Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Lenf Ödem Çorabı

Lenf Ödem Çorabı nedir tedavisi nasıl yapılır hastalık kişinin hayatını nasıl etkiler merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz...
 
Lenfödem nedir?

Cilt yüzeyine yakın pek çok kılcal kan damarları deri altına sürekli su ve protein sızdırır. Bu sıvının cilt altından toplanması Lenf kanallarının görevidir.  Lenf kanalları cilt altından topladığı su ve proteinden oluşan “lenf” sıvısı içerir.  Lenf sıvısı cilt yüzeyine çok yakın lenf kanallarına sızarak hareket eder.  Lenf kanallarından akan lenf sıvısı yoluna devam ederken daha derinlerde yer alan geniş lenf kanallarına dökülür, bunlara koltuk altı ve kasıkları örnek verebiliriz.

Lenf sıvısı, lenf nödülleri ve bazı guddeler tarafından filtere edilerek bedenin daha geniş toplar damarlarına akar.  Cilt altında biriken ve lenf kanalları ile toplanarak filtre edilen bu su ağırlıklı sıvı idrar yoluyla bedenden atılır.

Protein ve su dokular arasında birikerek ödem oluşturur.  Ödem, lenf kanallarının yetersiz olduğu durumlarda, lenf kanallarını tıkanması veya tahribatında  ya da bir hastalıkta meydana gelebilir.  Oluşan bu ödeme “lenfödem” adı verilir.  Sıklıkla bacaklar ve kollarda görülse de bedenin herhangi bir bölgesinde oluşabilir. 

Kol veya bacakta ödem oluşumu, sıkılık hissi, ağırlık ve ağrıdan dolayı çok rahatsız edebilir.  Yüzeysel dokuda da infeksiyon oluşumuna  rastlanabilir (selülit).   Uzun süreli bir ödem,  kol veya bacakta katılaşma ile hareketsizlik oluşturabilir. Lenf kanalları, yaralanma, infeksiyon, ameliyat veya radyoterapiden dolayı hasar görebilir.

Kanser esnasında ya da tedavi sonrasında da ödem oluşabilir.  Bazı kişilerin lenf kanalları doğuştan yetersiz olabilir ve lenf sıvısı gerektiği gibi toplanamadığından ödem oluşabilir.

Lenfödem tedavi edilebilir mi?

Lenf kanallarında meydana gelen hasar onarılamayabilir bu nedenle lenf ödem sadece kontrol altına alınabilir.   Tedavinin amacı lenf sıvısının akışını sağlamak ve ödem oluşan bölgenin uzun süreli kontrolünü sağlamaktır. 

Lenfödem tedavisi, cilt bakımı, elastik manşet ve çorap kullanımı, egzersiz ve masajdan oluşur. Lenfödem kronik (uzun süreli) bir durumdur. 

Yapılan uygulamalar ödemin nedenini ortadan kaldırmadığı için ödem oluşumu tekrarlanır.  Bu durumda manşet ve çorap kullanımı sürekli önerilen destek uygulamadır.

İlk yapmam gereken nedir?

Her zaman doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket ediniz.

Aşağıda oluşan durumlarda hemen doktorunuza danışarak tedavi yöntemlerine başvurunuz.
  
Kol veya bacağınızda ani şişkinlik oluşumu (sıcak, kızarık ve ağrılı)

Damar zayıflamasından kaynaklanan şişkinlik
  
Kalp rahatsızlığından oluşan şişkinlik

Ameliyat sonrası 1-2 hafta içinde oluşan şişkinlik

Kol veya bacağınızda Damar Tıkanıklığı tedavisi görüyorsanız

Uygulanan tedavi nedir?

Lenfödem tedavisi günlük uygulanması gereken birçok yöntemden oluşur.

Cilt bakımı tedavinin en önemli adımlarındandır. Ödem oluşumu ile cilt infeksiyonlara daha duyarlıdır, çatlayan ve kuruyan cilt mikroplara davet niteliği taşır.

