Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Maddi Sıkıntı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Maddi Sıkıntı

Maddi Sıkıntı

Maddi sıkıntı günümüzde hemen hemen herkezin başında olan bir proplem, yaşam şartlarının günümüz teknolojisinde ilerlemesi herkezi sıkıntıya sokuyor. Maddi sıkıntıların önüne geçmeniz için makalemizde yazılan bilgilere ulaşabilirsiniz.MADDİ SIKINTI:

Hepimiz dönem dönem para sıkıntısı yaşıyoruz ama pek çoğumuz parasını nasıl yönetmesi gerektiğini maalesef bilmiyor. Şimdi paranın kontrolünü elinize alma zamanı. Bundan böyle para sizin değil, siz paranın efendisi olun.

HATA 1
BORCU SAKLAMAK
“Evet, bu elbiseye kesinlikle sahip olmalıyım.” Biz kadınların ortak tutkusu alışveriş yapmak öyle değil mi? Alışveriş çığlıklarımız gökyüzünü inletirken, kabul etmeliyiz ki gereğinden fazla alışveriş yapıyoruz. Daha etiketleri kesilmemiş elbiseler, pantolonlar dolapta itinayla saklanırken, yığınlar da arttıkça artıyor. Bizi bu kadar aşırı harcamaya iten sebeplerden biri de kredi kartlarının sunduğu cazip fırsatlar. Kredi kartları, yaratmış olduğu sanal parayı kullanmamız için bizi teşvik ediyor, aklımızda türlü türlü bahaneler üretiyor (“Nasıl olsa 12 taksit. Aylık taksitler çok yüksek değil ki!” gibi). Kontrol dışı harcamalarımızı gizlememiz, kendimize dürüst davranmadığımız anlamına geliyor.

Nasıl durdurursunuz?
Ne kadar zor olsa da aşırı harcama yapıp yapmadığınızı kendinize sorun:
Her gün alışveriş yapmak sizi stresten mi kurtarıyor, yoksa sorunlarınızdan kaçmanızı mı sağlıyor?
İçinizde alışveriş yapmak için önlenemez bir istek mi var?
Aynı şeyden birkaç tane mi alıyorsunuz ve bunları etiketleri üzerinde dolabınızda mı saklıyorsunuz?
Moralinizi düzeltmek için mi fazla alışveriş yapıyorsunuz?
Bugünlerde herkesin yaptığı gibi harcamalarınızı önemsemiyor musunuz? Bu sorulardan birine cevabınız “Evet”se, o zaman harekete geçmenin tam sırası...
Kendinize ve sevdiklerinize karşı dürüst olun. Dürüstlüğünüzü tekrar kazanmak için sevdiklerinizden yardım isteyin.
Eğer aşırı harcamalarınızdan bir türlü kurtulamıyorsanız bir psikoloğa danışın.

maddi-sikinti-yasatan-6-hata
HATA 2
İYİ BİR ANNE OLUN
Ah şu rekabetçi zihniyet! Eskiden annelerimiz komşularıyla aşık atarlardı, şimdi de bizler ve hatta çocuklarımız. Ne de olsa çocuklar, ailelerin elinde şekillenmiyor mu? Bir anlamda çocuk, ailenin aynadaki yansıması gibidir. Aile neyse çocuk da öyledir. Örneğin, çocuğunuzun arkadaşı i-Phone aldığı zaman, çocuğunuz da aynısından sahip olmak için üzerinde baskı hisseder. Siz de ne kadar iyi bir anne olduğunuzu göstermek için çocuğunuzun isteklerini hemen yerine getirirsiniz.

Bu alışkanlığı kırın!
Çocuklarınızın siz olmadığını kabul etmelisiniz. Borca sürüklenmeden de sevgiyle ve parayla onlara mutlu ve güvenli bir yaşam verebilirsiniz.
Uyumlu olun. Çocuğunuz kendisine söyleyeceğiniz “Hayır” kelimesinin anlamını bilmeli. Ona sonsuz haklar tanımayın ve önüne bazı şartlar koyun. Örneğin, çok istediği i-Pod‘u doğum gününde ona alabileceğinizi söyleyebilirsiniz.
Çocuklarınızı alışveriş yapmaya cesaretlendiren şeylerden uzak durun. Alışveriş yerine çocuklarınızla beraber Kek yapabilir, oyun oynayabilir ya da müzeye gidebilirsiniz.

HATA 3
“BUNU HAK EDİYORUM”
Bazen sorunlarımızdan biraz olsun uzaklaşmak, zevk alabilmek için alışveriş yapıyoruz. Tabii bu sırada da bütçemizi aşıyoruz. Psikologlar, aşırı harcamalarda bulunanların bunu kendilerinde hak olarak gördüklerini söylüyor. Hayatımızda yaşadığımız problemler bize, “Bunu hak ediyorum” cümlesini kurdurtuyor. Kızgın olduğumuz eşimizden, partnerimizden ya da ailemizden acısını çıkarmak için alışverişe başvuruyoruz. Sorunlarımızdan kaçabilmenin tek yolu olarak alışverişi görüyoruz ve “Bugün canım çok sıkıldı. Alışveriş yapmalıyım” deyip mutluluğu alışverişin kollarında buluyoruz.

