Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Lenf Ödem Çorabı
Hastalığınız hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için tıklayın, hemen cevaplasın.

Lenf Ödem Çorabı nedir tedavisi nasıl yapılır Hastalık kişinin hayatını nasıl etkiler merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz...
 
Lenfödem nedir?

Cilt yüzeyine yakın pek çok kılcal Kan damarları deri altına sürekli Su ve protein sızdırır. Bu sıvının Cilt altından toplanması Lenf kanallarının görevidir.  Lenf kanalları cilt altından topladığı su ve proteinden oluşan “lenf” sıvısı içerir.  Lenf sıvısı cilt yüzeyine çok yakın lenf kanallarına sızarak hareket eder.  Lenf kanallarından Akan lenf sıvısı yoluna devam ederken daha derinlerde Yer Alan geniş lenf kanallarına dökülür, bunlara koltuk altı ve kasıkları örnek verebiliriz.

Lenf sıvısı, lenf nödülleri ve bazı guddeler tarafından filtere edilerek bedenin daha geniş toplar damarlarına akar.  Cilt altında biriken ve lenf kanalları ile toplanarak filtre edilen bu su ağırlıklı sıvı idrar yoluyla bedenden atılır.

Protein ve su dokular arasında birikerek ödem oluşturur.  Ödem, lenf kanallarının yetersiz olduğu durumlarda, lenf kanallarını tıkanması veya tahribatında  ya da bir hastalıkta meydana gelebilir.  Oluşan bu ödeme “lenfödem” adı verilir.  Sıklıkla bacaklar ve kollarda görülse de bedenin herhangi bir bölgesinde oluşabilir. 

Kol veya bacakta ödem oluşumu, sıkılık hissi, ağırlık ve ağrıdan dolayı çok rahatsız edebilir.  Yüzeysel dokuda da infeksiyon oluşumuna  rastlanabilir (selülit).   Uzun süreli bir ödem,  Kol veya bacakta katılaşma ile hareketsizlik oluşturabilir. Lenf kanalları, yaralanma, infeksiyon, ameliyat veya radyoterapiden dolayı hasar görebilir.

Kanser esnasında ya da Tedavi sonrasında da ödem oluşabilir.  Bazı kişilerin lenf kanalları doğuştan yetersiz olabilir ve lenf sıvısı gerektiği gibi toplanamadığından ödem oluşabilir.

Lenfödem tedavi edilebilir mi?

Lenf kanallarında meydana gelen hasar onarılamayabilir bu nedenle lenf ödem sadece kontrol altına alınabilir.   Tedavinin amacı lenf sıvısının akışını sağlamak ve ödem oluşan bölgenin uzun süreli kontrolünü sağlamaktır. 

Lenfödem tedavisi, cilt bakımı, elastik manşet ve çorap kullanımı, egzersiz ve masajdan oluşur. Lenfödem Kronik (uzun süreli) bir durumdur. 

Yapılan uygulamalar ödemin nedenini ortadan kaldırmadığı için ödem oluşumu tekrarlanır.  Bu durumda manşet ve çorap kullanımı sürekli önerilen destek uygulamadır.

İlk yapmam gereken nedir?

Her zaman doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket ediniz.

Aşağıda oluşan durumlarda hemen doktorunuza danışarak tedavi yöntemlerine başvurunuz.
  
Kol veya bacağınızda ani şişkinlik oluşumu (sıcak, kızarık ve ağrılı)

Damar zayıflamasından kaynaklanan şişkinlik
  
Kalp rahatsızlığından oluşan şişkinlik

Ameliyat sonrası 1-2 hafta içinde oluşan şişkinlik

Kol veya bacağınızda Damar Tıkanıklığı tedavisi görüyorsanız

Uygulanan tedavi nedir?

Lenfödem tedavisi Günlük uygulanması gereken birçok yöntemden oluşur.

Cilt bakımı tedavinin en önemli adımlarındandır. Ödem oluşumu ile cilt infeksiyonlara daha duyarlıdır, çatlayan ve kuruyan cilt mikroplara davet niteliği taşır.

Manşet ve Kompres bandajlarınız tüm Gün ödem oluşumunu azaltmak için kullanılmalıdır, akşam yatarken çıkarılabilir.

