Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kulak Zonklaması
Kulak Zonklaması
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kulak Zonklaması

Kulak Zonklaması hakkında bilgiler

Kulaklarımız bazen basınç farklılığından dolayı zonklayabilir.Bu zonklamnın nedenleri ve tedavisi hakkında uzmanlarca hazırlanmış detaylı bilgiler içeren makalemizi aşağıdan okuyabilirsiniz.

Şiddetli ve Zonklayan Kulak Ağrısı

Orta kulağın iltihabı : (Kısa süreli; hastaneye gidin, yatak istirahatı,ateş perhizi, Ağrı Kesici ilâçlar, 2 haftada geçer).

Tıptaki adı: Akut otitis media. Sık görülen, önemli ve ağrılı bir hastalıktır. En çok çocuklarda olur ve çocuk ağrının şiddetinden ağlar; Çoğunlukla nezle, bademcik iltihabı, Grip veya kızamık, boğmaca veya kızıl gibi ateşli bir hastalıktan sonra görülür.

Orta kulakta kulak zarı ve bu zarın titreşimlerini esas işitme organı olan iç kulağa ulaştıran bir kemikçikler zinciri bulunur. İç kulak iltihabı hiçbir zaman ihmal edilmemelidir.

Belirtileri: Yukarıda anlatılan cinsten ağrı, ateş 39.4″ ye yükselebilir; özellikle büyüklerde sağırlık ve kulak çınlaması görülür. Çocuklarda Kusma olabilir. Kulak arkasındaki mastoid çıkıntı hassaslaşmıştır. Akıntı görülebilir; önce sümüksü, arkadan koyu ve san renklidir.

Tedavisi: Derhal doktora başvurunuz; antibiyotikler, ağrı kesici ilâçlar; damlalar ve burun geçitlerini açmak için ilâçlar yazabilir.
Sonuç: Çoğunlukla işitmeye zarar vermeden iyileşir; ancak tedaviye erken başlanması ve yeteri kadar devamı şarttır. Eğer tedaviye geç başlanır ve iyi uygulanmazsa veya tedavi hiç yapılmazsa şu aşağıdaki durumlardan biri olabilir :


Müzmin kulak iltihabı : (Uzun süreli; doktora gidiniz, işe devam edin.2 haftada iyileşir).
Had iltihaba ait belirtiler biraz değişerek devam eder, zaman zaman hastalık duraklar, fakat sağırlık fazlalaşır.

Tedavisi: Doktor tarafından yapılmalıdır. Muayenehaneye gidiniz.
Had ınastoidii : (Kısa süreli, acildir, derhal doktora gidin, yatak istirahatı, 6 haftada geçer). Kulak arkasındaki kemiğin iltihabıdır.

Belirtileri: Hastanın durumu son derece bozulur, ağrı, ateş ve sağırlık artar, koyu bir akıntı görülür, mastoid kemiği üzeri son derece hassas ve ağrılıdır.

Had menenjit: (Kısa süreli; acildir, derhal doktor çağırın, yataktan çıkmayın).
Beyin zarlarının tahrişi veya iltihaplanması sonucu olur.
Bu son iki hastalık son derece ciddi olup hastane tedavisine ihtiyaç gösterir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Tuğçe Yıldızslm 10 yaşında bir oğlum var ve son 1 ayır kulak agrısından şikayet ediyordu ilk başta pek önemsemesekte daha sonra kulakta akıntı meydana geldi doktora gittik ama verdiği ilaçlar yeterli olmadı neler yapabilirim ürünlerinizi inceledim yardımcı olursanız kullanmak istiyoruz 10 yaş uygunmudur yan etkileri nelerdir şimdiden teşekkür ederim.
  • Kulak

    Zonklaması