Manşet ve kompres bandajlarınız tüm gün ödem oluşumunu azaltmak için kullanılmalıdır, akşam yatarken çıkarılabilir.

Kol veya bacağınızı doğru pozisyonda tutmanız lenf akımınıa destek olur.

Egzersiz – Hareket

Lenf drenaj masajı ile lenf akımı desteklenir ve ödemle oluşan şişkinlik azaltılabilir.

Unutmayalım ki bu yöntemlerin hepsi uygulanmalıdır sadece tek yönlü bir uygulama fayda sağlamayacaktır.

Cilt Bakımı

Cildinizi temiz tutunuz ve mutlaka her banyodan sonra ve gün içinde güçlü nemlendiren bir Krem kullanınınz.  Uzun zamandır oluşan şişkinlik ciltte sertleşme ve kalınlaşma meydana getirebilir böyle durumlarda doktorunuzun tavsiyesi ile daha etkili kremler kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki listede cildinizi korumak için bazı noktalara dikkat edebilirsiniz.

Bulaşık - çamaşır yıkama veya bahçe ile uğraşırken mutlaka eldiven kullanın.
  
En ufak sıyrık veya kesikte hemen yarayı iyi temizleyin ve mikrop kırıcı ile cildinizi koruyun. Kızarma ve şişmede hemen doktorunuza başvurun.
  
Şişmiş kol veya bacağınızı güneş ve güneş yanığından koruyun.

Kol veya bacaklarınızı iyi kurulayın özellikle parmak aralarını nemli bırakmayın. Mantardan kendizi koruyun.
  
Tırnaklarınızı keserken tırnak makası kullanın. Kendinize ait bir makasınız olsun.
  
Dikiş dikerken yüksük kullanın.
  
Şiş olan kolunuzdan tansiyon ölçtürmeyin ve kan aldırmayın (iğne yaptırmayın).

Lenfödem için  “manşet” ve “çorap”

Manşet ve çoraplar, lenf sıvısının birikiminden oluşan şişliği engeller ve kaslara destek olur.
  
Etkin bir kullanım için manşet veya çorabın:
  
Basıncı güçlü olmalı.
  
Kolların veya bacakların el ve ayak kısımlarında basınç daha fazla yukarı doğru daha hafif olmalıdır, böylece lens sıvısı yukarı doğru akmaya teşvik edilir.
  
Sıkı ancak rahat olmalıdır.
  
Uygun bandajın seçimi bir uzman tarafından ölçü alınarak tespit edilmelidir.
Manşet veya çorap giyerken dikkat edilecek noktalar

Manşet veya çorabı sabah giymeyi tercih edebilirsiniz çünkü şişlik sabah daha az olacaktır. Banyo sonrası hemen manşet veya çorap giymeyin, nemli cilt giyimi zorlaştırır.  Manşet veya çorap giymeden hafif bir pudra ile cildinizi kayganlaştırabilirsiniz.

Dikkat!

Giydiğiniz manşet veya çorabın şekli kol veya bacağınıza eşit olarak oturdu mu?  Tam olarak oturtmak basıncın eşit olarak dağılımını sağlar.
 
Manşet veya çorapta kırışıklık veya birikme var mı?  Var ise bu bölgede elastik bir bant gibi sıkacak ve sıvı birikimine neden olacaktır.

Manşet veya çorap çok sıkıyor mu?  Güçlü ve destek veren bir sıkılıkta olmalıdır ancak ağrı oluşumu ve parmaklarınızın renk değiştirmesi (morarma) çok sıkı anlamına gelir.  Kol veya bacağınızda hareketsizlikten meydana gelen bir ağrı olursa manşet veya çorabı çıkartmaktansa hareket etmeniz ve egzersiz yapmanız daha yararlı olacaktır.  Sıvı birikimi ile oluşan şişkinlik bu tür rahatsızlıklar verebilir, hareket ve egzersizlerinizi oturtursanız bu şikayetleriniz azalacaktır.