Kol veya bacağınızı doğru pozisyonda tutmanız lenf akımınıa destek olur.

Egzersiz – Hareket

Lenf Drenaj masajı ile lenf akımı desteklenir ve ödemle oluşan şişkinlik azaltılabilir.

Unutmayalım ki bu yöntemlerin hepsi uygulanmalıdır sadece tek yönlü bir uygulama fayda sağlamayacaktır.

Cilt Bakımı

Cildinizi temiz tutunuz ve mutlaka her banyodan sonra ve gün içinde Güçlü nemlendiren bir Krem kullanınınz.  Uzun zamandır oluşan şişkinlik ciltte sertleşme ve kalınlaşma meydana getirebilir böyle durumlarda doktorunuzun tavsiyesi ile daha etkili Kremler kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki listede cildinizi korumak için bazı noktalara dikkat edebilirsiniz.

Bulaşık - çamaşır yıkama veya bahçe ile uğraşırken mutlaka Eldiven kullanın.
  
En ufak sıyrık veya kesikte hemen yarayı iyi temizleyin ve mikrop kırıcı ile cildinizi koruyun. Kızarma ve şişmede hemen doktorunuza başvurun.
  
Şişmiş kol veya bacağınızı Güneş ve güneş yanığından koruyun.

Kol veya bacaklarınızı iyi kurulayın özellikle Parmak aralarını nemli bırakmayın. Mantardan kendizi koruyun.
  
Tırnaklarınızı keserken Tırnak makası kullanın. Kendinize ait bir makasınız olsun.
  
Dikiş dikerken Yüksük kullanın.
  
Şiş olan kolunuzdan Tansiyon ölçtürmeyin ve kan aldırmayın (iğne yaptırmayın).

Lenfödem için  “manşet” ve “çorap”

Manşet ve çoraplar, lenf sıvısının birikiminden oluşan şişliği engeller ve kaslara destek olur.
  
Etkin bir kullanım için manşet veya çorabın:
  
Basıncı güçlü olmalı.
  
Kolların veya bacakların El ve Ayak kısımlarında basınç daha fazla yukarı doğru daha hafif olmalıdır, böylece lens sıvısı yukarı doğru akmaya teşvik edilir.
  
Sıkı ancak rahat olmalıdır.
  
Uygun bandajın seçimi bir Uzman tarafından ölçü alınarak tespit edilmelidir.
Manşet veya çorap giyerken dikkat edilecek noktalar

Manşet veya çorabı Sabah giymeyi tercih edebilirsiniz çünkü şişlik sabah daha az olacaktır. Banyo sonrası hemen manşet veya çorap giymeyin, nemli cilt giyimi zorlaştırır.  Manşet veya çorap giymeden hafif bir pudra ile cildinizi kayganlaştırabilirsiniz.

Dikkat!

Giydiğiniz manşet veya çorabın şekli kol veya bacağınıza eşit olarak oturdu mu?  Tam olarak oturtmak basıncın eşit olarak dağılımını sağlar.
 
Manşet veya çorapta kırışıklık veya birikme var mı?  Var ise bu bölgede elastik bir bant gibi sıkacak ve sıvı birikimine neden olacaktır.

Manşet veya çorap çok sıkıyor mu?  Güçlü ve destek veren bir sıkılıkta olmalıdır ancak Ağrı oluşumu ve parmaklarınızın renk değiştirmesi (morarma) çok sıkı anlamına gelir.  Kol veya bacağınızda hareketsizlikten meydana gelen bir ağrı olursa manşet veya çorabı çıkartmaktansa hareket etmeniz ve egzersiz yapmanız daha yararlı olacaktır.  Sıvı birikimi ile oluşan şişkinlik bu tür rahatsızlıklar verebilir, hareket ve egzersizlerinizi oturtursanız bu şikayetleriniz azalacaktır.

Manşet veya çorabınız çok mu bol? O zaman görevini yapamayacaktır. Kol veya bacağınıza iyi oturması önemlidir.
 
Unutmalalım ki manşetler 3-4 Ay çoraplar ise 6 ay dayanır ve bu süreden sonra esnemeye başlayarak fonksiyonunu yitirir.
 
