Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Leke Giderici Doğal Maskeler
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Leke Giderici Doğal Maskeler :

Cildinizi beslemenin dışında canlandırıcı özelliği de olan maskeler yüzün gençleşmesini, kan dolaşımının hızlanarak oksijenin yüz üstündeki dokulara erişmesini sağlar.

Maskelerin hemen hepsinde su oranı yüksektir. Maske, sürülünce suyun hemen uçmasını, cildin serinlemesini, rahatlamasını, gözeneklerin büzülmesini sağlar.

Maske çıkarıldığında ise kan damarları açılır, cilt daha pembe gözükür.
Genişleyen damarlar sayesinde alt deriye bol kan gideceği için cilt düzelir, gözenekler kapanır, cildin görünüşünde belirgin bir güzelleşme olur.

Maskenin etkisi geçici olmakla birlikte cilt yine de çalıştırılmış ve canlandırılmıştır.
Güzellik ve sağlıklı görünüşe giden yol, ilk olarak cilt bakımından geçiyor. Aslında cildimize iyi davramak hiç de zor değil. Hele her gün kendimize ayıracağımız birkaç dakikanın bize kazandıracağı inanılmaz yararları düşünüldükçe…

DOĞADAN GELEN MASKELER
Avrupa‘da ve ülkemizde yüze uygulanabilecek çeşitli hazır maskeler satılmaktadır. Doğal maddelerle hazırlanan maskeler ise gittikçe daha çok tutulmaktadır, çünkü bu doğal maddelerdeki vitamin, protein, madensel tuz vb. maddeleri cilt hemen sindirebilmektedir. Bizi de ilgilendiren, bu doğal maddelerle hazırlanan maskelerdir. Güzellik maskeleri genellikle hayvansal veya bitkisel maddelerle hazırlanır. Ayrıca maskelerde yer alan iki tip toprak vardır, biri KİL, diğeri ise KAOLİN, yani arı kildir. Bu topraklar maskelerde dolgu maddesi olarak kullanılır. Emici bir toprak olan kil ayak pudrası ve kuru şampuan olarak da yararlıdır. Mayonez veya krem koyuluğunda hazırlanan maskeler yüze sürüldükten sonra en azından 15-20 dakika sırt üstü yatarak beklenmeli. Daha sonra ılık su ile veya cildin cinsine uygun bitkisel bir losyonla yüz yıkanır. Cilt kuru ise yüz kurutulduktan sonra uygun bir krem sürülür. Cildi yağlı olanların yüzlerine 1-2 saat hiçbir şey sürmemeleri daha doğru olur. Cilde nüfuz edebilmesi için bazı güzellik maskelerini yüze parmak uçları ile hafif masaj yaparak sürmelidir. Genel kural olarak, maskeler göz kapaklarına ve göz altlarına kesinlikle sürülmemelidir. Kremlerde, sütlerde, losyonlarda olduğu gibi, maskeler de yalnız yüze değil, boyna da uygulanmalıdır. Maskeyi, temizlenmiş cilde uygulamayı unutmamalıdır.

CANLANDIRICI MASKE
Malzemesi: Yarını avokado (olgun), bir tatlı kaşığı bal, yeterince taze ve çiğ süt, bir tatlı kaşığı polen.
Yapılışı: Karıştırılan malzeme düzgün bir kıvam alınca kullanılmaya hazırdır. Yüz, boyun temizlendikten sonra maske yüze uygulanır. 30 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile çalkalanıp kurutulur. Bu maskeden sonra yüze bitkisel bir losyon sürmelidir.

HASSAS CİLTLER İÇİN MASKE

Malzemesi: Bir adet muz, bir tatlı kaşığı krem şanti.
Yapılışı: Muz çatal ile ezilir, içine bir tatlı kaşığı krem şanti eklenip karıştırılır ve yüze sürülür. 15-20 dakika
sonra ılık su ile yıkanır.

ORGUN CİLTLER İÇİN MASKE-1
Malzemesi: Çeyrek limon (1/4), bir tatlı kaşığı badem yağı, bir tatlı kaşığı bal, bir miktar taze fasulye.
Yapılışı: Taze fasulye haşlanıp çatalla ezilir. Limon, badem yağı, bal ile karıştırılıp yüze sürülür.

