Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Makat Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir
Makat Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Makat Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir :

İlaçlarla tedavi:

Hastanın kendi kendine uygulayabileceği çok etkili ilaç yoktur.Ağrısız dışkılama sağlayabilmek için Kabızlık çözülür,makat bölgesine uyuşturucu merhem sürülür, dışkılama sonrası nitrogliserinli krem sürülmelidir.sıcak su oturma banyoları önerilir.Bu tedaviler ancak hastalığın ilk başladığı dönemde etkili olabilir çok dikkat edilmesi halinde % 60-70 iyileşme sağlanabilir.İlaçlarla tedaviden sonra kabızlığın düzeltilmesi gerekir.

Botox la Anal Fissür tedavisi:Kalıcı fissür tedavisinde ameliyatsız yöntemler içinde en etkin tedavi yöntemidir.Bölgesel kas felci sağlayan bir ilaçtır.Anuste ağrı sebebiyle kontrolsüz kasılan kasın içine verilerek Felç olması sağlanır.Böylece hasta ağrı-kabızlık-makatta kontrolsüz kasılma (anal spazm) kısır döngüsü bir yerden kırılarak iyileşme sağlanır.3-8 ay süren bu felç hali genellikle hastada bir problem yaratmaz ve çatlak iyileşir.

Uygulama 1-3 dakika sürer enjeksiyondan hemen sonra ağrı azalmaya ve rahatlamada artış başlar onuncu gün tüm şikayetler biter.Seyrek görülen kontrolsüz gaz kaçağı 3-4 ayda % 100 ihtimalle geri döner kalıcı hiçbir yan etki oluşturmaz.Tedavide başarı şansı % 87 civarıdır.Kabızlığın devam etmesi halinde % 13 ihtimalle tekrar çatlak oluşur.

Nitrogliserinli kremlerle tedavi : Makat kaslarını gevşeten nitrogliserinli pomatların makat bölgesine sürülmesi şeklinde uygulanır.Rectogesic adıyla Almanyada hazır halde satılmaktadır ancak Türkiyede yoktur.Türkiyede aynı krem eczacılar tarafından yapılıp sunulmaktadır,bu tür ilaçları yapan eczane sayısı artık çok azaldığından bulmak zor olabilmektedir.Aslı eczanesi bu konuda en birikimli eczanelerdendir 212 325 17 43 den bilgi alıp sipariş verebilirsiniz.

Anal dilatasyon:Oluşan kas spazmı makatın parmaklar yardımıyla genişletilmesi şeklinde yapılan eski bir tedavi yöntemidir.Yan etkilerinin fazlalığı ve başarısının düşük olması sebebiyle terkedilmiştir.

Sfinkterotomi:Klasik tedavi olan L.İ.S ameliyatıdır.Tüm dünyada anal fissürün cerrahi tedavisinde altın standart tedavi modeli olarak uygulanmaktadır.Tedavi 5-10 dakika sürer. Makatın yan tarafına bölgesel uyuşturmayla 6 mm lik bir cilt kesisi bu küçük kesiden kapalı bir şekilde bu açıklıktan spazm olan kas gevşetilir.Aynı ameliyatı 2.5-3 cm den açık yapan kliniklerde vardır ama iyileşme süresi gecikir ve iltihap riski yüksektir.Tedavide başarısı % 99 dur.Tekrarlama ihtimali % 1 in altındadır.Yan etki olarak çok seyrek görülen kanama ve % 0.1 oranında görülen gaz kaçağıdır. L.İ.S tedavisi sonrası genellikle kabızlık kendiliğinden düzelir kabızlık düzelmese bile herhangibir şikayete sebep olmaz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Makat

Çatlağı

Nasıl

Tedavi

Edilir