Manşet veya çorabın ucu uzun gelirse yuvarlamayın bu durumda da sıvı birikimi olur ve şişme başlar. Kol veya bacağınıza göre maşet veya çorabı eşit dağıtarak boyunu ayarlayabilirsiniz.

Pozisyon ve Hareket
  
Şişkinlik oluşumunda yer çekiminin çok büyük bir etkisi vardır.  Uzun süre hareketsiz oturduğumuzda yer çekimi ile kol veya bacağımızda sıvı aşağı doğru çekilir. Hareket etmeye başladığımızda kaslarımız yer çekimine karşı bir pompa görevi görerek sıvıyı yukarı doğru itmeye başlar.  Lenf sıvısının akımı için hareket şarttır.
  
Otururken, pozisyonunuzu yer çekiminden faydalanarak lenf sıvısın kolay akımını sağlayabiilirsiniz. Bacaklarınızda şişlik varsa bacaklarınızı kalçalarınızdan daha yüksek bir yere yükseltebilirsiniz, mutlaka tüm bacağınızı desteklemeyi unutmayın. Sadece ayaklardan destek almak dizlerinize çok yük bindirecektir.

Uzun süre ayakta kalmanız gerekiyorsa sık sık parmak uçlarına yükselip alçalın böylece alt bacak kaslarınız lenf sıvısının akımına destek olacaktır.
  
Kolunuzda şişkinlik varsa oturduğunuzda kolunuzu düz, dirsekten kırmadan ve olabildiğince yüksek tutmanız fayda sağlar. Kucağınıza kolunuzu koymayın.

Yürüyüşe çıktığınızda kolunuzu hareket ettirerek aşağı doğru çekilmeye çalışan lenf sıvısına engel olabilirsiniz.

Şiş olan kol veya bacağınız yorulur ve sancırsa biraz dinlendirin. Hareket ve egzersizi dengeli yapmanız gerekir yoksa kol veya bacağınızı yorarak rahatsız olabilirsiniz.

Egzersiz

Lenf sıvısının akışı için egzersizin çok büyük önemi vardır, bunu da kasların hareketi sağlar.

Aşırı egzersizde kan hacmiyle birlikte lenf sıvısının çoğalmasına neden olur.  Egzersizi ne az nede çok yaparak lenf sıvısının birikmesine neden olmayın.  Günlük hafif egzersizler yaparak, kol veya bacağınızı normal kullanmanız çok fayda sağlayacaktır . Ar. verdikten sonra Yoğun bir egzersiz yapmak doğru değildir. Şiş kolla ağır bir şey taşımak, ağır kaldırmak, itmek veya çekmekten uzak durun. Yürüyüş ve Bisiklet en faydalı egzersizlerdir.  Şişen kol veya bacağı uzun süre kullanmamak Eklem sorunları yaratacaktır Omuz veya dizlerde bu durum sıkça görülür.

Önemli :

Egzersizi her zaman manşet veya çorabınızla yapmanız kaslara ve lenf sıvısına destek olacaktır.

Manuel Lenf Drenaj Masajı

Lenf drenaj masajı, özellikle lenfödem tedavisinde en önemli uygulamadır. Son derece hafif, monoton, yavaş, ritmik ve cilt yüzeyine yapılan bir masajdır.  Lenf sıvısının akışını hızlandırır ve şişkinliği en aza indirerek rahatlık sağlar.

Ağrı ve Rahatsızlık

Şişkinlik çok rahatsız eden bir sıkıntıdır,  kol veya bacakta gerginlik, ağırlık hissi pek keyifli değildir. Bazen Derin bir sızı hissedilebilir. Aşağıda belirtilen durumlar şişlikte meydana gelen sıkıntılar değildir bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Şişen kol vey bacakta hissizlik ve iğnelenme

Keskin, şiddetli ağrı

Yanma veya aşırı hassasiyet

Zayıflık veya tutmakta zorlanma

Genel Tavsiyeler

Sıkı kıyafetler lenf sıvısının akımını kısıtlar. Dikkat etmeniz gerekenler; sütyen, iç çamaşırı, çoraplar, buluz veya Ceket kolları ve sıkı kemerler.

