Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kulak Kireçlenmesi Neden Olur
Kulak Kireçlenmesi Neden Olur
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kulak Kireçlenmesi Neden Olur :

Kulak kireçlenmesi olarak da bilinen 'Otoskleroz', tedavi edilmediğinde kalıcı işitme kaybına neden olabiliyor. Kulak kireçlenmesinin en önemli belirtileri işitme kaybı ve kulak çınlaması.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdoğan Okur, kulak kireçlenmesinin nedeninin tam olarak bilinmediğini ancak genetik faktörlerin ve kızamık gibi viral enfeksiyonların hastalığın oluşumunda etkili olabileceğinin düşünüldüğünü belirtti.

Okur, hastalığın belirtilerinin orta kulak ile iç kulak arasındaki üzengi kemikçiğinin tabanıyla etrafındaki zar ve kemik kapsülün değişik aşamalardan geçerek kireçlenmesiyle, kemikçiğin hareketinin engellemesi sonucu ortaya çıktığını ifade etti.

Kulak kireçlenmesinin çok yavaş ilerleyen bir hastalık olduğunu ifade eden Okur, ‘Tedavi edilmediğinde kalıcı işitme kaybına neden olan hastalığın en önemli belirtileri işitme kaybı ve kulak çınlaması‘ dedi.

"20-40 yaş arası tehlikeli"

Okur, "Kulak kireçlenmesinin nedeni tam olarak bilinmiyor ve hastalığın belirtileri, kadınlarda daha fazla olmak üzere 20-40 yaş grubunda görülüyor. Hastalık tek kulağı ya da iki kulağı birden etkileyebiliyor. Ayrıca hamilelik sırasında işitme kaybının oranı artabiliyor" dedi.

Hafif bir işitme kaybıyla başlayan hastalığın bu dönemde uygulanacak ilaç tedavisi ile engellenebileceğini ifade eden Okur, hastalığın ilerleyen dönemlerinde işitme kaybı tedavisi için ameliyat gerektiğini, sağlık durumu ameliyata uygun olmayan ya da ameliyat istemeyen hastalara işitme sorunun çözümü için işitme cihazı tavsiye edildiğini belirtti.

"Hastalığın tedavisinde geç kalındığında ameliyatla da istenen sonuç elde edilemeyebiliyor" diyen Okur, erken teşhisin tedavi açısından önem taşıdığına dikkat çekti.

Okur, “Hastaların hafif de olsa işitme kayıplarını önemseyip doktora başvurması çok önemli. Ayrıca işitme kaybı başka hastalıkların da habercisi olabilir” dedi.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kulak

Kireçlenmesi

Neden

Olur