YORGUN CİLTLER İÇİN MASKE-2
Malzemesi: Bir yumurta şansı, bir çorba kaşığı susam yağı.

Yapılışı: Tüm malzeme karıştırılıp yüze sürülür. 1.5-20 dakika sonra yüz, gül suyuna daldırılmış bir parça pamuk ile silinir. Bitkisel bir losyonla çalkalanıp kurutulur.

ÖZEL MASKE

Malzemesi: iki yemek kaşığı lor, bir tatlı kaşığı krem şaııti, bir tatlı kaşığı bal.
Yapılışı: Tüm bu malzemeler karıştırılıp ezilir ve yüze sürülür. Bir süre bekletilip yüz yıkanır.

KARMA CİLTLER İÇİN MASKE
Malzemesi: Bir tadı kaşığı bira mayası, bir tatlı kaşığı ılık süt.
Yapılışı: Ilıtılmış süt ile tüm malzemeler eritilip, bir saat serin bir yerde bekletilir. Mayalandıktan sonra tüm yüze sürülür.

SİVİLCELİ CİLTLER İÇİN MASKE-1
Malzemesi: Büyükçe birkaç ıspanak yaprağı, bir miktar sut.
Yapılışı: Ispanaklar kaynar süte daldırılır. Daha sıcakken yüze ve boyna yerleştirilir. Üzerleri temiz bir tülbentle örtülüp bir süre bekletilir, sonra çıkarılır. Yüz su ile yıkanıp kurutulur.

SİVİLCELİ CİLTLER İÇİN MASKE-2

Malzemesi: Bir miktar ince doğranmış marul bir miktar su.
Yapılışı: Marul su ile hafif ateşte tuzsuz pişirilir. Ilıyınca kare kare kesilmiş küçük tülbent parçalan üzerine yerleştirilip yüze uygulanır. Bir süre inildedikten sonra la pa çıkarılır ve yüz marulun soğumuş suyu ile yıkanır.

SİVİLCELERİ GİDEREN MASKE
Yapılışı: Akburçak taneleri dövülür un ılık su île yoğrulur. Yumurta şansına, yarım fincan zeytinyağı ve
iki kaşık bal ilave edilerek çırpılır. Burçak hamura ile kanştınlıp krem haline getirilir. Bu krem yüzdeki gözenekleri besler ve devamlı kullanılması halinde, yüzdeki sivilceleri gidermekte de etkin yararlar sağlar.

YAĞLI VE NORMAL CİLTLER İÇİN MASKE
Malzemesi: Bir çorba kaşığı süzme yoğurt (koyuca), bir çorba kaşığı kil.
Yapılışı: Tüm malzeme karıştırılıp yüze sürülür. 15 dakika sonra yüz yıkanır.

YAĞLI CİLTLER İÇİN MASKE-1
Malzemesi: 3-4 olgun çilek, bir yumurta akı, 1-2 tatlı kaşığı gül suyu, 1-2 damla asilbent tentürü.
Yapılışı: Çilekler ezilip iyice kabartılmış yumurta akı ile karıştırılır. Gül suyu ve asilbent tentürü katılıp yüze sürülür. 10-15 dakika sonra yüz ılık maydanoz losyonu ile çalkalanır.

YAĞLI CİLTLER İÇİN MASKE-2
Malzemesi: 1 adet olgun erik, birkaç damla badem yağı.
Yapılışı: İçi sarı, dışı siyah olgun eriğin iç kısmı küçük bir köşede ezilir. İçine birkaç damla badem yağı katılıp yüze uygulanır.

YAĞLI CİLTLER İÇİN MASKE-3

Malzemesi: 1 adet olgun çatlaksız domates, yeterince kil.
Yapılışı: Domates ve kil kanştınlarak koyuca, pütürsüz bir krema haline getirilir, yüze sürülür. Maske kuru-yunea yüz önce ılık, sonra soğuk su ile çalkalanır. Yağlı ciltler için en iyi temizleyici maskelerdendir.