Ayaklarınız şiş ise mutlaka alçak topuklu ayakkabılar giyiniz.

Sıcak Hava şişkinliği arttırır. Kan Damarları bedeni soğutmak için genişlerken dokular arasına daha çok sıvı kaçarak şişlik meydana gelir. Manşet ve çorabınızı sıcakta giymek istemeyebilirsiniz ancak en çok ihtiyacınız olan zaman sıcaklardır.

Uzun uçuşlar şişkinliği arttırır mutlaka her fırsatta egzersiz yapmanız önerilir.

Tam olarak bilinmemesine rağmen kilo fazlalığı tedaviyi zorlaştırır. Kilonuzu kontrol altına almak tedaviye çok destek olacaktır.

Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Adet Dönemi Ödem
 • Akciğerde Ödem
 • Akciğerde Ödem Oluşması
 • Akut Pulmoner Ödem
 • Alerjik Ödem
 • Anasarka
 • Anazarka Ödem
 • Anjiyonörotik Ödem Nedir
 • Ayak Bileğinde Ödem
 • Ayak Ödem
 • Ayak Şişmesi 3
 • Ayak Ve Bacaklarda Oluşan Ödem
 • Ayaklarda Ödem
 • Ayaklarda Ödem Oluşması
 • Ayaklardaki Ödem
 • Ayakta Ödem
 • Ayakta Ödem Oluşması
 • Bacak Ödem
 • Bacaklarda Ödem
 • Bacaklardaki Ödem
 • Bacakta Ödem
 • Bacakta Ödem Oluşması
 • Bacaktaki Ödem
 • Belde Ödem Oluşması
 • Beyaz Cilt Ödemi
 • Beyinde Ödem
 • Beyinde Ödem Belirtileri
 • Beyinde Ödem Oluşması
 • Beyindeki Ödem
 • Bezlerin Şişmesi
 • Bilekte Ödem
 • Bitkisel Ödem Tedavisi
 • Boğazda Ödem
 • Boğazda Ödem Nedir
 • Boğazda Ödem Oluşması
 • Bölgesel Ödem
 • Burunda Ödem Oluşması
 • Ciğerde Ödem
 • Darbeye Bağlı Ödem
 • Dirsekte Ödem
 • Diz Kapağında Ödem
 • Dizde Ödem
 • Dizde Ödem Oluşması
 • Dizde Ödem Tedavisi
 • Dizde Ödem Tedavisi
 • Dizde Oluşan Ödem
 • Dizdeki Ödem
 • Doğum Sonrası Ödem
 • Dokular Ödem
 • Eklemlerde Ödem
 • Gebelikte Ödem
 • Genel Ödem
 • Gode Bırakan Ödem
 • Göz Arkasında Ödem
 • Göz Sinirlerinde Ödem
 • Gözde Ödem Nedir
 • Gözde Ödem Oluşması
 • Gözde Ödem Tedavisi
 • Gözdeki Ödem
 • Gözlerde Ödem
 • Hamilelik Ödem
 • Hamilelikte Ödem
 • Hiperemik Ödem Nedir
 • İbrahim Saraçoğlu Ödem
 • Kalça Kemiğinde Ödem
 • Kalçada Ödem
 • Karın Ödemi
 • Kasıkta Ödem
 • Kaslarda Ödem
 • Kemik Ödemi Tedavisi
 • Kemikte Ödem
 • Kemikte Ödem Oluşması
 • Kol Ve Omuzlarda Oluşan Ödem
 • Kolda Ödem
 • Kolda Ödem Oluşması
 • Kulakta Ödem Oluşması
 • Lenf Ödem
 • Lenf Ödem Cihazı
 • Lenf Ödem Çorabı
 • Lenf Ödem Tedavisi
 • Lenf Ödemi
 • Liposuction Sonrası Ödem
 • Lohusalıkta Ödem
 • Memede Ödem
 • Mesanede Oluşan Ödem
 • Ödem
 • Ödem
 • Ödem
 • Ödem
