anal bölgede kaşınma yapan bir çok hastalık vardır,kaşıntının düzeyi hastalığın çeşidi ve düzeyi ile ilgilidir.Hafif bir dermatitte hafif Kaşıntı olurken ileri dermatit olgularındadayanılmaz düzeylerde olabilir

Anüste kaşınma sebepleri sıklık sırasına göre şunlardır;

-Anal dermatit;Akıntılı,kokulu derecesine göre değişik düzeyde kaşıntı yapabilen hastalıktır.Aslında bir tür cilt rahatsızlıkTedavisi ilaçla yapılır,en etkili ilaç pruzon merhem dir ikinci tercih olarak kortizonlu merhemler kullanılabilir.Kortizonun yan etkileri olduğu için 2.tercihtir ve birkaç günden fazla kullanılmamalıdır.

-Makat çatlağı (Anal fissür);Ağrı daha ön plandadır ama vakaların % 70 inde kaşınmada vardır.çatlak tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir.

-Dış hemoroid;Havalanmayı engellediğ ve sürtündüğü için neme sebep olur bu sayede cilt tahriş olur ve kaşıntı başlar.Hemoroid ameliyatla alındında şikayetler geçer.

-Kondiloma akümünata;Makat siğili denilen virüs kaynaklı bir hastalıktır,tedavisi elektrokoter veya dondurma yöntemiyle yapılır,siğil tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir.

-Peri anal fistül;Devamlı akıntı yapan bir hastalıktır,makat bölgesi cildini tahriş eder,cilt yapısı bozulu ve buna bağlı şikayet olur.

-Gıdalara bağlı alerjik cilt rahatsızlıklar;Patlıcan,domates,baharatlar,çikolata,Kahve ve turşu sayılabilir.Merhem kullanılabilir ama gıdanın tespit edilip yenmemesi daha doğrudur.Şikayetlerin artığı dönemlerde pruzon merhem kullanılabilir.

-Anogenital mantarlar;Makat bölgesi yapı gereği mantarın zor yerleştiği bir yerdir ancak özellikle kadınlarda vajinal mantarlar tedavi edilmezse arkaya sıçrayıp mantara sebep olabilir.Genellikle mantar tedavisi yapıldığında kaşınma şikayetleri biter.En seyrek sebeplerdendir.

Anal bölge kaşınmalarında neden olan hastalık tespit edilirse tedavi edilir,tespit edilemeyen hastalıklarda kaşınmaya yönelik ilaçlar kullanılır.Yukarda da yazıldığı gibi makat bölgesi kaşıntılarına özel geliştirilmiş pruzon merhem ilk tercihtir. Kortizonlu kremler ciltte atrofi,incelme ,morarma gibi yan etkiler yapabileceği için son tercih olmalıdır.

Temel sorunun tespiti ve doğru tedavi yaklaşımı için genel cerrahi muayenesi uygun davranıştır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Melike Taştanmerhabalar benim makatımda mantar ve çok acıyor ve sızlıyor bitkisel bir tedavi yöntemi var mıdır ne tavsiye edersiniz. tşkler
  • Murat YildizMakat kenarinda asiri kasinti
  • Şifa MarketMayasıl veya fissür olabilir. tedavi için linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/mysl-at-kestanesi-karisimli-set.html
  • Makatta

    Mantar

    Belirtileri