Manşet veya çorabınız çok mu bol? O zaman görevini yapamayacaktır. Kol veya bacağınıza iyi oturması önemlidir.
 
Unutmalalım ki manşetler 3-4 ay çoraplar ise 6 ay dayanır ve bu süreden sonra esnemeye başlayarak fonksiyonunu yitirir.
 
Manşet veya çorabın ucu uzun gelirse yuvarlamayın bu durumda da sıvı birikimi olur ve şişme başlar. Kol veya bacağınıza göre maşet veya çorabı eşit dağıtarak boyunu ayarlayabilirsiniz.

Pozisyon ve Hareket
  
Şişkinlik oluşumunda yer çekiminin çok büyük bir etkisi vardır.  Uzun süre hareketsiz oturduğumuzda yer çekimi ile kol veya bacağımızda sıvı aşağı doğru çekilir. Hareket etmeye başladığımızda kaslarımız yer çekimine karşı bir pompa görevi görerek sıvıyı yukarı doğru itmeye başlar.  Lenf sıvısının akımı için hareket şarttır.
  
Otururken, pozisyonunuzu yer çekiminden faydalanarak lenf sıvısın kolay akımını sağlayabiilirsiniz. Bacaklarınızda şişlik varsa bacaklarınızı kalçalarınızdan daha yüksek bir yere yükseltebilirsiniz, mutlaka tüm bacağınızı desteklemeyi unutmayın. Sadece ayaklardan destek almak dizlerinize çok yük bindirecektir.

Uzun süre ayakta kalmanız gerekiyorsa sık sık parmak uçlarına yükselip alçalın böylece alt bacak kaslarınız lenf sıvısının akımına destek olacaktır.
  
Kolunuzda şişkinlik varsa oturduğunuzda kolunuzu düz, dirsekten kırmadan ve olabildiğince yüksek tutmanız fayda sağlar. Kucağınıza kolunuzu koymayın.

Yürüyüşe çıktığınızda kolunuzu hareket ettirerek aşağı doğru çekilmeye çalışan lenf sıvısına engel olabilirsiniz.

Şiş olan kol veya bacağınız yorulur ve sancırsa biraz dinlendirin. Hareket ve egzersizi dengeli yapmanız gerekir yoksa kol veya bacağınızı yorarak rahatsız olabilirsiniz.

Egzersiz

Lenf sıvısının akışı için egzersizin çok büyük önemi vardır, bunu da kasların hareketi sağlar.

Aşırı egzersizde kan hacmiyle birlikte lenf sıvısının çoğalmasına neden olur.  Egzersizi ne az nede çok yaparak lenf sıvısının birikmesine neden olmayın.  Günlük hafif egzersizler yaparak, kol veya bacağınızı normal kullanmanız çok fayda sağlayacaktır . Ara verdikten sonra yoğun bir egzersiz yapmak doğru değildir. Şiş kolla ağır bir şey taşımak, ağır kaldırmak, itmek veya çekmekten uzak durun. Yürüyüş ve bisiklet en faydalı egzersizlerdir.  Şişen kol veya bacağı uzun süre kullanmamak eklem sorunları yaratacaktır omuz veya dizlerde bu durum sıkça görülür.

Önemli :

Egzersizi her zaman manşet veya çorabınızla yapmanız kaslara ve lenf sıvısına destek olacaktır.

Manuel Lenf Drenaj Masajı

Lenf drenaj masajı, özellikle lenfödem tedavisinde en önemli uygulamadır. Son derece hafif, monoton, yavaş, ritmik ve cilt yüzeyine yapılan bir masajdır.  Lenf sıvısının akışını hızlandırır ve şişkinliği en aza indirerek rahatlık sağlar.