YAĞLI CİLTLER İÇİN MASKE-4
Malzemesi: Bir yumurta akı. 3-4 damla limon suyu yeterince Yulaf unu.
Yapılış: Yumurta akı, lirnotı suyu ile kabartılın içine merhem kıvamını alacak kaçlar yuiaf unu katıldıktan sonra yüze (gerekirse boyna da) sürülür. 20 dakika bekledikten sonra yüz temizlenip soğuk su ile yıkanır.

YAĞLI VE GÖZENEKLERİ GENİŞLEMİŞ CİLT İÇİN MASKE
Malzemesi: 2 yumurta akı, bir salatalık, bir tatlı kasıe limon suyu, çeyrek (1/4) tatlı kaşığı Nane losyonu (çok iyi demlenmiş), bir tatlı kaşığı elma sirkesi.
Yapılışı: Yumurta akları iyice kabartıldıktan sonra diğer malzemeler de katılıp yüze sürülür. 1.5 dakika sonra yüz ılık su ile yıkanıp kurutulur. Maskeden artan olursa, buzdolabında bir süre saklanabilir.

KURU CİLTLER İÇİN MASKE-1
Yapılışı: Üç tutam akasya çiçeği, bir tutam rendelenmiş, limon kabuğu ve dövülmüş lale soğanı, arpa unu île birlikte karıştırılır. Elde edilen krem, içinde menekşe suyu bulunan bir cam kaseye konduktan sonra ağzı kapatılarak kaynar suda on dakika ısıtılıp ateşten indirilir. Kuru ciltler için faydalı olan krem, yatmadan önce yüze maske yapılarak uygulanır.

KURU CİLTLER İÇİN MASKE-2
Malzemesi: Bir taze yumurtanın sarısı, bir çorba kaşığı yağsız süt tozu veya patates unu, bir çorba kaşığı taze süt, yarım tatlı kaşığı bal.
Yapılış: Bir araya getirilen malzeme karıştırılır. Mayonez koyuluğunu bulunca, yüze ve boyna sürülür. 15-20 dakika sonra yüz önce ılık, sonra soğuk su ile çalkalanır.

KURU CİLTLER İÇİM MASKE-3

Malzemesi: Bir tatlı kaşığı granül bira mayası, bir yumurta şansı, bir çorba kaşığı bal, bir çorba kaşığı dövülmemiş krema veya çiğ sütün kaymağı, yarım tatlı kaşığı elma sirkesi, bir çorba kaşığı susam yağı veya zeytinyağı, ayrıca 2-3 ölçü süt ve dört ölçü su karıştırılır.
Yapılışı: İlk beş malzeme düzgün bir krema haline getirilir.
Zeytinyağı veya susam yağı cildin her tarafına iyice sürüldükten sonra bira mayalı karışım yağlanmış cilde yayılır. 20 dakika sonra yüz sulandırılmış süt ile (yağmur veya saf suyla) çalkalanıp kurutulur. Bu maske özellikle kuru, yorgun, susuz ciltlere iyi gelir. Haftada bir uygulanırsa, yüzde kırışıkların oluşmasını geciktirir.

KURU CİLTLER İÇİN MASKE-4
Malzeme: Bir tatil kaşığı mısır sütü, bir miktar tuzsuz tereyağı.
Yapılışı: Tüm malzeme karıştırılıp yüze sürülür. Cildi yumuşatır, nemlendirir, 15-20 dakika sonra yüz önce sıcak suyla, sonra içine birkaç damla elma sirkesi katılmış normal ısıdaki suyla yıkanıp kurutulur.

LEKELERİ GİDEREN MASKE
Yapılışı: Üç tutam akçe ağaç yaprağı, tütün gibi kıyılarak suda on dakika demlendikler! sonra sıkılır. Bir avut pirinç unu, yarım fincan badem yağı ve bir bardak gül suyu eklenir ve krem yapılır. Kırışıklıkları da gidermede etkili olan bu krem cilde parlak bir görünüm verirken aynı zamanda yüzdeki lekelerin de kavi »olmasını sağlar. Yüze maske olarak uygulanır.