Bu sorundan uzaklaşın
Aşırı harcama durumlarında duygularınızı tespit edin. Diyelim bir mağazaya girdiğiniz ve bir elbise almaya karar verdiniz. O an elbiseyi alarak savurganlık yapabileceğinizi aklınıza getirip mağazanın içerisinde biraz dolaşın ve şöyle düşünün: “Eğer gerçekten bu elbiseyi almak istiyorsam, yarın yeniden gelirim.” Böylece alma arzunuzu frenlemiş olursunuz.

HATA 4
“PARAYLA ARAM İYİ DEĞİLDİR”
Finans durumunuz karmaşık mı görünüyor? Ne yapacağınızı mı bilemiyorsunuz? İşte bu soruların altında yatan neden, aşırı harcamalarımızı inkar etmemiz. Çünkü aşırı harcama yapmak bizim hakkımız. Öyle ki arkadaşlarımız gibi bir hayat standardına sahip olmak, dikkat çekmek ve sevilmek için çareyi para harcamakta buluyoruz. Bazılarımız çözüm yolu olarak parasının kontrolünü ailesine bırakıyor. Ama bu bir çözüm yolu değil. Bu sefer de ailemize karşı güven duygumuz yıkılabilir, kafamızda kuşkular oluşabilir.

Kontrolü ele geçirin
Alışkanlıklarınızı ve para harcama nedenlerinizi sahiplenin.
Gerçekten para harcamanın dışında eğlenemiyor musunuz? Arkadaşlarınızın yanınızda olması için illa onlara bir şeyler mi ısmarlamanız gerekiyor? Neden arkadaşlarınızla spora gitmeyi denemiyorsunuz? Ya da en basitinden konuşarak da kaliteli zaman geçirebilirsiniz.
Sıkıntılarınızla partnerinizi endişelendireceğinize, onunla finans durumunuz üzerine gerçekçi bir plan yapın ve bu plana sadık kalın.

HATA 5
GELECEK GÜVENCESİNİN OLMAMASI
Bazı zamanlar geleceğimizi düşünmekten korkarız. Çünkü gelecek bizi yaşlılıkla ve korkuyla karşı karşıya bırakır. Gelecek güvencesinin olmaması yüzünden ‘günümü kurtarayım‘ düşüncesiyle yaşarız. Bu durum bizi fazlasıyla para harcamaya sevk eder. Oysa şimdiden dikkatli adımlar atarsak, geleceğe daha güvenilir bakabiliriz. Hem bizim doğru adımlarımız, çocuklarımıza da iyi bir para harcama alışkanlığı bırakmamıza yardımcı olur.

Harekete geçin
Finans uzmanları, gelecek güvencesi için gelir ve gider listesinin yapılmasını tavsiye ediyor. Bu şekilde paranızı nerelere harcadığınızı, nelere fuzuli yere harcadığınızı daha iyi görebilirsiniz. Aynı şekilde acil durumlar için her zaman kenara bir miktar para atın.
Geleceğinizi güvence altına almak için sigortanızı aksatmayın.
Çocuklarınızın geleceği için de onlara haftalıklarını, her haftanın aynı günü verin. Böylece çocuklarınız parayı nasıl kullanacaklarını daha iyi öğrenmiş olur.

HATA 6
PERAKENDE TUZAĞI
Alışveriş yaparken satıcıların size çok iyi pazarlık yaptığınızı hissettirmelerine izin vermeyin. Çünkü onlar bize “Aslında ne kadar pahalıydı ama ben ucuza aldım” duygusunu yaşatarak, alışverişten zevk almamızı sağlar. Bir şeyi kesin satın alacaksanız, duygularınızla değil aklınızla hareket edin.

Sihri bozun
Alışveriş listesi yapın ve bu listeyi kullanın.
Birçok mağaza rahatlatıcı müzikler çalarak, renkli reyon süslemeleriyle bizi alışverişe sevk eder. Kendimizi bir anda elbisemiz için aksesuvar ya da koltuğumuz için yastık alma telaşında bulabiliriz. Alışveriş listesi yaparsak sadece almamız gerekenleri alırız. Aldatıcı uyaranlardan uzak kalmış oluruz.
Eğer bir internet kurduysanız, favori alışveriş sitelerinizi engelleyin. Ayrıca markaların özel bültenlerine üye olmaktan veya ödeme fırsatlarını gösteren bölümden uzak durun. İnanın bu şekilde alışveriş dürtünüz azalır.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Maddi

Sıkıntı