Ağrı ve Rahatsızlık

Şişkinlik çok rahatsız eden bir sıkıntıdır,  kol veya bacakta gerginlik, ağırlık hissi pek keyifli değildir. Bazen derin bir sızı hissedilebilir. Aşağıda belirtilen durumlar şişlikte meydana gelen sıkıntılar değildir bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Şişen kol vey bacakta hissizlik ve iğnelenme

Keskin, şiddetli ağrı

Yanma veya aşırı hassasiyet

Zayıflık veya tutmakta zorlanma

Genel Tavsiyeler

Sıkı kıyafetler lenf sıvısının akımını kısıtlar. Dikkat etmeniz gerekenler; sütyen, iç çamaşırı, çoraplar, buluz veya ceket kolları ve sıkı kemerler.

Ayaklarınız şiş ise mutlaka alçak topuklu ayakkabılar giyiniz.

Sıcak hava şişkinliği arttırır. Kan damarları bedeni soğutmak için genişlerken dokular arasına daha çok sıvı kaçarak şişlik meydana gelir. Manşet ve çorabınızı sıcakta giymek istemeyebilirsiniz ancak en çok ihtiyacınız olan zaman sıcaklardır.

Uzun uçuşlar şişkinliği arttırır mutlaka her fırsatta egzersiz yapmanız önerilir.