PARLAKLIK KAZANDIRAN MASKE
Yapılışı: iki avuç aylanyıldız yaprağı ufalandıktan sonra kaynar suda bir saat bekletilir ve sıkılır. Buna bir fincan badem yağı. aynı miktarda süt ve yumurta akı ilave edilir. Karışım, yulaf unu ile hamur hale getirilir, hafif ateşte ısıtılır. Berrak bir cilt için yüze ve boyna maske yapılır ve en az yarım saat beklenir,

UÇUKLARI GİDEREN MASKE
Yapılışı: Dilimlenmiş ayva ile bir tutam dövülmüş ayrık kökü suda kaynatılıp süzülür. Yumurta akı, iki çorba kaşığı yoğurt kaymağı ile birlikte çırpılarak ayva lapası karıştırılır. Karışım maske kıvamına gelinceye kadar yulaf unu ilave edilir. Ayva maskesi uygulandıktan bir saat sonra kaldırılır ve gül suyu ile yıkanarak temizlenir. Yüzde oluşan uçukları gidermede faydalıdır.

ÇİL VE SİVİLCE GİDEREN MASKE
Yapılışı: İki avuç kabukları ayıklanmış badem dövülüp un haline getirilir. Badem süzme bal ve yumurtanın akı çırpılmadan ilave edilip krem haline gelince kadar gül suyu eklenir.yüzdeki sivilceleri ve çilleri gidermede etkilidir.

ÇİL VE KIRIŞIKLIKLAR İÇİM MASKE
Yapılışı: Bayır turpu rendelenerek suda on dakika pişirilir ve sıkılır.Yarım fincan limon suyu, yumurta akı ve bir bardak süt karıştırılarak çırpılır.Pirinç unu katılarak krem kıvamı alana kadar badem yağı ile karıştırılır.Faydalı bir formüldür.

NORMAL CİLTLER İÇİN MASKE-1
Malzemesi: Bir miktar rendelenmiş elma. bir miktar süt.
Yapılışı: Rendelenmiş elma çok az miktarda süt ile pişirilip ılık iken yüze sürülür. Kuruyunca yüz, gül sın daldırılmış bir parça pamukla silinir.

NORMAL CİLTLER İÇİN MASKE-2
Malzemesi: İki ölçü yoğurt, bir ölçü bal.
Yapılışı: Malzeme karıştırılıp cilde sürülür. 15-20 dakika sonra yüz önce ılık, sonra soğuk su ile yıkanır. Bu formülle cilt ve makyaj da temizlenebilir.

NORMAL CİLTLER İÇİN MASKE-3
Malzemesi: Yarım olgun ve kabuğu soyulmuş şeftali,çeyrek (1/4) tatlı kaşığı elma sirkesi,yarım (1/2) tatlı kaşığı bal, bir kapsül A vitamini,bir kapsül D vitamini.
Yapılışı: Şeftali ezildikten sonra diğer malzemeler katılıp karıştırılır.Temizlenmiş cilde sürülür.Yarım saat sonra yüz önce sıcak, sonra soğuk su ile çalkalanır.A ve D vitaminleri boş olmayan koku bırakırsa, yüzü kuru naneli bir losyonla çalkalamalı veya losyonu bir parça pamuk ile yüze sürmeli.

GÖZENEKLERİ SIKIŞTIRAN MASKE

Malzemesi: Bir yumurta akı, bir çorba kaşığı yağsız süt tozu, yarım tatlı kaşığı bal.
Yapılışı: Tüm malzeme bir kabın içine çatalla karıştırılır.Koyu bir karışım haline gelince yüze siüiilür. 15 dakika sonra yüz önce ılık, soma soğuk su ile yıkanır. İstenirse süt tozu verine birkaç damla limon suyu konulabilir, çok sulu ise bir çay kasığı un katılabilir.

