Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Kulak Tümörleri Nedir

Yanıtı biraz felsefi kaçacak gibi ama gerçekten de kendi içimizdeki sesi duymaktır, kulak çınlaması.

Tıp edebiyatında tinnitus olarak bilinir.

Başlıca iki şekilde görülür: Kişi ya tek başına ses algılamaktadır ya da algıladığı ses başkaları tarafından da duyulmaktadır.

İlkine öznel, ikincisine nesnel tinnitus denir. En sık görüleni öznel olanıdır. 3 haftadan uzun sürenleri kronik olarak kabul edilirler.

Nasıl algılanır?

En sık ıslık sesi, uğultu, makine gürültüsü, zonklama gibi ifadelerle dile getirilir. Su sesi, rüzgâr sesi olarak ifade edenler de vardır.

Zonklayıcı vasıfta olanları büyük olasılıkla damar kökenlidir. Damar kökenli kulak çınlamaları arasında en önemli olanı anevrizmadır.

Kulağımız neden çınlar?

Çok değişik nedenleri vardır. Başlıcaları kulağa ait olan nedenler ve kulak dışı nedenlerdir. Kulağa ait nedenler iç, orta ve dış kulağa ait olan akla gelebilecek tüm hastalıklardır.

Bunların en basiti dış kulak yolunda bir kir, en komplike olanı ise bir tümördür.

Akustik nörinom, kulak sinirinden menşe alan bir tümördür.

Kulak dışı nedenlerin başında aşırı gürültü, hipertansiyon, şeker hastalığı, Kolesterol yüksekliği, kafa travması, hipertiroidi ve hipotiroidi gibi hastalıklar gelir.

Alerji, psikolojik sorunlar, bazı ilaçlar ve B12, çinko, demir eksiklikleri kulak çınlamasına yol açan diğer nedenlerdir.

Psikolojik sorunların başında ise Depresyon ve endişe vardır. Kulak çınlamasına yol açan ilaçlar; aspirin, bazı antibiyotikler, bazı idrar söktürücüler ve Romatizma tedavisinde kullanılan ilaçlardır.

Aşırı gürültü, akustik travma olarak da bilinir ve en sık çınlaması nedenidir. Yüksek sesle müzik dinlemek, gürültülü ortamlarda çalışmak, siren sesleri, oto ya da ev alarmları, önde gelen akustik travma nedenleridir. Aşırı gürültü, sağırlığa bile yol açabilir.

Nasıl rahatlarız?

Birkaç rahatlatıcı yöntem vardır. Bunların içinde en etkili olanı maskeleme yöntemidir.

Bu yöntem, başka bir ses ya da müziğe kulak vererek çınlama sesini baskılamaktır.

Bu amaçla bir masa saati ya da hafif tonda müzik kullanılır. Gürültüden uzak kalmak, korunma bağlamında doğrudur ama sessizlik tedavi için anlamlı değildir. Spor da rahatlatıcı bir yöntemdir.

Nasıl tedavi edilir?

Nedene göre tedavi uygulanır.

Bir neden bulunamamışsa, bazı ilaçlar denenir, ancak bu tür ilaçlardan hiçbiri kalıcı çözüm sağlamazlar.

Neler yapmalıyız?

- Gürültüden sakının

- Hipertansiyonu kontrole alın

- Tuz, Kahve tüketimini azaltın

- Stresten uzak durun

- Spor yapın

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.