Tam olarak bilinmemesine rağmen kilo fazlalığı tedaviyi zorlaştırır. Kilonuzu kontrol altına almak tedaviye çok destek olacaktır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Adet Dönemi Ödem Akciğerde Ödem
 Akciğerde Ödem Oluşması Akut Pulmoner Ödem
 Alerjik Ödem Anazarka Ödem
 Anjiyonörotik Ödem Nedir Ayak Bileğinde Ödem
 Ayak Ödem Ayak Şişmesi 3
 Ayak ve Bacaklarda Oluşan Ödem Ayaklarda Ödem
 Ayaklarda Ödem Oluşması Ayaklardaki Ödem
 Ayakta Ödem Ayakta Ödem Oluşması
 Bacak Ödem Bacaklarda Ödem
 Bacaklardaki Ödem Bacakta Ödem
 Bacakta Ödem Oluşması Bacaktaki Ödem
 Belde Ödem Oluşması Beyaz Cilt Ödemi
 Beyinde Ödem Beyinde Ödem Belirtileri
 Beyinde Ödem Oluşması Beyindeki Ödem
 Bezlerin Şişmesi Bilekte Ödem
 Bitkisel Ödem Tedavisi Boğazda Ödem
 Boğazda Ödem Nedir Boğazda Ödem Oluşması
 Bölgesel Ödem Burunda Ödem Oluşması
 Ciğerde Ödem Darbeye Bağlı Ödem
 Dirsekte Ödem Diz Kapağında Ödem
 Dizde Ödem Dizde Ödem Oluşması
 Dizde Ödem Tedavisi Dizde Ödem Tedavisi
 Dizde Oluşan Ödem Dizdeki Ödem
 Doğum Sonrası Ödem Dokular Ödem
 Eklemlerde Ödem Gebelikte Ödem
 Genel ödem Gode Bırakan Ödem
 Göz Arkasında Ödem Göz Sinirlerinde Ödem
 Gözde Ödem Nedir Gözde Ödem Oluşması
 Gözde Ödem Tedavisi Gözdeki Ödem
 Gözlerde Ödem Hamilelik Ödem
 Hamilelikte Ödem Hiperemik Ödem Nedir
 İbrahim Saraçoğlu Ödem Kalça Kemiğinde Ödem
 Kalçada Ödem Karın Ödemi
 Kasıkta Ödem Kaslarda Ödem
 Kemik Ödemi Tedavisi Kemikte Ödem
 Kemikte Ödem Oluşması Kol ve Omuzlarda Oluşan Ödem
 Kolda Ödem Kolda Ödem Oluşması
 Kulakta Ödem Oluşması Lenf Ödem
 Lenf Ödem Cihazı Lenf Ödem Çorabı
 Lenf Ödem Tedavisi Lenf Ödemi
 Liposuction Sonrası Ödem Lohusalıkta Ödem
 Memede Ödem Mesanede Oluşan Ödem
 Ödem Ödem
 Ödem 2 Ödem 4
 Ödem 5 Ödem 6
 Ödem 7 Ödem Atan Bitkiler
 Ödem Atıcı Ödem Atıcı Bitkiler
 Ödem Atıcı Çay Ödem Atıcı Çaylar
 Ödem Atıcı İlaçlar Ödem Atıcı İlaçlar
 Ödem Atıcı Yiyecekler Ödem Atmak
 Ödem Atmak İçin Ödem Atmanın Yolları
 Ödem Attıran Bitkiler Ödem Attırıcı
 Ödem Attırıcı Bitkiler Ödem Attırıcı Çaylar
 Ödem (Ayak ve Bacaklarda Oluşan) Ödem Azaltıcı Bitkiler
 Ödem Belirtileri Ödem Bitkisel Tedavi
 Ödem Çeşitleri Ödem Çözen Bitkiler
 Ödem Çözücüler Ödem Dağıtıcı İlaçlar
 Ödem Dereceleri Ödem Giderici
 Ödem Giderici Besinler Ödem Giderici Bitkiler
 Ödem Giderici Çaylar Ödem Giderici İlaç
 Ödem Giderici İlaçlar Ödem Giderici Krem
 Ödem Giderici Yiyecekler Ödem Hastalığı
 Ödem İçin İlaç Ödem İlacı
 Ödem İlaçları Ödem (Kol ve Omuzlarda Oluşan)
 Ödem Kremi Ödem Nasıl Anlaşılır
 Ödem Nasıl Atılır Ödem Nasıl Geçer
 Ödem Ne Demek Ödem Neden Olur
 Ödem Neden Oluşur Ödem Nedenleri
 Ödem Nedir Ödem Nedir Tedavisi
 Ödem Oluşması Ödem Oluşumu
 Ödem Özeti Ödem Sebepleri
 Ödem Söken Bitkiler Ödem Söktüren Bitkiler
 Ödem Söktürücü Ödem Söktürücü Bitki
 Ödem Söktürücü Bitkiler Ödem Söktürücü Çay
 Ödem Söktürücü Çaylar Ödem Söktürücü İlaç
 Ödem Söktürücü İlaçlar Ödem Söktürücü Otlar
 Ödem Söktürücü Tarifler Ödem Söktürücüler
 Ödem Sökücü Ödem Sökücü Bitkiler
 Ödem Sökücü Çaylar Ödem Sökücü İlaçlar
 Ödem Sökücüler Ödem Tedavi
 Ödem Tedavi Yöntemleri Ödem Tedavisi
 Ödem ve Dokularda Su Toplanmasıyla Oluşan Şişmeler... Ödem Ve Tedavisi
 Ödem Ve Tedavisi Nedir Ödem Yapan Yiyecekler
 Ödem (Yüzde Oluşan) Ödemde
 Ödemde 2 Ödemin Yaygınlaşması
 Ödemin Yaygınlaşmasını Önlemek Omurilikte Ödem
 Omuzda Ödem Omuzda Ödem Oluşması
 Omuzda Ödem Tedavisi Parmakta Ödem
 Peniste Ödem Periorbital Ödem
 Pretibial Ödem Pretibial Ödem Nedenleri
 Pretibial Ödem Nedir Pulmoner Ödem
 Pulmoner Ödem Tedavisi Serebral Ödem
 Serebral Ödem 2 Ses Tellerinde Ödem
 Sünnet Sonrası Ödem Topukta Ödem
 Umumi Şişmeler (Ödem) Vücut Su Tutmuşsa
 Vücut Su Tutmuşsa 2 Vücutta Ödem
 Vücutta Ödem Belirtileri Vücuttaki Ödem
 Yüzde Oluşan Ödem

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.