HER CİLT İÇİN MASKE
Malzemesi: Bir tatlı kaşığı limon s süt, dört ölçü su (bunların ikisi birbirine kanştmlarak kullanılır).
Yapılışı: Şeftali çatalla ezilir, yumurta akı ve limon suyu ile karıştırılıp temizlenmiş cilde sürülür. 15-20 dakika sonra yüz, sütlü su ile yıkanıp kurutulur.

CİLDİ BESLEYİCİ MASKE
Malzemesi: İki çorba kaşığı yulaf unu. 2-3 çorba kaşığı süt kaymağı, iki bardak an su veya yağmur suyu, ayrıca iki ölçü süt, dört ölçü su
Yapılışı: Yulaf‘iki bardak su ile bulamaç gibi pişer, sonra süzülür. Süzülen su ilerde kullanılmak üzere bir kenara konur. Yulaf bulamacı çiğ sütün kaymağı ile yumuşak bir macun haline getirilerek yüze ve bovna sürülür, 20-25 dakika sonra yüz önce süzülen yulal suyu ile, sonra da sulandırılmış süt ile çalkalanıp kurutulur. Bu maske cildi hem besler. İrem de yumuşatır. Ciltleri duvarlı olanlarda bu maskeden yararlanabilirler.

PÖRSÜK CİLTLER İÇİN MASKE
Malzemesi: 2-3 adet kiraz, Papatya losyonu.
Yapılışı:Çekirdeği çıkarılmış kiraz ikive bölünüp yüze ve bovna sürülür. Yüz kurudukça işlem 2-3 kez yinelenir. 15-20 dakika sonra yüz papatya losyonu ile yıkanır.

PULLANAN CİLTLER İÇİN MASKE

Malzemesi: 8-9 orta boy ıspanak yaprağı, bir fincan süt. çiğ krema.
Yapılışı: Yıkanan ıspanak yaprakları hafif aıeşte üç dakika süt ile pişirilip süzülür (yaprakların dağılmamasına dikkat etmeli). Süt ilenle kullanılmak üzere bir kenara konur, yapraklar yeterince soğuyunca temizlenmiş yüze önce krema sürülür, sonra her bir vaprak hafifçe sıkılıp yüze ve bovna vavıiır. 30 dakika sonra yapraklar yüzden alınır. Bekletilmekte olan süt ile vüz vıkanın kurutulur.

KIRIŞIKLARI GİDERİCİ HER CİLDE GÖRE MASKE
Malzemesi: Bir küçük salatalık, bir adet yumurta akı. bir tatlı kaşığı krema.
Yapılışı: Yumurta akı kabartılıp krema ile karıştırılır. Salatalığın suyu çıkarılıp karışıma katılır (karışım çok sulu olmamalı). Maske temizlenmiş yüze uygulanır. 20 dakika sonra yüz, ılık maden suyu ile yıkanır.

KIŞ AYLARINA ÖZEL DOĞAL MASKELER
KURU CİLTLERE MASKE: Bir yemek kaşığı tuzsuz tereyağına bir yemek kaşığı bal karıştırılır ve yüze sürülür. Maske 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.
GÖZ ALTI KIRIŞIKLIKLARINA KARŞI: Kivinin kabuğunu gözlerin üzerine koyup bekletin. Zaman içinde göz altındaki morluklar ve kırışıklıklar yok olacaktır.
BESLEYİCİ MASKE: Yarım olgunlaşmış muz, üç çorba kaşığı limon suyu. bir çav kaşığı çiçek veya akasya balı karıştırılıp yüze sürülür. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

SİVİLCELER İÇİN MASKE: Bir adet pırasanın beyaz kısmı robotta ezilerek suyu çıkarılır. Aynı miktarda çiğ süt karıştırılarak yüze sürülür. Bu maske iyileştirici özelliği dolayısıyla iki saat veya daha fazla ciltte kalabilir.

YÜZ LEKELERİNE: Yaş üzümün simi yüze, ovularak sürülür. Yaş üzüm glikolik asit içerdiği için cilde çok faydası vardır. Ayrıca buzdolabında sarartılmış salatalık dilimlenir, yüze ovularak sürülür. Lekelen çıkarmak için sık sik uygulanır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Leke

Giderici

Doğal

Maskeler