 • Ödem (Ayak Ve Bacaklarda Oluşan)
 • Ödem (Kol Ve Omuzlarda Oluşan)
 • Ödem (Yüzde Oluşan)
 • Ödem 2
 • Ödem 4
 • Ödem 5
 • Ödem 6
 • Ödem 7
 • Ödem Atan Bitkiler
 • Ödem Atıcı
 • Ödem Atıcı Bitkiler
 • Ödem Atıcı Çay
 • Ödem Atıcı Çaylar
 • Ödem Atıcı İlaçlar
 • Ödem Atıcı İlaçlar
 • Ödem Atıcı Yiyecekler
 • Ödem Atmak
 • Ödem Atmak İçin
 • Ödem Atmanın Yolları
 • Ödem Attıran Bitkiler
 • Ödem Attırıcı
 • Ödem Attırıcı Bitkiler
 • Ödem Attırıcı Çaylar
 • Ödem Azaltıcı Bitkiler
 • Ödem Belirtileri
 • Ödem Bitkisel Tedavi
 • Ödem Çeşitleri
 • Ödem Çözen Bitkiler
 • Ödem Çözücüler
 • Ödem Dağıtıcı İlaçlar
 • Ödem Dereceleri
 • Ödem Giderici
 • Ödem Giderici Besinler
 • Ödem Giderici Bitkiler
 • Ödem Giderici Çaylar
 • Ödem Giderici İlaç
 • Ödem Giderici İlaçlar
 • Ödem Giderici Krem
 • Ödem Giderici Yiyecekler
 • Ödem Hastalığı
 • Ödem İçin İlaç
 • Ödem İlacı
 • Ödem İlaçları
 • Ödem Kremi
 • Ödem Nasıl Anlaşılır
 • Ödem Nasıl Atılır
 • Ödem Nasıl Geçer
 • Ödem Ne Demek
 • Ödem Neden Olur
 • Ödem Neden Oluşur
 • Ödem Nedenleri
 • Ödem Nedir
 • Ödem Nedir Tedavisi
 • Ödem Oluşması
 • Ödem Oluşumu
 • Ödem Özeti
 • Ödem Sebepleri
 • Ödem Söken Bitkiler
 • Ödem Söktüren Bitkiler
 • Ödem Söktürücü
 • Ödem Söktürücü Bitki
 • Ödem Söktürücü Bitkiler
 • Ödem Söktürücü Çay
 • Ödem Söktürücü Çaylar
 • Ödem Söktürücü İlaç
 • Ödem Söktürücü İlaçlar
 • Ödem Söktürücü Otlar
 • Ödem Söktürücü Tarifler
 • Ödem Söktürücüler
 • Ödem Sökücü
 • Ödem Sökücü Bitkiler
 • Ödem Sökücü Çaylar
 • Ödem Sökücü İlaçlar
 • Ödem Sökücüler
 • Ödem Tedavi
 • Ödem Tedavi Yöntemleri
 • Ödem Tedavisi
 • Ödem Ve Dokularda Su Toplanmasıyla Oluşan Şişmeler
 • Ödem Ve Tedavisi
 • Ödem Ve Tedavisi Nedir
 • Ödem Yapan Yiyecekler
 • Ödemde
 • Ödemde 2
 • Ödeme Yol Açan Nedenler Ve Tedavi
 • Ödemin Yaygınlaşması
 • Ödemin Yaygınlaşmasını Önlemek
 • Omurilikte Ödem
 • Omuzda Ödem
 • Omuzda Ödem Oluşması
 • Omuzda Ödem Tedavisi
 • Parmakta Ödem
 • Peniste Ödem
 • Periorbital Ödem
 • Pretibial Ödem
 • Pretibial Ödem Nedenleri
 • Pretibial Ödem Nedir
 • Pulmoner Ödem
 • Pulmoner Ödem Tedavisi
 • Serebral Ödem
 • Serebral Ödem 2
 • Ses Tellerinde Ödem
 • Sünnet Sonrası Ödem
 • Topukta Ödem
 • Umumi Şişmeler (Ödem)
 • Vücut Su Tutmuşsa
 • Vücut Su Tutmuşsa 2
 • Vücutta Ödem
 • Vücutta Ödem Belirtileri
 • Vücuttaki Ödem
 • Yüzde Oluşan Ödem
 • Lenf

  Ödem

  Çorabı